Görüş Bildir
Haberler
Metris Kışlası, 15 Temmuz Şehitler Parkı Oluyor

Metris Kışlası, 15 Temmuz Şehitler Parkı Oluyor

Batuhan
03.10.2016 - 15:09

Esenler'de 47. Motorlu Piyade Alay Komutanlığı'nın bulunduğu 170 dönümlük Metris Kışlası, 15 Temmuz Şehitler Parkı oluyor. Ayrıca Esenler Belediyesi'ne devredilen 8,7 milyon metrekare büyüklüğündeki askeri alanda uygulanacak İnsan Yüzlü Şehir ve Şehir Parkı projesi kapsamında dünyanın en büyük sanat eserleri müzesi kurulacak. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

15 Temmuz'daki başarısız darbe teşebbüsünün ardından alınan karar gereği, şehir dışına taşınan askeri birliklerin boşalttığı alanlardan biri olan Metris Kışlası şehir parkı olacak. Esenler 15 Temmuz Şehitler Parkı'nda piknik, çocuk oyun ve eğlence, sportif ve sosyal etkinlik alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları ile açık hava kitap okuma mekânları yer alacak.

DHA’nın haberine göre, askeriyenin boşalttığı bu alan dışında Esenler Belediyesi'ne devredilen 8,7 milyon metrekare büyüklüğündeki askeri alanda uygulanacak İnsan Yüzlü Şehir ve Şehir Parkı projesi kapsamında 2,5 milyon metrekare büyüklüğünde ayrı bir şehir parkı daha yapılacak.

Dünyanın üçüncü en büyük şehir parkı olacak

Dünyanın üçüncü en büyük şehir parkı olacak

Şehir parkına çevre ilçelerdekilerle birlikte yaklaşık 3,5 milyon nüfus yürüyerek ulaşabilecek. Kentsel dönüşüm alanında üretilen dünyanın en büyük, alan büyüklüğü itibariyle ise dünyanın üçüncü en büyük şehir parkı olacak.

Şehir parkı içinde çeşitli müzeler, sportif alanlar, bisiklet ve yürüyüş alanları, hayvanat bahçesi, botanik bahçesi ve seyir terası yer alacak. Park, içinde klasik ve dijital kütüphanelerin de bulunduğu dev bir Kütüphane Vadisi'ne de ev sahipliği yapacak.

Dünyanın en büyük sanat eserleri müzesi

Dünyanın en büyük sanat eserleri müzesi
İçeriğin Devamı Aşağıda

Park içinde dünyanın en büyük sanat eserleri müzesi de yer alacak. Dünya Sanat Eserleri Müzesi, hükümetin eylem planına da girdi. Şu anda depolarda bekleyen tarihi sanat eserleri burada sergilenme imkânı bulacak.

Yılda 10 milyon turist hedefleniyor

Yılda 10 milyon turist hedefleniyor

Müzeyi her yıl yaklaşık 10 milyon turistin ziyaret etmesi hedefleniyor.

Esenler Atışalanı'ndaki kışla hakkında konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler'de darbeye karşı çıkan 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 40'ın üzerinde kişinin de yaralandığını söyledi. 'Şehitlerimizin aziz hatıralarını Esenler'de ebediyen yaşatmak istiyoruz. İlçemizdeki birçok okul, meydan ve otobüs duraklarına şehitlerimizin isimlerini verdik. Askeriyemizin boşalttığı ilk alanlardan birisi olan bu arazide güzel bir şehir parkı yapacağız ve 15 Temmuz Şehitler Parkı ismini vereceğiz' dedi. 170 dönümlük arazinin büyük bir kısmının doğal yeşilliklerle kaplı olduğunu hatırlatan Göksu, çok kısa bir zamanda burasını Esenler halkının hizmetine sunacaklarını belirtti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
77
51
17
13
6
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ankhe

Gel amk dişimin arasında yeşillik kalmış, adını "15 Temmuz Şehitler Yeşilliği" koy..

Samet Yurtoglu

Ulkenin adi 15 Temmuz Sehitler Ulkesi olsun

sinan

savaş çıkınca artık eli satırlı kefenliler korur ülkeyi