Görüş Bildir

Miraç Kandili Ne Zaman, Hangi Gün? Miraç Kandili’nde Hangi İbadetler Edilmeli?

Haberler
> Miraç Kandili Ne Zaman, Hangi Gün? Miraç Kandili’nde Hangi İbadetler Edilmeli?

İçinde bulunduğumuz Üç Aylar sebebiyle Kandil günlerinin ne zamana geldiği merak ediliyor. Geçtiğimiz günlerde yılın ilk Kandili olan Regaip Kandili idrak edilmişti. Vatandaşlar, Kandil gibi dini günlerde yaptıkları ibadetleri sıklaştırıyor. Bu sebeple Miraç Kandili’nin ne zaman olacağı araştırılıyor. Diyanet işleri Başkanlığı, yayınladığı takvim ile dini günlerin ne zaman olacağını da duyurdu. Peki, Miraç Kandili ne zaman, hangi gün? Miraç Kandili’nde hangi ibadetler yapılır? İşte Miraç Kandili ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Miraç Kandili Ne Zaman, Hangi Gün?

Miraç Kandili Ne Zaman, Hangi Gün?

Yılın ikinci kandili olan Miraç Kandili, 10 Mart Çarşamba günü olacak. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı takvime göre; Berat Kandili ise 27 Mart günü idrak edilecek. Ramazan ayı da 13 Nisan'da başlayacak.

Miraç Kandili’nde Hangi İbadetler Yapılmalı?

Miraç Kandili’nde Hangi İbadetler Yapılmalı?

Miraç Gecesi: Receb ayinin 27.nci gecesidir. Yatsi namazindan sonra 12 rek'at namaz kilinir. 2 rek'atte bir selâm verilir. Her rek'atte 1 Fâtiha-i Serîfe, 10 Ihlâs-i Serîf okunur. Namazdan sonra; 100 defa”Sübhanallahi velhamdülillahi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekber, ve lâ havle velâ kuvvete illâ billahil aliyyil azim” 100 defa istigfar, 100 defa salâvat-i serîfe okunur.

Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı çizilmeli.

Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?