Mıknatıslar Mobil Telefonların Gizli Düşmanı mı?

-

Mıknatısların telefonların, bilgisayarların ve daha genel konuşursak elektronik cihazların yakınında tutulmaması sıkça salık verilir. Haklılık payı var mı yoksa sadece bir mitten mi ibaret bu durum, gelin inceleyelim.

Bu kaygının temelinde eski tip CRT monitörler var.

Bunun temelinde de bu tip monitör yahut televizyonların görüntüyü yansıtma yolunun bir mıknatıs yaklaştırıldığında oluşan manyetik alan ve sonuçta ortaya çıkan bozulumun kesintiye uğratması var.

Öyle hassas bir manyetik alan var ki, bu tip bir etkiden bahsediyoruz. 👇

Ve bazen kalıcı bile olabiliyor!

Yeni nesil televizyon ve ekranlarda bu sorun ortadan kalkmış olsa da sorular sona ermiş değil.

Mobil telefonlarımız ve bazı bilgilsayar bileşenlerinin halen aynı hassasiyette olduğu düşünülüyor. Mesela bir mıknatısı mobil telefonunuzun üzerine yerleştirdiğinizi düşünün... 'Teknoloji gelişti' argümanı içten içe endişelenmeyi engellemiyor.

Hayati olmasa da mıknatısların mobil telefonlar üzerindeki yaygın etkisini bilmekte fayda var.

Mobil telefonlarda bulunan dijital pusulalar manyetik alan yaklaştırıldığında geçici olarak devre dışı kalabiliyor. Yani herhangi bir kalıcı etki oluşmasa da o an yön tayini yapmakta zorlanıyor, üstüne üstlük alandaki manyetik yoğunluğu tespit etmek için barındırdığı manyetometre de aynı şekilde çalışamayabiliyor.

Yapay bir manyetik alan oluşturularak bu etki gözlemlendi. Mobil telefonun pusulası hep manyetik alana göre yön tayini yapıyor.

Peki bahsi büyütürsek, bir mıknatısı mobil telefonun yakınında kalıcı olarak tutmanın yaratacağı sorunlar neler?

Burada işler değişiyor. Uzun süre manyetik alana maruz kalan metal parçalar zayıf da olsa manyetik karaktere sahip olmaya başlıyor, bu da GPS özelliğinde kalıcı sorunların davetiyesini çıkarıyor. Bu durumda telefon hiçbir zaman doğru yön tayini yapamayabiliyor.

Bir diğer vaka da çift kameraya sahip mobil telefonlarla ilgili.

Bu tip telefonlarda bir kamera odaklama işlevi gördüğü için manyetik bir müdahale kameradaki stabilizasyonu bozma riski de taşıyor. Anlık temaslardan korkmamak kadar manyetik alanlardan da uzak durabilmeye dikkat etmek gerekiyor.

Evimiz, iş yerimiz hatta sokaklarımız manyetik alanlarla çevriliyken bu tip bir amaca ulaşmak çok da kolay olmayabilir ama öğrenmek uygulamanın yarısı değil midir? Bizce öyle!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tolciya

mıknatıslı tutucuları neden satıyorsunuz o zaman diye sorarlar adama ?

Görüş Bildir