Naci Görür Beklenen İstanbul Depremini Hatırlattı: 'Sona Doğru Yaklaşıyoruz, Hazırlıklar Yetersiz'

 > 
45PAYLAŞIM

Prof. Dr. Naci Görür Marmara'da beklenen büyük deprem için bir kez daha uyardı. Sürenin giderek azaldığını anlatan Görür, "Depremin olma noktasına doğru yaklaşıyoruz. İstanbul’u depreme hazırlamış olmamız lazımdı, yeterince yapamadık" dedi.

Bingöl depremi için yıllar öncesinde uyarıda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, daha önce Elazığ depremi için de uyardığını, bunun da gerçek olduğunu, şimdi İstanbul için uyarıların mutlaka dinlenmesi gerektiğini RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası’na anlattı.

"Olasılık yüzde 62'nin üzerine çıktı"

Prof. Dr. Naci Görür

''1999 yılında deprem olduğu zaman, Marmara için bir alan verdik ve o zamandan beri İstanbul depremi için 30 yıl içinde, artı-eksi 10 sene olabilir hazırlıklı olunmalı dedik" diyen Görür, "Alarm oldu ‘99 depremi. Artık 2020 yılına geldik. 2020-2030 arasına giriyoruz. Yapılan çalışmalarda depremin olma olasılığı artık yüzde 62’nin üzerine çıktı. Bu rastgele söylenmiş bir rakam değil. Zaman geçtikçe sona doğru, depremin olma noktasına doğru yaklaşıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"Yapılanlar yapılması gerekenlerin yanında çok düşük"

Görür şöyle devam etti:"İstanbul’u depreme hazırlamış olmamız lazımdı, yeterince yapamadık. Hiç bir şey yapılmamış demek doğru değil ama yapılanlar yapılması gerekenlerin yanında çok düşük yüzdeye sahip. Özellikle de halkın oturduğu yerlerde çok fazla şey yapılmadı. 1 milyon 600 bin bina var. Hastaneleri devlet dairelerini bankaları vs güçlendirdik ama halkın oturduğu yerlere ne ölçüde inebildik? Kentsel dönüşüm çok iyiydi ama bunu müteahhitlik projesi gibi algıladığımız için o da ranta kaydı. Seneleri yitirmiş olduk. İnşallah yine plan programla devam ederiz. Hükümet irade gösterdi yine umutlanmıştık ama araya korona girdi''.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir