Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mursi Hakkındaki Karar Duruşması Ertelendi

 > -
Abone ol

Mısır'ın Devrik Lideri Mursi'nin Geçmişi ve Bugünü

Mısır mahkemesi, idam konusunda görüş için dosyaları müftülüğe gönderilen cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile 121 kişi hakkındaki kararın açıklanmasını 16 Haziran'a erteledi.

Mısır mahkemesi, idam konusunda görüş için dosyaları müftülüğe gönderilen demokratik seçimle göreve gelen ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile 121 İhvan yöneticisi hakkındaki kesin kararın açıklanmasını 16 Haziran'a erteledi. Mursi ve 121 kişi 'Hamas'a istihbarat sağlamak' ve 'hapisaneden firar etmek' davalarında idam cezasına çarptırılmıştı. Bugünkü duruşma, bu ön idam kararı ya onayacak ya da reddedecekti.

Hakim Şaban Şami, müftü görüşünün bugün sabah mahkemeye bildirildiğini ve 'İstişareleri tamamlamak' amacıyla mahkemenin kesin kararını 16 Haziran'a kadar ertelemeye karar verdiğini açıkladı.

Mursi ve diğer İhvan liderleri yoğun güvenlik önlemlerin alındığı mahkeme salonuna getirilmişti. 

Al Jazeera Mısır Editörü Abdulfettah Fayed, erteleme kararının siyasi olduğunu belirtti, kararın darbe lideri Sisi'nin Avrupa turuna denk gelmesinden dolayı ertelendiğini ifade etti.

Mısır yargı sistemi gereği mahkeme, sanıklar hakkında verdiği ön idam kararlarını ve dava dosyalarınadaki kesin kararını, müftüden gelen görüş üzerinde açıklıyor. Ancak müftünün görüşü, bağlayıcı nitelik taşımıyor.

Mursi iki idam cezasına çarptırılmıştı

Darbeyle görevinden uzaklaştırılan ve ardından hapse atılan eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi,  'Hamas'a istihbarat sağlamak' ve 'hapisaneden firar etmek' suçlamasıyla yargılandığı davalarda idam cezasına çarptırılmıştı.

Mursi dışında Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın üst düzey 17 yöneticisine daha idam cezası verildi. Bunlar arasında İhvan lideri Muhammed Bedii de vardı.

İdam cezası verilenler arasında hayatını kaybeden kişiler de bulunuyordu.

AA ve Al Jazeera

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir