Merkez Bankası'na 'Sabır Safhamdayım' Diyen Erdoğan'dan Dolar Yorumu: '7 TL'ye Yükselmesi Suikasttır'

 > 
30PAYLAŞIM

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Merkez Bankası'nın yaptığı faiz artırımı ile ilgili "Şimdi bakalım bağımsızlığın neticesini göreceğiz. Şu an şahsen benim sabır safhamdır ve bu sabır bir yere kadar" dedi.

"Seçim öncesinin belirsizlikleri sebebiyle böyle bir kıpırdanma olabilir diye baktık"

"Dövizin Ağustos'ta 7 liraya yükselmesi suikasttir" diyen Erdoğan, "Seçim öncesinin belirsizlikleri sebebiyle böyle bir kıpırdanma olabilir diye baktık. Buna karşılık daha sonraki gelişmeleri aynı hüsnüniyetle değerlendiremiyoruz. Temmuz ayı boyunca da aynı seviyelerde seyreden dövizin ağustosta bir anda 7 lira seviyesine yükselmesi başlı başına bir ekonomik suikast girişiminin delilidir" ifadesini kullandı.

"ABD yönetiminin ülkemizin egemenlik haklarına açıkça saygısızlık taleplerine cevap vermedik"

AA'da yer alan habere göre, Erdoğan ayrıca "ABD yönetiminin ülkemizin egemenlik haklarına açıkça saygısızlık taleplerine cevap vermedik diye böyle bir sonucun ortaya çıkması meselenin tamamen siyasi olduğuna işaret ediyor. Türkiye'nin yaşadığı bu hadise dünyada artık hiçbir ülkenin siyasi ve ekonomik güvenliğinin kalmadığının ifadesidir" diye konuştu.

"Şimdi bakalım bağımsızlığın neticesini göreceğiz"

Dün politika faizi olan bir haftalık repo faizini 625 baz puan artıran Merkez Bankası'na da seslenen Erdoğan, "Merkez Bankası sürekli gündeme getirilen faiz artırımını, üstelik oldukça yüksek bir oranla gerçekleştirdi. Diyor ya 'Bağımsızlık', haydi buyur bağımsızlık. Şimdi bakalım bağımsızlığın neticesini göreceğiz. Şu an şahsen benim sabır safhamdır ve bu sabır bir yere kadar. Çünkü biz sömürü manivelalarına eyvallah edemeyiz" dedi.

Türkiye Üçüncü Sıraya Yükseldi: Dünyada Hangi Ülke, Ne Kadar Faiz Uyguluyor? - onedio.com
Türkiye Üçüncü Sıraya Yükseldi: Dünyada Hangi Ülke, Ne Kadar Faiz Uyguluyor? - onedio.com

"Sen elektriği suyu döviz ile mi ödüyorsun?"

Dün gündeme gelen dövizle kira ödenmesi konusuna da değinen Erdoğan, "Uzun süredir şikayet konusu olan döviz ile kira konusunu ortadan kaldırdık. Sen elektriği suyu döviz ile mi ödüyorsun? Öyle 25 kuruşa simit yok." dedi.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir