Nerede O Eski Günler! Hızla Tükettiğimiz CD'lerden, Film Şeritlerine Hayat Veren Sanatçıdan Gözlerinize İnanamayacağınız Tablolar

-

Nick Gentry, kolaj tekniği ile yaptığı büyük ölçekli  portreleriyle tanınan bir İngiliz sanatçı. Disketler ve VHS kasetleri gibi eski medya nesnelerini derleyen Gentry, bir zamanlar oldukça hayatımızda yer etmiş malzemelerin unutulmasına ve bu durdurmadığımız hızlı tüketime birbirinden enfes çalışmaları ile dikkat çekiyor.

Kaynak: https://www.nickgentry.com

“Bu nesneler artık spot ışığı altında değil, ancak onları bir saniye için oraya yerleştirmek, bugün meydana gelen değişikliklerin hızını ve boyutunu kavramak adına tercih ettiğim bir yol oldu.”

Halkın sağladığı atık bilgisayar disklerinden yaptığı portre çalışmaları.

Ahşap üzerine yağlı boya ile kullanılmış bilgisayar diskleri.

Reçine ve CD'lerin bozulmuş veri tozundan yapılan gergedan heykeli.

Ahşap üzerinde ezilmiş kompakt diskler, yağlı boya ve reçine ile birlikte oluşturduğu "İnsan 2" adlı tablosu.

Sanatçının kullanılmış plakların üzerine yaptığı yağlı boya çalışmaları.

“Halkı, kullanılmış plakları bağışlamaya davet ediyoruz. Bu portreler daha sonra manşetlerle boyanıyor, ikiye kesilip diğer yüzlerle birleştiriliyor.”

Sanatçı birbirinden eşsiz bu portre çalışmaları ile kimlik çeşitliliği yaratıyor.

Gentry'nin "Efsanevi Mantık" adlı paslanmış çelik panel üzerine yağlı boya ve sprey boya ile yaptığı portre çalışması.

Nick Gentry aynı zamanda modası geçmiş medyayı yeniden yapılandırmak için, kesilmiş film negatiflerini boyayarak yeni bir portre serisi yarattı.

Sanatçının film negatifleri, reçine ve alüminyumu kullanarak yaptığı portre serisi.

Gentry'nin New York sergisinden "Sarmal" adlı, asılı eski film negatifleri ve mikrofilm makaralarından oluşan çalışması.

"Bu çalışma, New York Times’tan gelen uzun film fragmanları ve arşiv mikrofilm şeritleri kullanılarak yapıldı. Bu yerleştirme insanların sergi alanına girdiklerinde oldukça dikkatlerini çekti, yukarıdaki ışıkların yansımasından ortaya çıkan eski film karelerini incelemelerine olanak tanıdı."

Yetenekli sanatçı Nick Gentry'nin birbirinden enfes, farkındalık ve özgünlük kokan bu çalışmalarının daha nicesini görmeyi diliyoruz...

Bu sıra dışı çalışmaların daha fazlasını merak edenler için...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir