Neden "Şiddet" Değil de "Kadına Şiddet"? Erkekler Genetik Açıdan Şiddete Sekiz Yüz Kat Daha Yatkın!

65PAYLAŞIM

Hindistan’ın bir eyaletinde, bir kadının akşam 10’dan sonra içki siparişi verememesi de bir tür kadına yönelik şiddet örneği. Bunların farkında olmadan tam anlamıyla çözüm üretmek imkansız.

Kadına yönelik şiddetin ne seviyede olduğunu anlamak için sürekli güncellediğimiz şu içeriğe bir göz atmak bile yetiyor.

Bitene Kadar Her Gün Kadına Şiddeti Gözünüze Sokuyoruz: Bugün Erkekler Yine Ne Yaptı? - onedio.com
Bitene Kadar Her Gün Kadına Şiddeti Gözünüze Sokuyoruz: Bugün Erkekler Yine Ne Yaptı? - onedio.com

Azalmıyor, aksine artıyor şiddet olayları. Önlemler yetmiyor, bazen önlemler de gecikiyor...

Kadına şiddetten çok sık bahşediyor olsak da anlamı bulanıklaşmasın diye tekrar hatırlayalım.

Mor Çatı'nın tanımını alıntılarsak,

Kadına yönelik şiddet, cinsiyeti nedeniyle ev içinde ve dışında kadına uygulanan sistematik şiddet davranışlarıdır. Bu şiddetin ardında, erkeklerin toplumun her alanında görülen egemenlikleri ve kadın ile erkek arasındaki eşitsizlikler yatar. Erkeklerin kadınlara şiddet uygulamasının nedeni: güç göstermek, öfke boşaltmak, kadınları kontrol etmek ya da cezalandırmaktır. 

"Fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik, dijital şiddet biçimlerinin tümü bu amaca yöneliktir. Şiddete maruz kalmak, kadının korku, çaresizlik ve güvensizlik içinde yaşamasına neden olur."

Yani sadece psikolojik ve fiziksel şiddet değil, Hindistan’ın bir eyaletinde, bir kadının akşam 10’dan sonra içki siparişi verememesi de bir tür kadına yönelik şiddet örneği. Bunların farkında olmadan tam anlamıyla çözüm üretmek imkansız.

Peki, neden bu konuyu "şiddet" değil de "kadına yönelik şiddet" olarak özelleştiriyoruz?

Böyle bir özelleştirmeye olan ihtiyacı anlatmak için bilimsel çalışmalara göz atmak yetiyor.

David Eagleman'ın Incognito kitabını okumuş muydunuz? Orada da bahsedilen bu çalışmalara göre belirli bir gen grubuna sahip kişilerin şiddet suçu işleme olasılığı hayli yüksek. Hatta o kadar yüksek ki, buna astronomik bir fark olarak bakabilir ve kadına yönelik şiddet kavramını vurgulama gerekliliği hissederiz.

Y kromozomuna sahip biri, yani bir erkeğin bir kadına göre şiddet suçu işleme olasılığı yüzde sekiz yüz seksen oranında daha yüksek.

Peki bu neye yol açıyor?

İnsan nüfusunun yarısı diğer yarısına göre yüzlerce kat daha fazla suç işleme potansiyelini sürekli taşırken nüfusun diğer yarısı, yani kadınlar sürekli tehlike altında.

Çünkü ne zaman ne olacağı, şiddete meylin ortaya nasıl çıkacağı belli değil.

Sadece sayılara bakarak bile tartışmamız gerekenin sadece şiddet değil "kadına yönelik şiddet" olduğunu anlamaya yetiyor. Erkeklerin şiddetinin sadece kadınlara yönelik değil, erkeklere de yöneldiğini biliyoruz ve bu da bizi diğer bir tartışmaya götürüyor.

Erkeklerin doğasında varmış diyerek şiddete eğilimi alttan mı alacağız?

Asla böyle bir şey yapmayacağız çünkü bir şeyin genetik olarak ihtimallerinin olması onun ortaya çıkması için zemin oluşturmuyor. Şiddete meyilli olmayan erkeklerin varlığı da bunun bir işareti. Yani, "bu benim doğam" diyerek işin içinden sıyrılmaya çalışan beyler, acele etmeyin.

Genetik olarak taşıdıklarımız davranışlarımız hakkında bizi sonuca götürmekten uzak.

Kişinin yetişme biçimi, ailesinde gördüğü ve öğrendiği davranışlar onu şekillendiriyor. Bunun yanında negatif davranışlar içerisinde büyümüş olsa bile büyüdüğünde farklı birine dönüşebiliyor insan. Yani kişiliği belirleyen en büyük etken ne sadece biyolojik ne de sadece çevre.

Kişinin genetik olarak şiddete yatkın olması durumunda bile kendinin farkında olması, çözüm için arayışa girmesi durumu değiştiriyor.

Toplumdaki rol modellerin davranışları, şiddet uygulamayı kendi hakkı olarak görebileceğine inanması ve hukuki olarak yaptırımların ne şekilde düzenlendiği kadına yönelik şiddete dair tartışılacak başlıklar. Erkeklerin genetik olarak böyle bir riski taşıdığının farkında olup buna göre hem diğer erkeklere hem de kadınlara yaklaşması, önemlini alması gerekiyor. 

Yaşanılan toplum şiddete meyilli olanlar için bir deneme tahtası değil.

Salgının Pelerinsiz Kahramanı Sağlık Çalışanları Travma, Depresyon ve Anksiyete Yaşıyor, Kimin Umurunda? - onedio.com
Salgının Pelerinsiz Kahramanı Sağlık Çalışanları Travma, Depresyon ve Anksiyete Yaşıyor, Kimin Umurunda? - onedio.com
Japon Kintsugi Felsefesiyle Acıları Unutmaya Çalışmak Yerine Kırılan Yeri Altın Tozlarıyla Onarın! - onedio.com
Japon Kintsugi Felsefesiyle Acıları Unutmaya Çalışmak Yerine Kırılan Yeri Altın Tozlarıyla Onarın! - onedio.com
Sürekli Duymamıza Rağmen Ne Olduğunu Halen Tam Olarak Bilmediğimiz İyi Hal İndirimi Neyin Nesi? - onedio.com
Sürekli Duymamıza Rağmen Ne Olduğunu Halen Tam Olarak Bilmediğimiz İyi Hal İndirimi Neyin Nesi? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-efe-ince

Verdiğiniz örnek güzelmiş. 10'dan sonra kadının alkol sipariş verememesi. Valla bizim burda erkek kadın farketmiyor 10'dan sonra yine alkol sipariş veremiyoruz :D Erkeğin şiddete meyilli olması konusuna gelirsek; yaşadığı tecrübeler ve eğitim şekli bana göre. Askere gidene kadar süt çocuğu gibi bir şeydim. Sporla ilgileniyordum ve mutluydum. Askerde C timinde keskin nişancılık yapıp yaşadıklarımdan sonra, askerden gelince etrafımdaki insanlar beni tanıyamadıklarını söylediler. İnsanların tartışırken üzerime fazla gelmesi beni şiddete yönlendiriyordu. Ardından Çin'e gittim ve 2 yıl orda kaldım. Tai-chi, wing-chun eğitimlerinden sonra geldiğimde yine pamuk gibiydim ve hala öyleyim. Bundan çıkardığım ders; sağlığıma dikkat ettikçe, spor yapıp stresimi salonda attıkça o içimdeki şiddete meyilli erkek bir anda yok oluyor. Sadece koruma içgüdüsü hissettiğim olaylarda şiddete meyilli oluyorum.

tekub-ama-ziskecic

Bizim milletimiz ataerkil olup bir de öldürseler dahi içeri girmeyeceklerini bildikleri için, boşanıp nafaka vermektense öldürürüm diyip suç işliyorlar. (yorum da genelleme yaptım bütün erkekleri aynı kefeye koyamam çok çok iyilerini de bizzat gördüm :) ve feminist değilim

dunyabircehennem

Erkek olup da şiddete meyilli olmayan hiç tanımadım. Onlarca sevgilim oldu. Dayak yemedim ama hepsi şiddete meyilli emin olun. En okumuş aile çocuğu falan diye tabir edeceğiniz kişiler bile öyle. Bir de ek olarak erkekler sevmeyi bilmiyorlar. Cinsellik düşünüyorlar sürekli ve amaca giden yolda kadını elde etmek için seviyormuş gibi yapıyorlar sadece. Ben genetik olarak da erkeklerin genetiğinde sevgi olmadığını düşünüyorum. Bence yalnızca kadınlar çocuklar ve bazı hayvan türleri sevebilir

the-wizard

sağlıklı değilsin. en azından bu düşünce tarzı değil.

dunyabircehennem

Şunu söylemen bile bana göre psikolojik bir şiddet içeriyor ama muhtemelen cahil olduğun için anlamanı beklemeyeceğim. Psikolog musun da sağlıklı değilsin diyorsun, hadi psikologsun diyelim hiçbir uzman hastasına karşı sen sağlıklı değilsin demez heralde? Yapılan araştırmalara göre annelik geni diye bir şey var fakat babalık geni yok? Ben de buna dayanarak erkeklerin sevmekten çok şiddete meyilli olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki içerik de oldukça bilimsel. bir düşünce tarzı söz konusu değil. Kadınlar yalnızca sarıldığında ve anne olduğunda oksitosin salgılarlar fakat erkekler 5 dakikada bir salgılar. Genetik olarak bu sebeple sürekli cinsellik düşünürler.

dunyabircehennem

Çocukluktan itibaren de bizim gibi toplumlarda sevmek yalnızca kız çocuklarına öğretilir, oyunlara bile yansır bu. Kız çocukları konuşarak iletişim kurarak sevgi göstererek oyun oynarken erkek çocukları dövüş kavga gibi yıkıcı etkileri olan oyunlar oynar. Şimdi defol git. Zaten engelliyorum senin gibi fikirlere tahammülü olmayan sabit kafalı at gözlüklü kamilleri

the-wizard

baştan cahil mahil etiketlemeler falan filan :) hemen de engeli basarmış, hoşuna gitmeyen bir şeyi görmeye tahammülü de yok.

natsemender

Hayatına aldığın herkes şerefsizse senin şerefsiz fetişin var demektir, sorunu karşı tarafta arama boşuna

dunyabircehennem

Şerefsiz senin babandır piç şerefsiz falan değillerdi kötü bir şey de yaşamadım sadece şiddete meyillisiniz sevgiye daha az yer veriyorsunuz hayatlarınızda. Lafı götüyle anlayan bir toplum olduğunuz için tabi. Bu yüzden engelliyorum sizi fikriniz yok savunmanız var sadece çünkü. Ataerkil mağara adamları

ali-efe-ince

Dostum "erkeklerin genetiğinde sevgi olmadığını düşünüyorum" diyorsun. Biri çıkıp diyor karşına çıkan erkekler şerefsizse bizim yapabileceğimiz bir şey yok diye. Verdiğin cevap "sensin şerefsiz" oluyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Seven erkek öyle her görüştüğünde cinselliği ön plana koymaz. Demek ki sevilmemişsin, iyi rol yapanına denk gelmişsin. Umarım aradığın sevgiyi bulursun.

dunyabircehennem

..... Cinselliği ön planda tutmayan erkek yoktur

the-mongol

Şiddetin cinsiyet özelinde araştırılması saçma,sadece ötekileştirmeye yarar.Zaten kutuplaşmaya müsait bir toplumuz böyle içeriklerle daha kolay hale geliyor.Evet erkek belki kadından daha fazla şiddete meyillidir fakat bu tarz konuların cinsiyetle açıklanması durumu düzeltmeye yöneltmiyor.

01011o011

Bunu okuyacağınıza, Kırmızı Oda dizisindeki giriş yazısını okumanız daha faydalı olur.

bluessy

Kadına şiddet açıklamasından da anlaşılacağı üzere cinsiyeti hasebiyle gösterilen şiddete kadına şiddet diyebiliriz. Ama kadına şiddet başlığı altında ülkemizde yaşanan olayların çoğu güçlünün güçsüze şiddeti. Ki bana kalırsa şiddeti ona buna diye ayırmaktansa tamamen önlemeye çalışsaydık çok daha başarılı olabilirdik.

Görüş Bildir