Norveç'te Benzinli Araç Devri Bitiyor

 > 
841PAYLAŞIM

Norveç, 2025 yılında ülkede petrol türevleriyle çalışan otomobil satışını yasaklama kararı aldı.

Uzlaşılan karar yürürlüğe girerse, 9 yıl sonra Norveç genelinde benzinli otomobiller kullanılmayacak. Norveç’in çevre dostu yeni kararını, elektrikli otomobil sektöründe lider olan Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk, “Norveç ne kadar güzel bir ülke” sözleriyle ifade etti. 

Norveç'te 2025 yılına kadar 1 milyar euro yatırım yapılarak bisiklet yollarının genişletilmesi ve elektrikli arabalar için şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması öngörülüyor.

Yine de ekonomiyi sarsmaması için bu geçişin çok yumuşak yapılmasına dair tartışmalar sürüyor. Norveç’in çevre dostu yeni kararı ses getirirken, diğer Avrupa ülkelerinde de benzer bir karar alınabileceği belirtiliyor.

Norveç, Tam 10 Bisiklet Yolu İçin Yaklaşık 1 Milyar Dolar Harcayacak - onedio.com
Norveç, Tam 10 Bisiklet Yolu İçin Yaklaşık 1 Milyar Dolar Harcayacak - onedio.com

Hollanda da dizel ve benzine veda etmek istiyor

Benzinli otomobillerin yerini elektrikli arabaların alması kararı daha önce Hollanda tarafından alınmıştı. Hollanda meclisi geçtiğimiz nisan ayında benzinli ve dizel araç satışını 2025 yılından itibaren yasaklayan yasa tasarısını onaylamıştı. Ancak bu tasarının Hollanda Senatosu'ndan da geçmesi gerekiyor. 

Söz konusu değişikliğin mecliste salt çoğunlukla kabul edilmesi senatonun da aynı doğrultuda karar vereceği beklentisini kamuoyunda yaratmış durumda. 

DigitalAge

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir