Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Michel Foucault'dan 17 Alıntıyla Kalabalıklar İçinde İnsan Olmak

 > -
Abone ol

Tarihçi, edebiyat eleştirmeni, sosyal bilimci Michel Foucault'nun 25 Haziran ölüm yıl dönümünde, onun insanlara, insanlığa, topluma ve iktidara dair söylediklerini anıyoruz.

1. Dışarıda bırakılmak içeri kapatılmakla aynı şeydir.

2. Kim olduğumu bilmenin gerekli olduğunu düşünmüyorum. Yaşamın ve çalışmanın temel yönelimi, başlangıçta olmadığınız başka biri haline gelmektir.

3. Dünya, yöneticileri psikologlar ve halkı da hastalar olan büyük bir tımarhanedir.

4. Tımarhane ve hapishane, iktidarların sopası olmuştur tarihte.

5. İktidar, öncelikle boyun eğdirilmiş bedenler yaratmayı amaçlar.

6. Sonunda tek gerçek vatan, insanın ayağını basabileceği tek toprak, başını sokabileceği, sığınabileceği tek ev çocukluğundan itibaren öğrendiği dildir.

7. Delilik, hakikat ve dünyadan çok, insanın algılayabildiği kendi gerçekliği ile ilgilidir.

8. Hapishanelerin, fabrikalara, okullara, kışlalara, hastanelere ve bütün bunların da hapishanelere benzemesi şaşırtıcı değil mi?

9. Ruh bedenin hapishanesidir.

10. Erdem kendimize karşı sorumluluklarımızdır, topluma değil.

11. Normal insan kurgudur.

12. Bir yerde herkes birbirine benziyorsa; orada kimse yok demektir.

13. Günümüzün sorunu artık ne olduğumuzu keşfetmek değil, olduğumuz şeyi reddetmektir.

14. Sana kendin hakkında dürüst tavsiyelerde bulunan iyi bir hakikat anlatıcısı, senden nefret etmediği gibi, seni sevmez de.

15. Kim olduğumu sorma ve benden aynı kalmamı bekleme. (...) Belgelerimizin düzenli olup olmadığıyla ilgilenmeyi bürokratlarımıza ve polisimize bırakalım.

16. İnsanların içinde yaşadıkları kuralları ve düzenli toplumun kurallarını biliyordum, ama ben kendimi onlardan daha bilge olarak değerlendiriyordum ve insanları şerefsiz ve utanç verici yaratıklar olarak görüyordum.

17. İktidar her yerdedir, direniş de.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
balthazar

Baudrillard bu adamın maskesini defalarca düşürmesine rağmen bu adam neden bu kadar değer görüyor? Çünkü insanlar okumuyor arada sırada bir iki süslü cümle görünce kendinden geçiyor o kadar.

sema-yilmaz1

evet dinliyoruz o zaman baudrillard nası maskesini düşürmüş foucaltnun

balthazar

Burada uzun uzun açıklamayayım istersen Foucault'yu Unutmak kitabını oku.

sema-yilmaz1

kitap tavsiyesi istemedim. okudum da bu kitabı zaten. maskesini nasıl düşmüşü anlatırsan yaptığın yorumu temellendirmiş olursun. aksi halde çocukların birbirlerine laf atması gibi kalır yorumun. ki kaldı..

balthazar

uzun uzun yazamam şimdi kusura bakma.

anjelique

"Normal insan kurgudur" toplum, bu sindirilmiş "normal" insan güruhu birikintisidir! Sıyrılmak lazım..

streetkedisi

Foucaltın özellikle bazı konularda haklı olduğu (disiplinci ve tedavici iktidarlar gibi mesela) , insanı zihnen kontrol edebilmek adına günümüz iktidarlarının sosyal bilimlere ne kadar sıklıkla başvurduğu fark ediliyorsa görülecektir.

Görüş Bildir