Görüş Bildir
Haberler
103 Emekli Amiral Bildiri Yayınladı: 'Montrö Sözleşmesi'nin Tartışma Konusu Yapılmasından Kaçınılmalı'

etiket 103 Emekli Amiral Bildiri Yayınladı: 'Montrö Sözleşmesi'nin Tartışma Konusu Yapılmasından Kaçınılmalı'

Montrö sözleşmesiyle ilgili açıklama yapan 103 emekli amiral, 'Montrö, Türkiye’nin II. Dünya Savaşında tarafsızlığını korumasına imkân yaratmıştır. Bu ve benzeri nedenlerle, Türkiye’nin bekasında önemli bir yer tutan Montrö Sözleşmesinin tartışma konusu yapılmasına, masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz' ifadelerini kullandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Son dönemde gündemde olan Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle ilgili emekli amirallerden dikkat çeken bir açıklama geldi.

Son dönemde gündemde olan Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle ilgili emekli amirallerden dikkat çeken bir açıklama geldi.

103 emekli amiralin isminin yer aldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

103 emekli amiralin isminin yer aldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:
  • Son zamanlarda gerek Kanal İstanbul, gerekse Uluslararası Antlaşmaların iptali yetkisi kapsamında Montrö Sözleşmesi'nin tartışmaya açılması endişe ile karşılanmaktadır.

  • Türk Boğazları, dünyanın en önemli suyollarından biri olup, tarih boyunca çok uluslu antlaşmalara göre yönetilmiştir. Bu antlaşmaların sonuncusu ve Türkiye'nin haklarını en iyi şekilde koruyan Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçici düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye'ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir.

  • Montrö, Karadeniz'e kıyıdaş ülkelerin güvenliğinin temel belgesi olup Karadeniz'i barış denizi yapan sözleşmedir. Montrö, Türkiye'nin herhangi bir savaşta, savaşan taraflardan birinin yanında istemeden savaşa girmesini önleyen bir sözleşmedir.

'Türkiye'nin II. Dünya Savaşında tarafsızlığını korumasına imkân yaratmıştır'

'Türkiye'nin II. Dünya Savaşında tarafsızlığını korumasına imkân yaratmıştır'
  • Montrö, Türkiye'nin II. Dünya Savaşında tarafsızlığını korumasına imkân yaratmıştır. Bu ve benzeri nedenlerle, Türkiye'nin bekasında önemli bir yer tutan Montrö Sözleşmesinin tartışma konusu yapılmasına, masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz.

  • Diğer taraftan; son günlerde basında ve sosyal medyada yer alan kabul edilemez nitelikteki bazı görüntüler, haber ve tartışmalar ömrünü bu mesleğe adamış bizler için çok derin bir üzüntü kaynağı olmuştur.

  • TSK ve özellikle Deniz Kuvvetlerimiz son yıllarda; çok bilinçli bir FETÖ saldırısı yaşamış ve çok değerli kadrolarını bu hain kumpaslara kurban vermiştir. Bu kumpaslardan çıkarılacak en önemli ders; TSK'nin, anayasanın değişmez, değiştirilmesi teklif edilemez temel değerlerini titizlikle sürdürmesi zaruretidir.

'Tüm varlığımızla karşı çıkıyoruz'

'Tüm varlığımızla karşı çıkıyoruz'
  • Bu gerekçelerle, TSK ve Deniz Kuvvetlerimizi bu değerlerin dışına çıkmış, Atatürk’ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşmış gösterme çabalarını kınıyor ve tüm varlığımızla karşı çıkıyoruz.

  • Aksi halde, Türkiye Cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir. Türk Milletinin bağrından çıkan şanlı bir geçmişe sahip, Ana ve Mavi Vatan'ın koruyucusu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelinin Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda yetiştirilmesi elzemdir.

  • Ülkemizin her köşesinde denizde, karada, havada, iç güvenlik bölgesinde ve sınır ötesinde fedakârca görev yapan, Mavi Vatandaki hak ve menfaatlerimizin korunması için Atatürk'ün gösterdiği yolda canla başla çalışan cefakâr Türk Denizcilerimizin

  • yanındayız.

Meclis Başkanı 'Erdoğan isterse Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nden de çekilebilir' demişti👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
473
156
45
38
9
3
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Arma Subaşı

Bu emekli amiraller sağolsun Erdoğan'a çok güzel koz verdiler. Şimdi çıkıp "darbeci zihniyet" diye prim kasacak seçime kadar. Teşekkürler emekli amiraller.

emirjoe

Kastı bile.

White Troll

Montrö sözleşmesi gençlerimizin ahlakını ve Türk aile yapısını bozuyor.

Pasif Kullanıcı

İkinci Dünya Savaşı'na girseydik şu anda Türkiye diye bir ülke olmazdı. watch?v=VEB9zvEzL4I

Ukela

Sen 2.Dünya savaşına girmediğimize mi inanıyorsun , bilgi eksikliği , Boraltan Köprüsü Olayı , bunu araştır , İsmet denen şahsiyetsizin yediği haltı. Nazi Al... Devamını Gör