Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'HDP Barajı Kesinlikle Geçecek, Bunu Ben Bile Görebiliyorum'

 > 
78PAYLAŞIM

Şarkıcı ve İstanbul 2. Bölge bağımsız milletvekili adayı Metin Şentürk siyasete girme nedeniyle ilgili "Şimdiye kadar engellilerin sorunları görmezden gelindi. Bunu elimden geldiğince değiştirmek istiyorum" açıklamasında bulundu. Şentürk ayrıca'HDP barajı kesinlikle geçecek, bunu ben bile görebiliyorum' dedi.

Cumhuriyet gazetesinden Erk Acarer'e konuşan Şentürk'ün açıklamalarının bir kısmı şöyle:

İnsanlar neden siyasete bu kadar meraklı? Meclis’e girmek çok mu önemli?

Vekil olursam daha fazla ünlü olma, daha fazla bilinir olma durumum var mı ya da şu andakinden daha fazla para kazanabilir miyim?

Eğer amacıma ulaşırsam bazı haklarımı da kaybedeceğim. Meclis’te olursam düğünlerde, derneklerde şarkı söyleyemeyeceğim mesela. “Vekil, bir tıngırdat da dağıtalım” derlerse ne olur? İşte bu yüzden benim açımdan durum farklı. Ben samimi olarak bir yaraya merhem olmak istiyorum.

Nedir o?

Altı kardeşim var. Bazı kardeşlerim ve babam da görme engelli. Genetik bir rahatsızlık! Benim ailem küçük bir körler okulu gibiydi. Şaka bir yana; çok sıkıntı çektim, hayat öyle böyle zor olmadı benim için. Engellilerin ve ailelerinin sorunlarını benden iyi anlayan olabilir mi? Türkiye’de çok büyük bir sorun var. Tekerlekli sandalyesiyle kaldırıma çıkamadığı için çöp kamyonu altında kalıp ezilen insanlardan, okula, camiye, parka anne babalarının sırtında giden çocuklardan söz ediyoruz. Aslında bir zihinsel dönüşüm sürecine de ihtiyaç var.

‘Ben işime geleni görürüm’

Sloganımız “Görmezden gelme!” Şimdiye kadar engellilerin sorunları görmezden gelindi. Bunu elimden geldiğince değiştirmek istiyorum.

Niye bağımsız adaylık, hiç teklif gelmedi mi?

Net bir teklif gelmedi, benim de başvurum olmadı.

Türkiyede acil öteki sorunları neler?

Kadına ve çocuğa şiddet ile taciz konularına bir an önce önlem alınmalı.

SYRİZA modeli sizi etkiledi mi?

Orada görme engelli bir bakan var.

Yunanistan’dan çok önce bunu gündeme getirmiştik. Yunanistan’ın Sağlık Bakanı Panagiotis Korumblis’ten randevu aldık, gidip çalışmalarına yakından tanık olmak istiyoruz.

HDP barajı geçebilecek mi?

Evet, HDP barajı kesinlikle geçecek, bunu ben bile görebiliyorum.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir