Görüş Bildir
Haberler
MEB 81 İle Yazı Gönderdi: Okullarda Pozitif Vaka Çıkarsa Ne Olacak?

MEB 81 İle Yazı Gönderdi: Okullarda Pozitif Vaka Çıkarsa Ne Olacak?

Ulaş
05.09.2021 - 23:06

Milli Eğitim Bakanlığınca, 'Okullarda Kovid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar' rehberi 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Milli Eğitim Bakanlığı, 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ‘Okullarda Kovid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar' rehberini gönderdi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in imzası ile gönderilen rehberde şunlar yer aldı:

  • Sınıfta ders veren öğretmende Kovid-19 pozitif vaka saptanması durumunda Öğrenciler izleme alınacak ve okula devam edecek. Öğretmenler izleme alınacak ve eğitim vermeye devam edecek. Pozitif vaka çıkan sınıfta görev alan öğretmenler ve o sınıfın diğer öğrencileri, okul girişinde 14 gün boyunca günde en az iki defa semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak.

  • Bu sınıftaki çocukların teneffüs saatinin diğer sınıflardan farklılaştırılması sağlanacak. Semptom veya yüksek ateş tespit edilen kişi sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre herhangi bir semptom göstermeyen öğrenci/öğretmen okula devam edecek; aksi durumda ise vaka olarak kabul edilecek.

Öğretmenlerin pozitif çıkması durumunda ne yapılacak?

Öğretmenlerin pozitif çıkması durumunda ne yapılacak?
  • Öğretmenin okul dışında riskli bir teması yoksa ilk pozitif vaka çıkan sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilecek. Bu öğrenciler eve gönderilip 14 gün boyunca temaslı takibine alınacak. Okulda tüm öğretmenler temaslı kabul edilecek ve maske takmak koşuluyla okula devam edecek.

  • Temaslı öğretmenlerin okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak. Semptom belirten veya yüksek ateşi tespit edilen öğretmen sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre okula devam edecek veya vaka olarak kabul edilecek.

Okul dışı riskli temaslarda ne yapılacak?

Okul dışı riskli temaslarda ne yapılacak?
  • Diğer öğretmenler ve ilk vaka çıkan sınıftaki öğrenciler temaslı kabul edilecek, okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saat arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak. Semptom belirten veya yüksek ateş tespit edilen kişiler sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre kişiler okula devam edecek veya vaka olarak kabul edilecek.
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
119
79
38
11
9
4
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Barney

olm bu ne salak bi uygulama böyle. gerçekten birazcık üzerinde düşündünüz mü acaba? hoca pozitifse öğrenciler izleme alınacak deniyo. sonra yine hoca pozitif... Devamını Gör

OCREATUS

Yani bütün covid önlemleri fıs. Önlemek mümkün deil diyerek kalan sağlar bizimdir misali bir kurallar listesi hazırlanmış. Yoğun bakımda hasta yaş ortalaması... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

ortada bi kısır döngü var da neyse artık:D yaz da bitti zaten kısıtlamalar için bahane lazım. kurallara uymayan halk.....:D

Barney

aynen çocukların yüzünden diyecekler. ormanları da çocuklar yakmıştı. her boku çocuklar yapıyo. reis hepsini toplayıp kafalarını tık tık vursun bence :)