Görüş Bildir

Mutluluk Sıralamasında Finlandiya Zirvede, Türkiye 78. Sırada

Haberler
> Mutluluk Sıralamasında Finlandiya Zirvede, Türkiye 78. Sırada

Dünya Mutluluk Raporuna göre, en mutlu ülke 4 yıldır olduğu gibi yine Finlandiya oldu. Türkiye 95 ülke içinde 78’inci sırada yer aldı.

Fotoğraf: Reuters

Birleşmiş Milletler yıllık 2021 Dünya Mutluluk Raporu yayımlandı. Dünyadaki en mutlu ülkelerin sıralandığı rapora göre, Finlandiya 4. kez dünyanın en mutlu ülkesi oldu. İkinci olan İzlanda’yı, Danimarka, İsviçre ve Hollanda izledi.

Bu yıl dokuzuncusu yayımlanan raporun diğer yıllardan farklı olduğuna dikkat çekildi. Raporda dünyada 2,5 milyondan fazla can alan Kovid-19 pandemisinin etkilerine de işaret edildi. 

Ülkelerin mutluluk düzeyinde önceki yıla göre anlamlı bir artış gözlenmezken olumsuz duygulardaki artış dikkat çekti. Türkiye’nin 95 ülke arasından 78’inci olduğu listede Afganistan, Zimbabve ve Ruanda son sıralarda yer aldı.

İşsizlik tırmanışta

İşsizlik tırmanışta

Dünya örnekleminde, bazı temel etkilerde önemli değişimler gözlemlendi. 2017-2019 ortalamasına göre, 2020’de rapor edilen sağlık sorunlarında bir düşüş gözlenirken, işsizlik ve olumsuz duygularda önemli bir artış kaydedildi. 

Ankete katılanlar arasında, işsizlik artışları 30 yaşın altındakiler arasında yoğunlaştı. İşsizlik erkekler için yüzde 9,2’den yüzde 10,2’ye, kadınlarda yüzde 10,5’den 14,6’e çıktı. İşsizlik oranları, gelir dağılımın en az adil olduğu ülkelerde daha çok arttı.

"Genel sıralama çok az değişti"

"Genel sıralama çok az değişti"

Raporun sonuç bölümünde ise, “Pandemiden önce en iyi olan ülkeler, 2020'de de ilk sıralarda kaldı. Bu nedenle genel sıralamada çok az değişiklik oldu. Üst sıralardaki ülkeler zaten daha yüksek güven düzeylerine ve daha düşük eşitsizlik düzeylerine sahipti. Bu da onların ölüm oranlarını düşük, sosyal uyumunu yüksek tutmalarına, dolayısıyla olumlu konumlarını korumalarına yardımcı oldu” değerlendirmesine yer verildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
28
18
9
4
4
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Halil Değerli

Adamlar tabi mutlu olurlar... .... Bizim birgünde yaşadığımız olumsuzlukları adamlar bir yılda yaşamıyorlar.... .... 🤪😡😠

begonvila

Bu ülkelerin mutlu olmasının en önemli sebebi, nüfuslarının istanbul kadar bile olmaması, nerde çokluk orda bokluk, nüfus az olduğundan her birey çok değerli... Devamını Gör

Mavi Piyano

Mutluluk mu? O ne, çikolata mı?