Görüş Bildir
Haberler
Meclis'te AKP ve CHP'liler Arasında 'Viva Zapata' Kavgası Çıktı

Meclis'te AKP ve CHP'liler Arasında 'Viva Zapata' Kavgası Çıktı

TBMM'de AKP ile CHP'li vekiller arasında 'Viva Zapata' kavgası yaşandı. CHP Milletvekili Abdüllatif Şener, AKP'li vekillerin Erdoğan'ın yanlışlarına methiyeler düzdüğünü belirterek Viva Zapata filmini örnek gösterdi. Zapata karakterinin kurşuna dizilerek öldürüldüğünü söyleyen Şener'e yanıt veren Bakan Mustafa Varank ise, 'Cumhurbaşkanımızla ilgili çok çirkin hashtagler açıldı. Böyle bir ortamda Şener'in bu ifadesinin özellikle seçildiği düşünüyorum' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2022 yılı bütçe görüşmeleri sırasında AKP'li vekillerle CHP'li vekiller arasında 'Viva Zapata' kavgası yaşandı. 

Görüşmeler sırasında söz alan CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, iktidar partisinin milletvekillerinin, Cumhurbaşkanının ne kadar yanlışı varsa onlar üzerine methiyeler dizdiğini belirterek, Viva Zapata filmini hatırlattı:

'Yasama organı yürütmeden bağımsızdır. Sayın Cumhurbaşkanının ne kadar yanlışı varsa o yanlışların üzerine bir destan yazıyorsunuz. Öğrencilik yıllarımda bir film izlemiştim Viva Zapata. Meksika'da köylü ayaklanmalarını anlatıyor. Despot bir yönetim var. Zapata köylülere önder oluyor, yönetimi devralıyor. Aynı o despot liderler gibi kardeşinin köylülere zulmettiğini görünce onu köylülerin önünde öldürüyor ve bir efsane, bir kahraman haline geliyor. Sonunda pusu kurularak kurşuna diziyorlar. Cesedi tanınmayacak şekle geliyor, köy meydanına atıyorlar.

Herkes tartışmaya başlıyor. Bazıları 'Zapata ölmüş.' derken, bazıları 'Zapata ölümsüzdür, ölür mü hiç, ölmemiştir, yaşıyordur, bu ceset de onun değildir.' diyor. Bu tartışmalar arasında film şu cümle ile bitiyor, 'Güçlü lider zayıf toplumun eseridir. Güçlü toplum, güçlü lideri ne yapsın.' Demokratik kültür, toplumun güçlü olduğu, vekillerin güçlü olduğu, kendi kimliği ve kişiliğinin önemli olduğuna inanan bir rejimdir. Herkes kendisini birisinde birleştirmeye çalışıyor. Olur olmadık destanlar yazıyor. Bunlardan vazgeçin arkadaşlar. Toplum ve bu parlamento güçlü olduğu takdirde ülke düzelir.'

"Bu ifadesini özellikle seçtiğini düşünüyorum" 🎥

Şener'e yanıt veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında sosyal medyada açılan 'Ölmüş' etiketini hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı:

'Çok çirkin kampanyanın döndüğü şu iki günde Cumhurbaşkanımızla ilgili çok çirkin hashtaglar açıldı. Öldüğüyle ilgili ifadeler, hasta olduğuyla ilgili ifadeler kullanıldı. Sayın Abdüllatif Şener, böyle bir ortamda Viva Zapata diye bir filmden bahsetti ve oradaki karakterin kasabanın ortasında öldürülmesinden bahsetti. Sayın Şener'in bu ifadesinin özellikle seçildiğini düşünüyorum. Bizim inanç anlayışımızda hiçbir yaratılmış kutsallaştırılmaz. Sayın Şener, siyaset arenasındaki yelpazede yer değiştirirken kendi medeniyet değerlerine de başkalaşmış. Keşke Peygamber Efendimiz öldükten sonra Hazreti Ömer ile Ebubekir arasındaki hikayeyi anlatsaydı. Bizim kimseyi kutsallaştırmadığımızı hatırlardı.'

CHP'li vekiller tepki gösterdi, itişme yaşandı

CHP'li vekiller tepki gösterdi, itişme yaşandı
İçeriğin Devamı Aşağıda

Bakan Varank'ın sözlerine bazı CHP milletvekilleri, 'Bizim değerlerimiz derken CHP'yi ne olarak nitelendiriyorsunuz?' deyip masalara vurarak tepki gösterdi.

Bunun üzerine Bakan Varank, 'Sayın Şener bizim medeniyet değerlerimize uzaklaşmış, bunu söylüyorum. Biz Cumhurbaşkanımızla siyaset yapıyoruz. Onun bu ülke için harcadığı emeğin farkındayız ve bütün çalışmalarımızda onu anıyoruz. Kendisi CHP'de siyaset yaptığı için Sayın Kılıçdaroğlu ile adının anılmasını istemiyor olabilir. Ben de CHP'de siyaset yapsaydım asla Kılıçdaroğlu ile anılmak istemezdim.' diye konuştu.

Tepkilerini tekrar masalara vurarak devam ettiren CHP'li milletvekilleri bu defa da Bakan Varank’ın konuşma yaptığı masanın önüne giderek, Varank'tan özür dilemesini talep etti.  Bu sırada AKP  milletvekilleri de araya girince bir süre vekiller arasında itişme yaşandı. Tartışmaların büyümesi üzerine Komisyon Başkanı, oturuma ara verdi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
5
4
4
3
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Farias

Evden çevrimiçi olarak kolayca yarı zamanlı çalışın. Evden kolayca çevrimiçi çalışarak geçen hafta 5249 € aldım. Tam zamanlı bir öğrenciyim ve yarı zamanlı o... Devamını Gör