Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Martin Scorsese İmzalı Unutulmaz Filmlerden Okudukça Şaşıracağınız 26 İlginç Detay

1.6bPAYLAŞIM

Martin Scorsese, sinema tarihine şimdiden damgasını vurmuş günümüzün en önemli yönetmenlerinden. İşte bu efsane sinema adamının yönetmenliğini üstlendiği filmlerden okuyunca oldukça şaşıracağınız bilgileri sizler için derledik.

1. Arka Sokaklar (1973) - Filmin sonunda kullanılacak şarkıdan vazgeçilmesi üzerine filmin neredeyse yarı bütçesi cepte kaldı.

2. Arka Sokaklar (1973) - Filmin en son karesinde yer alan pencereyi kapatan kadın, Martin Scorsese'nin annesi Catherine'di.

Yönetmen, annesine rol verme geleneğini diğer yönettiği filmlerde de sürdürdü.

3. Taksi Şoförü (1976) - Film için 35 bin dolarlık bir kontrat imzalayan Robert De Niro, birkaç ay sonra Baba 2 (1974) filmindeki performansı ile Oscar kazandı.

Bunun üzerine yapımcılar, De Niro'nun bu başarısı üzerine aldığı ücretin daha fazlasını isteyeceğini düşünerek endişe içine girdiler. Çünkü o sırada, Colombia şirketi de bu proje sonrasında rahatsızlık duyarak filmden çekilmek üzere mazeretler arıyordu ve bu durum tam onların isteyebileceği türden bir mazeretti. Robert De Niro ise bu filmde yer almanın onun için bir onur olacağını ve ilk anlaştığı fiyattan projede yer alacağını açıkladı.

4. Taksi Şoförü (1976) - Robert De Niro bu role hazırlanırken bir aylığına günde 15 saat taksi kullandı. Ve bunun yanında zihinsel hastalıklar üzerine araştırma yaptı ve kitaplar okudu.

5. Taksi Şoförü (1976) - Baba 2 (1974) filmindeki performansıyla Robert De Niro Oscar'a kavuşsa da o sıralar yüz olarak hala pek tanınan biri değilmiş.

Oyuncunun aktardığına göre role hazırlandığı sırada yaptığı şoförlük boyunca sadece bir kişi onu tanımış.

6. Taksi Şoförü (1976) - Jodie Foster film çekilirken 12 yaşındaydı. Keza oynadığı karakter de 12 yaşındaydı. Bu sebeple o yaştaki bir çocuk için filmdeki uygunsuz sahnelerde yer alması düşünülemezdi.

Bu sebeple o sahnelerde dublör olarak o sıralar 19 yaşında olan ablası Connie Foster kullanıldı. Ve ayrıca filmin yaş sınırı sebebiyle sinemada izleyemedi.

7. Taksi Şoförü (1976) - Filmin kült haline gelen aynaya konuşma sahnesi tamamıyla Robert De Niro'nun doğaçlamasıydı. Senaryo ise karakterin sadece aynaya baktığını belirtiyor.

Martin Scorsese ise De Niro'nun 1967 yapımı Parıltılı Gözler filminde yer alan Marlon Brando'nun aynaya bakıp kendi kendine konuşmasından esinlendiğini belirtiyor.

8. Taksi Şoförü (1976) - Senarist Paul Schrader filmin senaryosunu elinde bulunan iki taslağı kullanarak 10 gün içinde tamamladı.

Bunu yaparken de karakterle özdeşleşmek ve motivasyon için masasında dolu bir silah bulundurmuş.

9. Taksi Şoförü (1976) - Yolculardan birini canlandıracak aktör başka bir filmin setinde yaralanıp hastaneye kaldırılınca yönetmen Martin Scorsese bu rolü kendisi oynadı.

Bunun haricinde de bir cameosu mevcut. O sahne için de buraya.

10. Kızgın Boğa (1980) - Boksör Jake LaMotta, kendi hayatını anlatan bu filmi izledikten sonra ne kadar kötü bir insan olduğunu anlamış.

Eski eşi Vicki LaMotta'ya "Ben gerçekten böyle miydim?" sorusunu sorduğunda eski eşi "Daha da kötüydün" diye yanıtlamış.

11. Kızgın Boğa (1980) - Robert De Niro, neredeyse ölümüne sebep olan uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele eden Martin Scorsese'yi ziyaret ederek desteğini göstermiş.

Bu ziyaretler sırasında da bir boksörün hayatı hakkında olan bu filmi çekmesini tavsiye etmiş. İlk başlarda sıcak bakmasa da filmi çekmeye karar veren yönetmen, Kızgın Boğa ile sinema dünyasına muhteşem bir geri dönüş yaptı.

12. Kızgın Boğa (1980) - Filmde yer alan renkli çekilmiş tek bölüm eski aile anılarının gösterildiği ve ailenin mutlu olduğu sahnelerdi.

Martin Scorsese'nin açıklamasına göre de bu sahneleri bu şekil çekmesinin nedeni mutluluğun geçici olduğunu vurgulamak istemesiymiş.

13. Kızgın Boğa (1980) - Dövüş sahneleri için kaydedilen ses efektleri başka filmlerde kullanılmaması için çekim tamamlandıktan sonra yok edildi.

14. Kızgın Boğa (1980) - Robert De Niro role hazırlanmak için bir sene boyunca Jake La Motta'nın gözetiminde boks antrenmanı yaptı.

Antrenman için 1000'den fazla ringe çıkan Robert De Niro, Jake LaMotta'ya göre profesyonel bir boksör olmuştu.

15. Kızgın Boğa (1980) - Robert De Niro da buna gerçekten inanmıştı ki role hazırlanması sırasında Brooklyn'de üç gerçek boks maçına çıktı ve ikisinden galibiyetle ayrıldı.

16. Kızgın Boğa (1980) - Jake LaMotta'nın gençliğini canlandırdığı sahnelerin çekimi bittikten sonra Robert De Niro spora 4 ay ara verdi ve bu süre boyunca sürekli yemek yiyerek 25 kilo aldı.

17. Komediler Kralı (1982) - Martin Scorsese; Robert De Niro'nun bu filmdeki oyunculuğunu, yönetmenliğini yaptığı filmlerdeki en iyi performans olduğunu düşünüyor.

18. Sıkı Dostlar (1990) - Filme konu olan Henry Hill'in anlatıldığı 2006 yapımı Gerçek Sıkı Dost belgeselinde Hill, Robert De Niro'nun günde 7-8 kere kendisini aradığını söyledi.

Oynadığı James Conway'in sigarasını nasıl tuttuğu gibi vb. sorularla en küçük detayları bile öğrenmek istemiş.

19. Sıkı Dostlar (1990) - Robert De Niro'nun öncesinde bu rol Al Pacino'ya önerildi. Aynı tip rollerden kaçınmaya özen gösteren Al Pacino ise bu sebeple teklifi geri çevirdi.

Ama Al Pacino ironik bir şekilde o sene yine aynı bir tip karaktere can verdiği Warren Beatty'nin yönetimindeki Dick Tracy filminde yer aldı. Al Pacino, bu kararından dolayı hep pişmanlık duyduğunu belirtiyor.

20. Sıkı Dostlar (1990) - Ray Liotta bu filmde yer almak için Tim Burton'ın yönettiği 1989 yapımı Batman filminde Harvey Dent(İki Yüz) karakteri için gelen teklifini reddetti.

21. Sıkı Dostlar (1990) - Filmin çekimleri sırasında Ray Liotta'nın annesi kanserden dolayı vefat etti.

Ray Liotta, annesini kaybetmenin verdiği bu acıyı filmdeki kabza vurma sahnesinde kullandığını belirtti.

22. Korku Burnu (1991) - Robert De Niro'nun bu filmdeki karakteri için vücuduna yapılan dövmeler için sebzelerden yapılmış boyalardan kullanıldı ve kaybolup gitmeleri birkaç ay sürdü.

23. Korku Burnu (1991) - Lisenin konferans salonunda gerçekleşen unutulmaz sahne tamamıyla Robert De Niro ve Juliette Lewis'in doğaçlamasıydı ve bir kerede çekildi.

24. Korku Burnu (1991) - Karakterine uygun bir diş görünümüne sahip olmak için Robert De Niro dişçisine 5 bin dolar ödedi.

Film sonrası eski haline döndürülmesi içinse 20 bin dolar.

25. Korku Burnu (1991) - 2003 yılında 87 yaşında ölen ünlü film yıldızı Gregory Peck'in görüldüğü son filmdi.

Gregory Peck, Roma Tatili ve Bülbülü Öldürmek gibi ünlü filmlerde karşımıza çıkmıştı.

26. Korku Burnu (1991) - Yönetmen Martin Scorsese'nin Sam Bowden karakteri için ilk seçimi Harrison Ford'du.

Hatta onu arayıp ikna etmesi için Robert De Niro'yu bile devreye soktu ama Harrison Ford yine de rolü kabul etmedi.

Devamı Gelecek... 😉

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jigolorizeli

23 , kızdaki hareket muhteşem işte hep derim yabancılar seksin doruğuna çıkmayı biliyor

crepsleyy

yavuz tuğrul ekmeğini şener şen den yediği gibi scorsese de de niro dan yiyor

gzm-ynklr

Robert De Niro, efsane

Gizli Kullanıcı

"Taksi Şoförü (1976) - Robert De Niro bu role hazırlanırken bir aylığına günde 15 saat taksi kullandı. Ve bunun yanında zihinsel hastalıklar üzerine araştırma yaptı ve kitaplar okudu." Bak role hazırlanmak böyle olur, sinemayı sanat yapan titizlikte budur!

emrullahabi

Konu Martin Scorsese ama Robert De Niro'suz bir Martin Scorsese düşünülemez. Robert De Niro'nun detaylara önem veren, sıkı bir ön araştırma ve çalışma dönemi gerektiren metot oyunculuğu sayesinde bu filmler bu denli parlamıştır.

Görüş Bildir