Görüş Bildir

Merkez Bankası 'Arka Kapıdan' Döviz mi Sattı?

Anasayfa > Gündem

Türk Lirası'nın hafta başında dolar karşısında hızla değer kazanmasının ardından Merkez Bankası'nın verilerinde yapılan incelelemer 'arka kapıdan' dolar satılmış olabileceği yorumlarına neden oldu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın pazartesi günü kabine toplantısının ardında Türk Lirası mevduat hesaplarının getirisinin döviz getirisi altında kalması durumunda aradaki farkın ödeneceğini açıklamasının ardından, döviz kurlarında rekor düşüş yaşanmıştı. 

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Erdoğan’ın açıklamaları sırasında 1 milyar dolar satıldığını söylemişti.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran da salı sabahı “Tedbirlerin açıklanması sonrası bu sabah itibariyle 1,75 milyar döviz bozduruldu” demişti.

CHP Sözcüsü Öztrak:" İki günde 7 milyar dolarlık erime var"

CHP Sözcüsü Öztrak:" İki günde 7 milyar dolarlık erime var"

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, TL'nin döviz karşısında hızla değer kazandığı iki günde Merkez Bankası'nın net döviz rezervinde 6 milyar dolarlık eksilme olduğunu söyledi. 'Arka kapıdan' döviz satışına işaret eden Öztrak, 'TCMB son doğrudan müdahalesini 17 Aralık'ta yaptı. İki günde bu dolarlar nasıl satıldı?' diye sordu.

Merkez Bankası’nın analitik bilançosunu inceleyen iktisatçı Uğur Gürses de pazartesi günü 3,5 milyar dolar, salı günü de 3,4 milyar dolar satıldığını belirtti. Gürses bu satışların 'arka kapıdan' kamu bankaları aracılığıyla yapıldığını kaydetti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
24
14
7
4
4
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
mgs

adamlar ülkeyi çatır çatır yiyor, biz sadece bakmakla kaLmıyoruz ayrıca başımıza kalan borçlarla uğraşıyoruz. Hala laf ebeliği,hala suçu başkasına atma,hala ... Devamını Gör

kara_500

Ne bağ bahçe kaldı, ne çit çubuk. Sata sata, soya soya bitiremediler.

Erol

Bunu anlamayacak ne var? Gecenin bir yarısı vatandaş "dur lan Dolar satayım" diyecek değil ya. MB Erdoğan konuşurken satmaya başladı ve her gün satmaya devam... Devamını Gör

Dinçer Kök

biz 3-5 birşeyler alsak vatana ihanetten tutuklarlar, sonra fetöcü derler :)