Görüş Bildir
Haberler
Meclis'te 'Hakan Fidan' Gerginliği

Meclis'te 'Hakan Fidan' Gerginliği

Deniz Gök
09.03.2015 - 22:31 Son Güncelleme: 10.03.2015 - 09:29
İçeriğin Devamı Aşağıda

AKP'den milletvekili aday adaylığını geri çeken Hakan Fidan'ın tekrar MİT Müsteşarlığı'na getirilmesi Meclis'te tartışmaya neden oldu.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, 'Fidan'ın MİT Müsteşarlığı'na yeniden atanması kepazeliktir' dedi, AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Gök'ü kınadı ve özür  dilemeye çağırdı. 

Kamuoyunda 'İç Güvenlik Paketi' olarak bilinen Polis Vazife ve  Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik  Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın 3. bölümü üzerindeki görüşmelerde, Fidan'ın  yeniden MİT Müsteşarlığı'na getirilmesi grup başkanvekilleri arasında tartışmaya  neden oldu. 

Yerinden söz alan CHP Grup Başkanvekili Gök, 'Bu memleketin çivisi çıktı' diyerek, Anayasa'nın, yasaların, teamüllerin çiğnendiğini, AKP'nin arzularını hayata geçirmek için her şeyin alt üst edildiğini savundu. 

MİT Müsteşarı Fidan'ın, AKP'den aday adayı olmak için istifa ettiğini anımsatan Gök, şöyle konuştu: 

'MİT gibi çok özel kurumun başındaki kişinin tarafsızlığını her zaman  koruması gerekir. Anlaşılıyor ki bugüne kadar MİT, AKP ile iç içe, muhalefete  karşı düzmece, her türlü sahte belgeleri üreterek, muhalefeti sindirmek için  AKP'nin arpalığı haline getirilmiştir. İstifa etmiş Fidan'ın tekrar MİT  Müsteşarlığı'na atandığını öğreniyoruz. Bu resmen kepazeliktir. Böyle bir tabloyu  Türkiye taşıyamaz. Türkiye AKP'nin babasının çiftliği değildir. Fidan'ın tekrar  atanması kabul edilebilir durum değildir.' 

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Gök'ün 'kepazelik' ifadesini  şiddetle kınadığını belirterek, Gök'ü özür dilemeye çağırdı. 

Bu ifadenin Meclis'in mehabetine yakışmadığını belirten Ünal,  'Milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa eden bürokratlar, aday yapılmadıklarında, tekrar görevlerine iade edildiklerinde biz buna kepazelik mi  diyoruz? Burada hukuki olmayan ne var? Bir bürokrat aday adayı oldu, adaylığını  geri çekti. Başbakanlık da hukuk çevresinde görevine iade etmiştir' diye konuştu. 

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu ise Fidan'ın, AKP'nin adını zikrederek milletvekili aday adayı olmak için MİT Müsteşarlığı'ndan istifa ettiğini anımsattı. 

Siyasi Partiler Kanunu'na göre, görevlerinden istifa eden rütbeli  askerlerin, istifa ettikten sonra vazgeçmeleri ya da seçilemedikleri halde eski  görevlerine dönmelerinin mümkün olmadığını ifade eden Halaçoğlu, 'MİT Müsteşarı  bunun içinde değil ama aynı hüviyeti taşıyor. Bu görevinden siyasi parti adı  anarak ayrılması nedeniyle tarafsızlığını yitirecek nitelik kazanmıştır. Tıpkı  subay ve astsubaylarda olduğu gibi MİT müsteşarlığına gelemez' dedi. 

Fidan'ın tekrar MİT Müsteşarlığı'na getirilmesinin Anayasa'ya aykırı  olduğunu öne süren Halaçoğlu, 'Siyasallaşmış MİT'in diğer siyasi görüşte olanlara  hangi tavırda bulunacağını şimdiden söylememiz mümkündür. Fidan'ın tekrar  getirilmesi kabul edilemez' diye konuştu.

  • Cumhuriyet
Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/si...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Diren Tunalı

:D:D:D cemile sabah sabah iyi güldürdün mit tarafsız bir kuruluş anlamakta güçlükmü çekiyorsunuz bilmiyorum nasıl bir futbol maçında hakem tarafsızsa , taraf... Devamını Gör