Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Beterin de Beteri Var: Müebbet Hapis Cezasına Çarptırılan 4 Yaşındaki Küçük Ahmed

76PAYLAŞIM

Mısır'da bir mahkeme geçen hafta dört yaşındaki bir çocuğu birden fazla cinayet işlemek suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırmıştı. Olay Türkiye de dahil tüm dünyada gündem olmuştu.

Ahmed Mansour Qurani Sharara'nın işlediği (!) suçlar isminden daha uzun.

Ocak 2014'te  Mısır'ın devrik lideri Mursi için yapılan gösterilerde birçok kişi tutuklanmış. 115 gösterici de hüküm giymişti. Bunların yanında o zaman üç yaşında olan küçük çocuk da vardı. CNN'in haberine göre polis geçen yıl Ahmed'i tutuklamaya gelmiş ama çocuğun çok küçük olduğunu görünce "bir boy büyüğünü alalım, seneye de tutuklarız" diye babasını hapse atmıştı..

Mahkemeye göre küçük çocuk yaşından fazla suç işlemiş.

Olaydan iki yıl sonra mahkeme Ahmed için gıyabında kararını verdi. Mahkemeye göre dört yaşındaki küçük çocuk dört cinayet ve sekiz cinayete teşebbüsün yanında kamu malına zarar vermekten suçlu bulundu.

Babası Cumartesi günü bir canlı yayına çıktı.

Dört ay içeride kaldıktan sonra serbest bırakılan Ahmed'in babası , göz yaşları içinde oğluna sarılarak oğlunun güvenliği konusunda endişeli olduğunu, ona bir şey olacağından korktuğunu söylemişti.

Yeni şüpheli de 16 yaşında. En azından okuma yazma biliyor.

Mısırlı yetkililer yaptıkları hatayı kabul etti ve çocuğun ve babasının hapse atılmayacağı sözünü verdi. Başka bir kaynağa göre askeri hükümet sözcüsü bu suçları 16 yaşında bir çocuğun işlediğini, Ahmed ve babasının isim benzerliği sebebiyle suçlu bulunduğunu belirtti.

Bakalım bu sefer ihale kime kalacak?

Mısırlı yetkililer özür dilese de kamuoyunun kafası hala karışık. İnsanlar "Ulan dört yaşında çocuğa bunu yapan kim bilir başkalarına nasıl suçları iteler?" diye düşünüyor. Hatta Birleşmiş Milletler'den adalet uzmanları adalet sistemi nedeniyle Mısır'ı uyarmış, Mısır da adalet sistemini yeterince adil bularak bu öneriyi reddetmişti.

Sizce Türkiye'de de böyle bir hata olur mu?

Yok canım. Olmaz o kadar.
Bir memurun dalgınlığına bakar.
Anne karnında bile mahkeme celbi gelebilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yenal.yuksel

Arap kafası ! Irkına soktuğumun puştları...

burakhan-kemeroz

Ben anlamıyorum galiba.. Yıllarca herkesi aşağıladım aptallar sürüsü diye. Aptal gibi hissediyorum. Anketteki %55 neyin nolduğunun farkında görünüyor. %18 de farkında olmasına rağmen iyimser yaklaşmaya çalışıyor.. %73 eder. Bu ülkenin %73'ü yine de farkında yani bişeylerin.. Ama halimiz hala böyle.. Hadi, belli bir güruh giriyor bu sitelere dicem.. Ama yine de mantıklı sayılar diil.. Ben harbiden anlamıyorum. Kafayı yedirdi bu ülke bana.

meltem-furkan-turkmen

Allah aşkına Yeni Türkiyeyi askeri darbe alan bir ülkeyle nasıl bir tutarsınız 60'lı 80'li yıllarda yaşamıyoruz artık anlayın ;)

saykoloji

sizin silsilenizi skim...

Gizli Kullanıcı

yaradan sormayacak mı reis?

Görüş Bildir