Mevlüt Yerine 'Respect' Okundu: Aretha Franklin 7'sinde Lokma Dökülerek Anıldı

143PAYLAŞIM

Geçtiğimiz hafta ABD'de vefat eden tüm zamanların en iyi kadın sesleri arasında gösterilen sanatçı Aratha Franklin için İzmir'de lokum döküldü... 

'Soul Müziğin Kraliçesi' olarak kabul edilen Franklin geçtiğimiz hafta 76 yaşında aramızdan ayrılmıştı.

'Soul Kraliçesi' Aretha Franklin Hayatını Kaybetti... - onedio.com
'Soul Kraliçesi' Aretha Franklin Hayatını Kaybetti... - onedio.com

Aratha Franklin bugün ölümünün 7. gününde İzmir'in Karaburun ilçesinde lokum dökülerek anıldı. İlçede görev yapan fizik tedavi uzmanı Alpaslan Bilen ile öğretim görevlisi Ahmet Uhri tarafından Franklin için Atatürk Meydanı'nda dökülen lokmalar vatandaşlara ikram edildi.

Bilen ve Uhri, lokma ikram ettikleri kişilere Franklin'in hayatı ve şarkılarıyla ilgili bilgi verdi.

"İnsan hakları için çok çalıştı"

Uhri, gazetecilere yaptığı açıklamada, Franklin'in ünlü bir sanatçı olmasının yanı sıra aktivist ve insan hakları savunucusu olduğunu belirterek, "O, insan hakları ve zenci hakları için çok çalışan, iz bırakan kişiydi. Bazı insanların önemini öldükten sonra anlıyoruz, bugün ölümünün yedinci günü ve biz onun anısına bu lokmayı paylaşıyoruz." diye konuştu.

Hawking için de lokma dökmüşlerdi

Lokma dökülürken mevlüt yerine Franklin'in en bilinen ve simge haline gelen şarkısı "Respect"i çaldıklarını söyleyen Uhri, daha önce, geçtiğimiz yıl yitirdiğimiz ünlü teorik fizikçi Hawking anısına da gerçekleştirdikleri lokma dökme etkinliğinin tanınmış kişiler için yaptıkları bir etkinlik haline geldiğini söyledi:

"Karaburunlular olarak hayatımıza bir şekilde dokunmuş insanlar için bunu hep yapmaya çalışıyoruz. Örneğin, Börklüce için de döktüren oldu; Che ve Atatürk için de… Hayatımıza bir şekilde katkıda bulunmuş olan tanınmış isimleri anıyoruz sadece''.

Müziğe Detroit'teki kilisenin çocuk korosunda başlayan Franklin, dünya çapında 75 milyon albüm satarak birçok rekora imza atmıştı. Franklin, 18 Grammy ödülünün de sahibiydi.

Ayrıca bakınız 👇

Sesiyle Müzik Tarihine Yön Veren Aretha Franklin Hakkında Pek Çoğu İlginç 13 Bilgi - onedio.com
Sesiyle Müzik Tarihine Yön Veren Aretha Franklin Hakkında Pek Çoğu İlginç 13 Bilgi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir