Görüş Bildir
Haberler
Mide Bulantısının Çözümü Sanal Gerçeklik Burnu

Mide Bulantısının Çözümü Sanal Gerçeklik Burnu

ATKN
26.03.2015 - 10:53
İçeriğin Devamı Aşağıda

Sanal gerçeklik gözlüklerinin kullanıcı deneyimi esnasında çıkardığı en büyük problemlerden biri mide bulantısına yol açması. Araştırmacılar bu sorunu ortadan kaldırmak içinse ilginç bir yol bulmuş durumda; sanal gerçeklik burnu geliştirmek.

Purdue Üniversitesi’ndeki bilgisayar grafiği araştırmacıları, sanal gerçeklik cihazlarında video izlerken veya oyun oynarken ortaya çıkan rahatsızlığın, beynin simülatör hareket ettiği esnada vücudun da gerçekten hareket edip etmediğini algılayamadığı için meydana geldiğini belirtiyor. Bu rahatsızlığı gidermek için simülatöre beynin algılayacağı bir odak noktası yerleştirmenin çözüm sunacağını düşünen araştırmacılar bunu bir sanal gerçeklik burnuyla halletmeye karar vermiş.

Söz konusu yöntemin başarısını test eden araştırmacılar, olumlu sonuçlar aldıklarını belirtiyor. Kullanıcıların çoğu, tıpkı gerçek hayattaki gibi burnun orada olduğunu bilmelerine rağmen varlığını anlamadıklarını ve simülatör deneyimi sırasında rahatsız edici bir mide bulantısı veya baş dönmesi de yaşamadığını belirtti.

LOG

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın