Görüş Bildir
Haberler
Anayasa Uzlaşma Komisyonu Dağıldı

Anayasa Uzlaşma Komisyonu Dağıldı

Deniz Gök
16.02.2016 - 20:36 Son Güncelleme: 17.02.2016 - 10:51

Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantısında CHP'nin, komisyonun görevi bölümüne eklenmesini istediği 'parlamenter sistem' vurgusu sorun yarattı. Komisyon masası, daha üçüncü toplantısında dağıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

HDP’li komisyon üyesi Garo Paylan, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun dağıldığını ve bir daha toplanmayacağını açıkladı.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda daha başkanlık sistemi ile ilgili maddelere geçilmeden CHP'nin komisyonun görevi bölümüne eklenmesini istediği 'parlamenter sistem' vurgusu sorun yarattı. Komisyon usûl ve esasları görüşemeden dağıldı. 

İlk toplantı zaten protokol icabı yapılmış bir toplantı idi. İkinci toplantıda kısmen usül ve esaslara girildi, bugünkü toplantıda ise karar alınacaktı.

Asıl tartışmanın komisyonun çalışma süresi, oy birliği oy çokluğu gibi konularda çıkması bekleniyordu ama daha o noktaya gelinmeden komisyon çalışması sona erdi.  

Al Jazeera'ye konuşan MHP'li komisyon üyesi Mehmet Parsak, 'Biz masaya uzlaşma anlayışı ve yapıcı tutumla oturmuştuk. Dört parti komisyon kararlarını tam mutabakat ile almalı konusunda uzlaşmıştık. Birinci madde ve ikinci maddelerin birlikte değerlendirmesi söz konusuydu.  Birinci madde anayasa uzlaşma komisyonunun adının ne olacağı idi. İkinci madde de komisyonun görevi var. komisyonun görevi anayasa yapım sürecini yürütmek vs. diye ifade ediliyor.' bilgisini verdi. 

Parsak, krizi şöyle anlattı: 

CHP daha işin başından komisyonun adı 'Türkiye’yi darbelerden arındırma komisyonu' olmalıdır. Görevi de parlamenter sistem içinde anayasanın yenilenmesi çalışmaları olsun. Diğer üç parti anayasa uzlaşma ya da mutabakat komisyonu olmalıdır dedik. Bu konuda anlaşılırsa mutabakat da olabilir demiştik. Daha işin başında komisyonun adı üzerinden tartışma yaratmayı doğru bulmuyoruz dedik. CHP'nin yaklaşımı iki açıdan da temelden böyle yaklaşırsa olmaz demiştik. MHP olarak biz burada darbeleri savunmuyoruz, bunu kimse de demiyor. Komisyonun adı bu olmalı deyip toplantıdan bir gün önce saatlerce bunun müzakeresine yol açmak siyasi bir durumdur. Parlamenter sistemden yanayız demek doğru değil, biz de güçlendirilmiş parlamenter sistemden yanayız. Ama daha çalışmaya başlamadan bunu şart olarak koymak tıkayıcı bir durum. Sürede anlaşmazlık olabilirdi vs ama oralara gelmeden daha usûl ve esaslar bile konuşulamadan ilk iki maddede bu noktaya geldik'

İçeriğin Devamı Aşağıda

'CHP masadan kalkmadı'

'CHP masadan kalkmadı'

CHP kanadı ise partinin masadan kalkmadığını söylüyor. CHP'li komisyon üyesi Namık Havutça, 'CHP masadan kalkmadı, İsmail Kahraman komisyonun çalışmalarının bittiğini söyledi, komisyon bir daha toplanmayacak' dedi. 

'CHP olarak ön şart koyduk, 'devletin rejimini tartışmaya gelmedik' dedik.' diyen Havutça, 'Anayasa değişikliğinin hangi çerçevede olacağını konuşacağımız komisyon çalışmaları için görevin öncelikle değerlendirilmesi gerekir dedik, bu göreve bir isim verilmesi gerektiğini söyledik. Bu görevin ismi için de 'parlamenter rejimi güçlendirmek, demokratik, özgürlükçü ve çoğunlukçu anayasa yapmak görevi ile toplanmak' dedik. Ancak bu isim konusunda komisyonda mutabakat sağlanamayınca, Sn. Kahraman çalışmaların sona erdiğini duyurdu.' diye konuştu.

"Milleti aldatmanın bir faydası yok"

"Milleti aldatmanın bir faydası yok"

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ise, '6 ay sonra bozulacağını bile bile anayasacılık oynamanın bir anlamı yok. MHP de HDP de biz de parlamenter demokrasi diyoruz. 24. dönem AKP'den dolayı bozulmuş, aynı şeyleri yaşayacaksak bir anlamı yok. Pozitif tutum içerisindeydik ama milleti aldatmanın bir faydası olmayacağını gördük. Asıl niyetin sürekli uzatıp altı ay sonraki bir projenin hazırlığını yapmak ve bu komisyonu da bunun negatif meşruiyet zemini olarak kullanma amacı ortaya çıktı.' dedi.

Komisyon üyesi Garo Paylan yaşananları anlattı

İçeriğin Devamı Aşağıda

CNN Türk'te Şirin Payzın’ın programına bağlanan bir başka komisyon üyesi HDP’li Garo Paylan, CHP’nin ‘kırmızı çizgileri’ni net bir şekilde ortaya koyduğunu söyleyerek, “Net bir şekilde söylemek isterim ki masayı TBMM Başkanı Kahraman devirdi. ‘Yarın istişare edelim’ diyebilirdi. Demedi” dedi.

"CHP süreci sabote etmiştir"

"CHP süreci sabote etmiştir"

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmalarını sona erdirmesiyle ilgili olarak CHP'ye yüklendi. Ana muhalefeti süreci sabote etmekle suçlayan Çelik 'Eğer diğer iki parti hala aynı iradeye sahiplerse yolumuza onlarla devam ederiz' dedi.

Sözcü Ömer Çelik açıklamasında, 'Yeni anayasa süreci, millet adına yürütülen bir süreç, bir kere daha CHP tarafından sabote edilmiştir' dedi. 

'Daha önce AK Parti tarafından teklif edilmiş ve kendilerinin reddettiği bir şeyi bugün gündeme getiriyorlar' diyen Çelik. 'Doğrusunu söylemek gerekirse bütün bu manevraların bir anlamı vardır, CHP Türkiye'ye yeni anayasa yaptırmak istemiyor. Biz yeni Türkiye'nin ilk anayasasını yapmak istiyoruz onlar hala eski Türkiye'nin anayasasında ısrar ediyorlar. Toplumun değişim talebine direniyorlar. İşin özü bundan ibarettir' ifadelerini kullandı. 

Al Jazeera ve DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
106
52
10
9
7
7
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

helal olsun, sert olun CHPliler. Bu MHP ve AKPlilerin sizinle ilgili tavrı ne yapsanız değişmeyecek, %25 oy oranınız da değişmeyecek. Oy kaygısıyla hareket e... Devamını Gör

Franky

Başına kim gelirse gelsin oy oranı değişmez mezhep e göre oy veriliyor

Pasif Kullanıcı

Mhp yine yine Akp'nin imdadına yetişir. Hep yaptığı şey zaten.

Pasif Kullanıcı

sen bir mucizesin, buna inan...

Dex Dex

Başta niye oturuyorsunuz ki zaten ? 2 darbe , 1 dünya savaşı görmüş partinin hala AKP ' nin gerçekten düzgün anayasa için uğraşacağını zannetmesi ve masaya o... Devamını Gör

Kamil Aydın Güven

zaten akp nin amacıda chp kalktı gitti , bakın anlaşmak istemiyorlar gibi haberler yayıp insanların aklını çelmek aynı mhp bizle koalisyon kurmadı blablabla ... Devamını Gör