Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

MHP ve AKP Arasında Dokunulmazlık Görüşmesi

Anasayfa > Gündem

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, dokunulmazıklarla ilgili AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı ile bir araya geldi. MHP, AKP'ye üç yeni öneri getirirken, AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı AKP'nin kendi teklifini sunmaya daha sıcak baktığını kaydetti.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Bostancı'yı ziyaret ederek daha önce yaptıkları öneriye ek olarak yeni üç öneri daha sundu.

Öncelikle 'terörle bağlantılı' olan fezlekelerin gündeme gelmesi gerektiğini savunan MHP'nin iki yeni önerisi farklı yöntemlerle TBMM'de Adalet ve Anayasa komisyonları üyelerinden oluşan Karma Komisyon'un acilen toplanarak dosyaları incelemesi ve Genel Kurul'a sadece bildirim yaparak dosyaları yargıya göndermeyi içeriyor. Üçüncü yeni öneri ise dokunulmazlık dosyalarının Anayasa'nın 76. maddesi çerçevesinde ele alınarak, yine Karma Komisyon kanalıyla Genel Kurul'a indirilmesini öngörüyor.

'Önerilerimiz parlamentoyu tıkamaya değil çabuk bir şekilde irade oluşturmasına yöneliktir'

'Önerilerimiz parlamentoyu tıkamaya değil çabuk bir şekilde irade oluşturmasına yöneliktir'

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural

Vural görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, 'Önemli olan burada teröre karşı siyasi bir irade oluşturmaktır. Bizim önerilerimiz parlamentoyu tıkamaya değil çabuk bir şekilde irade oluşturmasına yöneliktir. Mazeret bulanlara karşı önerilerimizi yineledik' dedi.

'Daha da uzatmak niyetinde değiliz'

'Daha da uzatmak niyetinde değiliz'

AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı

Bostancı ise MHP'nin önerilerini değerlendireceklerini belirterek, MHP'nin önerilerinin anayasa değişikliği içermediğini ve mevcut usuller çerçevesinde fezlekelerin Karma Komisyon'dan hızla çıkarılmasını öngördüğünü kaydetti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

'Bu önerileri tabi ki değerlendireceğiz ama bizim duruşumuz acilen Meclis'e dokunulmazlık konusunda Anayasa'nın 83. maddesini esas alan ve orada dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin Karma Komisyon'un kurulup değerlendirme yaptıktan sonra Genel Kurul'a gelmesi aşamaları dahil, o safhaları geçici olarak hız kazanmak için ortadan kaldıran ve tüm fezlekelerin yargıya intikalini esas alan bir yaklaşım. Bu yaklaşımımızdan vazgeçmiş değiliz.'

Bostancı, CHP'den bu konuda bekledikleri yanıt gelmezlerse kendilerinin yollarına devam edeceklerini kaydederek, 'Bunu daha da uzatmak niyetinde değiliz' diye konuştu. Bostancı bu durumda AKP'nin kendi teklifini kısa bir sürede Meclis gündemine getireceğini belirtti.

Reuters

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?