Nobel Barış Ödülü, Nükleer Silahları Yok Etme Kampanyası'na Verildi

 > -

2017 Nobel Barış Ödülü'nün sahibi Uluslararası Nükleer Silahları Yok Etme Kampanyası'nın (ICAN) oldu. Can Dündar'ın da aday olduğu ödül için Norveç'teki komite bu yıl 103'ü organizasyon, 215'i kişi olmak üzere toplam 318 aday arasından seçim yaptı.

Nobel heyeti, ICAN'i 'Nükleer silahsızlanma için yürütülen sivil toplum girişimlerine öncülük eden yapı' olarak niteledi.

Nobel Komitesi Başkanı: "ICAN, bu ödülü nükleer silahların yol açabileceği insani felaketlere dikkat çekmek için yürüttüğü çalışmalar dolayısıyla alıyor"

ICAN, kazandığı ödülü, Alfred Nobel'in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık'ta düzenlenecek törenle alacak. ICAN ayrıca 940 bin euro değerindeki para ödülünün de sahibi olacak.

ICAN'in faaliyetleri

ICAN, geçen ay Berlin'deki Kuzey Kore Büyükelçiliği önünde protestolar düzenlemiş ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile ABD Başkanı Donald Trump arasında tırmanan gerilimi ve nükleer savaş tehdidini protesto etmişti.

60'dan fazla ülkede 200'ün üzerinde organizasyonla birlikte çalışan ICAN, nükleer silahların hiçbir ayırım gözetmeksizin bütün ülkeler için yasaklanmasını öngören bir anlaşmanın derhal imzalanması için çalışmalar yürütüyor.

Çalışmalarına 2007 yılında başlayan ICAN, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'nın genişletilmesi çabalarının başarısız olması üzerine kurulmuştu.

7 Temmuz'da 'Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması' kabul edildi

ICAN'in bugüne kadarki en büyük başarısı ise bu yıl, 7 Temmuz'da geldi. Birleşmiş Milletler 122'ye karşı 1 oyla 'Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması'nı kabul etti. Bu anlaşma, nükleer silahların geliştirilmesini, üretimini, stoklanmasını, satın alınmasını ve nükleer testleri yasaklıyor.

ICAN bu anlaşmayı, "Büyük bir tehdit haline gelen kitle imha silahlarını kategorik olarak yasa dışı ilan eden tarihi bir anlaşma" olarak niteliyor.

Can Dündar da adaylar arasındaydı

Norveç'teki komite bu yıl 103'ü organizasyon, 215'i kişi olmak üzere toplam 318 aday arasından seçim yaptı. Bu yıl Nobel Barış Ödülü‘nün adayları arasında İran'la nükleer uzlaşma sağlanmasında gösterdiği çabalar nedeniyle AB'nin Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Kongolu doktor Denis Mukwege, Suudi Arabistan'da tutuklu olan insan hakları savunucusu ve blog yazarı Raif Bedevi, Suriye'deki sivil savunma ekibi Beyaz Baretliler, ABD'de gizli NSA belgelerini ifşa eden Edward Snowden ile Cumhuriyet Gazetesi ve gazetenin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar da vardı.

Geçtiğimiz yıl, ülkesindeki 50 yıllık iç savaşı sona erdirmek için çaba harcayan Juan Manuel Santos Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmüştü

Nobel Barış Ödülü'nün Sahibi Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos Oldu - onedio.com
Nobel Barış Ödülü'nün Sahibi Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos Oldu - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir