Menopoz Dönemindeki Çalışanlarına Esnek Çalışma Saati Uygulaması Getiren Televizyon Kanalı Tartışma Konusu Oldu

129PAYLAŞIM

İngiltere'de hayata geçecek bu uygulama büyük başarı mı getirir yoksa kadınların iş hayatında önünü mü keser merak konusu...

Türkiye'deki çalışma koşulları malum...

Biz hala sigorta tam yatıyor mu, maaş bugün geldi mi gelecek mi, acaba gelecek zam ayı çıkarmaya yetecek mi diye karalar bağlarken; İngiltere bırakın bu konulara kafa yormayı, direkt boyut atlayarak 'biz kadınlara nasıl yeni haklar tanırız'ı tartışmaya başlamış.

Kaynak

İngiltere'nin ulusal kanallarından Channel 4, kadın çalışanları için yeni bir düzenleme yapmayı planlıyor.

Buna göre menopoz dönemindeki çalışanlar, daha esnek çalışma koşullarına ve ücretli izin alma hakkına sahip olabilecek.

Menopoz dönemi, kadınlarda yaş ilerledikçe ortaya çıkan doğal bir süreç ve Channel 4 yönetimi, bunu iş hayatında dile getirilmemesi gereken bir konu olmaktan çıkarmayı amaçlamış.

Menopoz ile ilgili düzenlemeler ise kanalın bünyesindeki "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu" tarafından yapılacak.

Bu yeni düzenleme, bize göre diğer işverenlere de örnek olması gereken bir adım. Ancak bu konuda bizimle aynı fikirde olmayanlar da var. Bu isimlerden biri de Nevşin Mengü...

Nevşin Mengü, Twitter hesabında Ruşen Çakır'ın attığı şu tweete istinaden bunun eşitsizlik yaratabileceğini söyledi:

*

Tabii, Nevşin Mengü'nün bu yorumu cevapsız kalmadı. Kendisinin görüşünü destekleyenler olduğu gibi karşı çıkanlar da çok oldu.

*

*

Bize de biraz öyle geldi ama neyse...

*

Peki, öyle bir durumda doğum izni ne olacak?

*

*

Olur muydu dersiniz?

*

*

Olay İngiltere'de geçiyor, rahat olun.

*

Şimdilik bu durum henüz bizim gündemimiz dahilinde olmadığı için ne söylesek yalan olur. Ancak ola ki yakın bir zamanda işverenlerin gündem maddesine alındı diyelim, sizce kadın çalışanlara böyle bir hak tanınmalı mı yoksa tanınmamalı mı? Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fchinaski

Dogum izni, kadinin yaninda bebegin sagligini da guvence altina almayi kolaylastirir. Menopoz ile dogum izninin bi ilgisi yok. Dogum izni zaruri ihtiyac olmakla birlikte bu izni vermeyen işverenin de yargiya tabii olmasini beklerim. Ancak menopozun işten alikoyacak fizyolojik bir gerekcesi yok. Psikolojik boyuttaysa ciddi bi depresyon sureci olabilir ancak depresyona girene izin verilse calisacak insan kalmaz. Menopoz diye kadina izin vermek, acik bi sekilde “sen zayifsin(gucsuzsun), calisma bu surecte” demekten farksiz

rizasyr

Erkeklerin de aynı şekilde antropoz dönemi var cinsiyet eşitliği kurulu bunu da göze alarak erkekler için de aynı uygulamayı ortaya koyarsa güzel olur. AMA bence o dönem bu dönem diye izin istemek bilemiyorum gerek yok gibi. yani sırf kadınlara gelicek bir uygulama olursa menapoz diye ortada eşitlik kalmaz.

can_can

Türkiye'de mesai ücreti yok, işe girerken torpil var, asgari ücret açlık sınırının altında, günden güne işçilerin hakları birer birer azalıyor. Bizim temelde problemlerimiz var siz çatıyı aktarma peşindesiniz. Ondan önce mesela erkeklere de doğum iznini konuşmalıyız öncelikle. 5-10 gün bir şey şu anda yanlış bilmiyorsam. Bu sürenin bir kaç aya çıkması hem eşitlik olur hem sizi rahatlatır hem de babalar da bebek sorumluluğu almış olur.

viyol10sel

Doğumla menopozu kıyaslamak örnek göstermek dünyanın en alakasız örnekleri, ortada bebek olmasa zaten doğumdan sonra anneye bir iki hafta izin verip hadi işe başla derler... Ki geçmişte zaten böyleydi... Daha 10 sene önce dünyada her yerde sigara iciliyordu, dunya hızla değişirken gelişirken ortaya çıkan böyle güzel fikirleri yağmalamamak, baltalamamak gerekir. Darısı ülkemize olsun

yagiz-utku

Ekonomik, sosyal ve sanayi gelişimini tamamlamamış ülkelerde çok zorunlu haller dışında kadınlara yönelik her pozitif ayrımcılık uzun vadede en çok kadınlara zarar verir.

Görüş Bildir