Görüş Bildir
Haberler
MHP'nin Şah Fırat Operasyonu Önergesine Ret

MHP'nin Şah Fırat Operasyonu Önergesine Ret

Caner
24.03.2015 - 20:34
İçeriğin Devamı Aşağıda

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun taşınmasına yönelik yapılan operasyon ile ilgili gensoru önergesi vermek yerine teşekkür etmek gerektiğini söyledi.

MHP Grubu adına Grup Başkanvekili İzmir Milletvekili Oktay Vural’ın; Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolunun bulunduğu Türkiye Cumhuriyeti Toprağını savunmadıkları, PKK/PYD ile IŞİD terör örgütlerini muhatap aldıkları iddiasıyla Bakanlar Kurulu üyeleri hakkında verdiği gensorunun gündeme alınması reddedildi.

Gensoru görüşmelerinde hükümet adına söz alan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Bu bir milli davadır. Milli davalara iktidar, muhalefet herkesin sahip çıkması gerekir” dedi. Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun taşınmasına yönelik yapılan operasyon ile ilgili bilgi veren Bakan Yılmaz, değişik tarihlerde karakola yönelik tehditler aldıklarını belirtti. Yılmaz, “Suriye topraklarında 9 tank bırakıldığı iddialar doğru değildir. Bu operasyon için gensoru vermek değil teşekkür etmek gerekir. Toprak kaybı söz konusu değildir” diye konuştu.

IŞİD terör örgütünün Irak ve Suriye’de kutsal mekanlara saldırı yaparken, Süleyman Şah Türbesine yönelik herhangi bir saldırıda bulunmamasının Türkiye’nin caydırıcılığı ve gücünün önemli bir göstergesi olduğunu kaydeden Bakan Yılmaz, “Harekatın boyutu milli değerlerimizin korunması için gereğinin yapıldığını, bu uğurda savaşın da göze alındığını göstermektedir. Kendi ordusunun komutanına hakaret eden, kendisine milliyetçi sıfatını veren bir grup Türkiye dışında başka bir ülkede yoktur. Ordumuza yönelik bu haksız suçlamayı yapanları milletimiz mahkum edecektir. Biz ülkemizin Suriye’de savaşa girmesini önledik, istismarın önünü kapattık. Kaybedilen bir vatan toprağı yoktur, Türkiye uluslararası haklarından vazgeçmiş değildir. Her türlü risk içeren bir bölgede bu operasyonun gerçekleşmiş olması TSK’nın caydırıcı gücünü, harbe hazırlık gücünü göstermektedir. Şah Fırat Operasyonu ile ilgili Bakanlar Kurulu hakkında verilen gensoru önergesi, tarih gösterecektir ki verenlerin ayıbı olarak kalacaktır” açıklamasında bulundu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, kürsüden Bakan Yılmaz’a ve Genel Kurul’a Süleyman Şah Türbesi’nin yeni yapılan yerinde Türk Bayrağı ile YPG bayrağının karşı karşıya olduğunu gösteren fotoğrafı göstermesi üzerine Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun yeni görüntüsünü gösteren fotoğrafı gösterdi. Yapılan oylamada, Bakanlar Kurulu hakkında verilen gensoru önergesinin gündeme alınması kabul edilmedi.

İHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın