Montrö Bildirisiyle Yeniden Gündeme Gelen 'Cübbeli ve Sarıklı Amiral' Hakkında Neler Biliniyor?

 > 
1.8bPAYLAŞIM

103 emekli amiral, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin yayımladıkları sarıklı ve cübbeli amiral görüntüleri için de 'Kabul edilemez' dedi. Peki tarikat evinde görüntülenen bu amiral ile ilgili neler biliniyor?

103 emekli amiral, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un "Bir Cumhurbaşkanı Montrö'yü feshedebilir mi?" sorusuna "Teknik olarak evet" yanıtını vermesi ve Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı'nın gittiği bir tarikat evinde sarık ve cüppe ile fotoğraflarının ortaya çıkması üzerine başlayan tartışmalarla ilgili bir bildiri yayımladı.

Bildiri metninde Montrö Sözleşmesi'ne ilişkin şu ifadeler yer aldı:

"Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye'ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir.

"(…) Montrö Sözleşmesinin tartışma konusu yapılmasına/masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz."

Bildirinin detayları için 👇

103 Emekli Amiral Bildiri Yayınladı: 'Montrö Sözleşmesi'nin Tartışma Konusu Yapılmasından Kaçınılmalı' - onedio.com
103 Emekli Amiral Bildiri Yayınladı: 'Montrö Sözleşmesi'nin Tartışma Konusu Yapılmasından Kaçınılmalı' - onedio.com

Bildiride ayrıca sarıklı amirale de yer verilerek "Bu görüntüler kabul edilemez" denildi

Bildirinin Tuğamiral Mehmet Sarı ile ilgili bölümünde ise şu ifadeler yer aldı:

"(…) son günlerde basında ve sosyal medyada yer alan kabul edilemez nitelikteki bazı görüntüler, haber ve tartışmalar ömrünü bu mesleğe adamış bizler için çok derin bir üzüntü kaynağı olmuştur.

"TSK ve özellikle Deniz Kuvvetlerimiz son yıllarda; çok bilinçli bir FETÖ saldırısı yaşamış ve çok değerli kadrolarını bu hain kumpaslara kurban vermiştir. Bu kumpaslardan çıkarılacak en önemli ders; TSK'nin, anayasanın değişmez, değiştirilmesi teklif edilemez temel değerlerini titizlikle sürdürmesi zaruretidir."

Görüntüler nasıl ortaya çıktı?

Görüntüler nasıl ortaya çıktı?
Görüntüler nasıl ortaya çıktı?

Tuğamiral Sarı ile ilgili görüntüler ilk kez 26 Mart tarihinde VeryansınTV'de "Tekke’deki gizemli apolet!" başlıklı haberde ortaya çıktı.

Haberde Sarı ile ilgili 3 fotoğrafa yer verilerek şu sorular soruldu.

1) Bu devlet aracı bir tuğgeneral/tuğamiral - tümgeneral/tümamiral aracı mı?

2) Burası tekke mi, tekke ise hangi tekke?

3) Bu sarık hangi tarikatın sarığı, Menzil mi İskenderpaşa tarikatının mı?

4) Bu üniformayla namaz kılan bir amiral mi yoksa sıradan bir vatandaş mı?

5) Türk Silahlı Kuvvetleri’nde madalyalardan kaldırılan Atatürk rozeti yerine bu sarık mı konulacak ya da hangi sarık konulacak?

Görüntülerin ortaya çıkmasının ardından MSB, inceleme başlatıldığını duyurmuştu 👇

Milli Savunma Bakanlığı’ndan ‘Tarikat Merkezinde Amiral’ Açıklaması: 'Her Yönüyle Dikkatle İnceleniyor' - onedio.com
Milli Savunma Bakanlığı’ndan ‘Tarikat Merkezinde Amiral’ Açıklaması: 'Her Yönüyle Dikkatle İnceleniyor' - onedio.com

Tuğamiral Mehmet Sarı'nın geçmişi hakkında neler biliniyor?

OdaTV, görüntülerle ilgili haberinde Sarı'nın geçmişine ilişkin şu bilgileri aktarmıştı:

"Deniz Lisesi mezunu olan Amiral Sarı, liseden sonra Deniz Harp Okulu’na geçti. Mehmet Sarı, eğitimini 1991 yılında Deniz Harp Okulu’nda tamamlayarak teğmen rütbesiyle mezun oldu.

Ordu Fatsalı olan Amiral Sarı’nın babasının da Polis memuru olduğu öğrenildi. Sarı’nın dedesinin 1980 öncesinde  öldürüldüğü bu yüzden de milliyetçi bir yapıya sahip olduğu belirtildi.

Amiral Sarı’nın, 17 – 25 Aralık’tan sonra çevresine “yerli ve milli” diyerek konuşmalar yaptığı vurgulandı.

Deniz Kuvvetleri’nde amiral olacaklar listesinde olmamasına rağmen Yüksek Askeri Şura kararıyla terfi ettirilerek amiral yapılan Sarı, Tersaneler Genel Müdür Yardımcısı görevine atandı"

Görüntüler sosyal medyada günlerce konuşuldu 👇

Son olarak Tuğamiral Sarı ile ilgili çıkan haberlere erişim yasağı getirildi 👇

Ayrıca bakınız 👇

Fahrettin Altun’dan Bildiri Yayınlayan Amirallere: 'Haddinizi Bilin' - onedio.com
Fahrettin Altun’dan Bildiri Yayınlayan Amirallere: 'Haddinizi Bilin' - onedio.com
AKP'nin 'Darbe Çağrışımlı' Dediği 'Emekli Amiraller Bildirisi' Hakkında Soruşturma! - onedio.com
AKP'nin 'Darbe Çağrışımlı' Dediği 'Emekli Amiraller Bildirisi' Hakkında Soruşturma! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kendineassassin

Milli Mücadele zamânı "tekkede ilim öğreniyoruz." bahânesiyle askerlikten/savaştan kaçmaya çalışan sarıklılar geliyor insanın aklına, daha bi' kahrolunuyor..

ercannedio

bir amiralin bu mesafeden infial yaratacak bir fotoğrafını çekeceksiniz ve sizi fark etmeyecek. O telefonu elinizden alıp götünüze sokar. Bilerek verilmiş bir görüntü. Çok net. Üzerinden 1 ay darbe edebiyatı dinleyeceğimiz bildiri ile de amacına ulaştı.

bookworm

Mağduruz mağduruz diye etrafta dolanıyorlar biri de çıkıp şu meczup kılıklıyı görevinden almıyor.

keskinkalem

Yüzün üzerinde amiralin darbe kokan bildirisinden dikkatleri dağıtmak, karşı gündem oluşturmak maksadıyla, bir amiralin özel hayatı üzerinden böyle bir içerik ortaya konulması, çaresizlikten ve tükenmişlikten başka bir şey değildir.

keskinkalem

Haddini aşıp, hakaret etmeyi hak gören biri; Bana haddini bil de diyemez, had de bildiremez. Sen evvela şu çirkin üslubunu düzelt, sonra birşeylerin savunuculuğunu yap. Atatürk' ün ismini kullanarak, yaptığın yancı yorumlara gelirsek; yakın tarihimizde bütün darbe ve muhtıralarda (15 temmuz dahil) Atatürk ismi ve değerleri kullanılarak meşru zemin oluşturma çabası içine girilmiş, bunda da nispeten başarılı olunmuştur. O açıdan senin burada istismar maksadıyla yazdığın Atatürk ve gençliğe hitabe gibi değerler de; bu son yaşadığımız ''muhtıracık'' hadisesinde asla haklılık taşıyan bir argüman olamayacaktır. Asil milletimiz derin ferasetiyle tahkik ve takdirini ortaya koyacaktır.

artankara

Bu haberde iki önemli cümle var "Deniz Kuvvetleri’nde amiral olacaklar listesinde olmamasına rağmen Yüksek Askeri Şura kararıyla terfi ettirilerek amiral yapılan Sarı, Tersaneler Genel Müdür Yardımcısı görevine atandı" ve "TSK ve özellikle Deniz Kuvvetlerimiz son yıllarda; çok bilinçli bir FETÖ saldırısı yaşamış ve çok değerli kadrolarını bu hain kumpaslara kurban vermiştir. Bu kumpaslardan çıkarılacak en önemli ders; TSK'nin, anayasanın değişmez, değiştirilmesi teklif edilemez temel değerlerini titizlikle sürdürmesi zaruretidir."

Görüş Bildir