Meclis Başkanı'ndan Partilere Anayasa Komisyonu İçin 'Uzlaşma' Mektubu

 > -

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, 4 siyasi partiye  "Anayasa Uzlaşma/Mutabakat Komisyonu"yla ilgili mektup gönderdi. 

Başkan Kahraman'ın, aynı şartlarda tekrar CHP'nin masaya dönmesini talep ettiği öğrenildi. 

Anadolu Ajansı Kahraman'ın, Meclis'teki 4 siyasi parti liderine mektup gönderdiğini ve mektuplarda yeni anayasa çalışmalarına devam edilmesi yönünde çağrı yapıldığını belirtti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun ise konuyu partisinin yetkili organlarında görüştükten sonra bir hafta içinde mektuba cevap vereceği ifade edildi. 

Yeni kurulan Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu, üçüncü toplantısında son bulmuştu. 

CHP'nin 'Başkanlık sistemi'ne karşı çıkması sebebiyle masa dağılmıştı.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu Dağıldı - onedio.com
Anayasa Uzlaşma Komisyonu Dağıldı - onedio.com

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise CHP'nin şartlarını "O masayı deviren, o masanın yeniden kurulma şartlarını ortaya koymalı. Biz CHP olarak ön şartlarımızı, bu masanın sağlıklı yürümesi için ne gerekli olduğunu söyledik, onların içinde bir cümle vardı, başkanlık sistemini kabul etmeyeceğimizle ilgili. Meclis başkanı telaşla masayı devirdi. Devirdiği masayı yeniden kuracaksa her masa gibi o masa da dört ayaklı olacaktır. Anayasanın ilk dört maddesi masanın ayaklarıdır CHP için. Her masa gibi bu masanın da bir tablası olacak, o tabla da parlamenter sistemdir. 4 ayağı kursun, üstüne parlamenter sistemi yerleştirsin o masaya ilk oturur, son kalkarız." şeklinde özetlemişti.

CHA ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir