Mutlu'dan Kumburgaz Açıklaması: 'Aramalarda Ağırlık Güney Marmara'da'

1PAYLAŞIM

Aramalarda Ağırlık Güney Marmara'da

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Kumburgaz'da kaybolan 4 genci arama çalışmalarının, Marmara Denizi, Kapıdağ Yarımadası, Avşa Adası, Erdek ve civarlarında yoğunlaştığını belirterek, "Bundan önceki kayıplarımıza genelde Güney Marmara bölgesinde ulaştık. Dolayısıyla ağırlığımızı bu bölge üzerinde sürdürüyoruz" dedi.

Mutlu, 17 Ağustos'ta Kumburgaz Kamiloba sahilinden kiraladıkları deniz bisikletiyle açıldıktan sonra kaybolan gençlerin aileleriyle bindiği gemide, arama çalışmalarını yerinde inceledi.

İncelemeyi tamamladıktan sonra döndükleri Büyükçekmece Balıkçı Barınağı'nda gazetecilere açıklamalarda bulunan Mutlu, arama çalışmalarının devletin ilgili organları tarafından devam ettiğini söyledi.

"Ailelere detaylı bilgilendirme yaptık"

Aramaların 9. gününde olduğunu dile getiren Vali Mutlu, şunları kaydetti:

"Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Deniz Kuvvetleri, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), AFAD, Kıyı Emniyeti ve farklı unsurların iştirakleriyle Sahil Güvenlik Komutanlığımızın koordinasyonunda çalışmaları sürdürüyoruz. Bugün de ailelerimizi, çalışmaları aynı yoğunlukta devam ettirdiğimizi ve nasıl bir çalışma yürüttüğümüzü yerinde göstermek için misafir ettik. Davete, 4 aileden hemen hemen 25 kişi iştirak etti. Bugün yoğunluklu olarak arama yapılan Güney Marmara Bölgesi'nde 'Güven' adlı Sahil Güvenlik Komutanlığı gemisi ile çalışmalar hakkında detaylı bilgilendirme yaptık. Gerek helikopter gerek botlar bütün arama gemileriyle detaylı, hiçbir noktanın boş bırakılmadan arama yapıldığını gördüler."

İstanbul Valisi Mutlu, bugün arama çalışmalarının, 3'ü Sahil Güvenlik, 3'ü Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 3'ü de TPAO'ya ait gemi, Sahil Güvenliğe ait bir helikopter, çok sayıda bot, personel ve kıyıdan jandarma ekipleri tarafından sürdürüldüğünü anlattı.

Özellikle helikopter ve uçakların çalışmalarını kesintisiz sürdürdüğünü vurgulayan Mutlu, şöyle devam etti:

"Bugün bizzat helikopter pilotlarımız tarafından verilen bilgiye göre, ortalama 70 metre ve altı, 30 metre ile 70 metre yüksekliğindeki bir irtifa alanında yoğun bir kıyı ve deniz araması yapıyorlar. Dolayısıyla şu ana kadar Marmara Denizi'nde önemli bir alanda, gelen bütün ihbarları da değerlendirmek suretiyle çalışmaları sürdürdük ve bundan sonra da aynı şekilde sürdürmeye devam edeceğiz. Sevgili yavrularımızı ailelerine teslim etmek için devletimizin bütün kaynaklarını seferber etmeye devam edeceğiz."

Gelen bütün bilgileri anında değerlendirerek çalıştıklarını dile getiren Mutlu, "Bugün de hatta seyir halinde 2 cisme ulaştık. Bunlardan biri can yeleği, diğeri de çocuk kolluğu. Dolayısıyla deniz yüzeyinde, altında, kıyıda ne varsa tamamının araması devam ediyor. Ailelere sabırlar diliyorum" diye konuştu.

"Ümidimizi koruyarak, aramaya devam edeceğiz"

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, bir gazetecinin, "Ege Denizi'ne bakılıyor mu?" sorusuna şu karşılığı verdi:

"Bütün değerlendirmeler yapılıyor. Başta Güney Marmara olmak üzere kayıpların olma ihtimalinin olduğu alanlarda yoğun olarak arama yapıyoruz. Çanakkale Boğazı'ndan geçerek, Ege Denizi'ne intikal söz konusu olabilir mi? Bununla ilgili Türk Radyo üzerinden bütün deniz araçlarına yapılmış anonslar var. Kayıpların, Marmara Denizi, Kapıdağ Yarımadası, Avşa Adası, Erdek ve civarlarında olabileceğini tahmin ediyoruz. Bugünkü arama çalışmaları da bu alanda devam ediyor. Bunun dışında da Marmara'da da çok yoğun arama çalışması yapılıyor. İhtiyaç olursa o alanlara da bir faaliyet yapılabilir ama şu anda böyle bir değerlendirme içinde değiliz. Bundan önceki kayıplarda da kayıplarımıza genelde Güney Marmara bölgesinde ulaştık. Dolayısıyla ağırlığımızı bu bölge üzerinde sürdürüyoruz. Bugüne kadar Marmara Denizi'nde kaybolmuş ama Ege Denizi'nde bulunmuş bir vakayı görmedik ama bu olmayacağı anlamına gelmez. Her alternatifi değerlendirmeye devam edeceğiz."

"Aramalar ne zamana kadar sürecek?" sorusunu ise Mutlu, "Bunu aileler de ilk günden itibaren bize sık sık soruyor. Ailelerimizin evlatları aynı zamanda milletin evlatlarıdır. Ümidimizi sonuna kadar koruyarak, aramaya devam edeceğiz" diye yanıtladı.

İstanbul'da Kumburgaz sahilinden 17 Ağustos'ta deniz bisikletiyle açılan Mikail Çelik, Serdar ve Doğan Demir kardeşler ile Şükrü Kahraman ve Yusuf Büyükizgi'den haber alınamamış, arama çalışmaları kapsamında Marmara Adası açıklarında 23 Ağustos'ta bulunan cesedin Serdar Demir'e ait olduğu belirlenmişti.

Muhabir: Halil İbrahim Başer

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir