Kahramanmaraş ve Diyarbakır'da İki Yasak!

 > -

Diyarbakır Valiliği, AK Parti'nin il ve ilçe binaları önünde ya da yakanında basın açıklaması, toplantı ve yürüyüş yapılmasını yasakladı. Kahramanmaraş Valiliği ise Maraş olaylarının 36'ncı yıldönümü nedeniyle düzenlenecek her türlü basın açıklaması, yürüyüş ve eylemlerinin yasaklandığını açıkladı.

Kahramanmaraş Valiliği, Maraş olaylarının 36'ncı yıldönümü nedeniyle düzenlenecek her türlü basın açıklaması, yürüyüş ve eylemlerinin yasaklandığını bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, kentteki dernekler tarafından 21 Aralık Pazar günü Gar Meydanı'nda 'Maraş Olayları Sırasındada Hayatını Kaybedenleri Anma' konulu yürüyüşüne olası olayların bir kez daha yaşanmaması amacıyla izin verilmediğini ve benzer toplantı ve gösterilerin yasaklandığının uygun görüldüğünü duyurdu.

Açıklamada, kentteki huzur ve güven ortamının sağlanmasının devletin görevi olduğunu anımsatılarak, şöyle denildi:

"21 Aralık 2014 Pazar günü 11.00-14.00 saatleri arasında TCDD Gar Meydanı'nda, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında; 1978 yılında yaşanan 'Maraş Olayları Sırasında Hayatını Kaybedenleri Anma' konulu yürüyüş ve açık hava toplantısı ile ilgili müracaat Valiliğimizce değerlendirilmiş olup 1978 yılında ilimizde yaşanan olaylar toplumun tüm kesimleri tarafından kınanmaktadır. Bir daha bu tür olayların yaşanmaması tüm milletimizin en büyük arzusu olmakla birlikte, toplumsal barış ve huzurun korunması da devletimizin görevidir. Aradan geçen süreçte ilimizin tüm kesimlerinde oluşan, huzur ve barış sürecini zedeleyecek her tür hareketlerden kaçınmak hepimizin görevi ve sorumluluğu olmalıdır. Bu yıl yapılmak istenen toplantı ve yürüyüşünün tertip edenlerin de iyi niyetini aşıp, kontrolden çıkarak suça evrilebileceğini, bu tür olayların ilimiz de bir daha yaşanması ve hiç kimsenin arzu etmeyeceği durumların meydana gelmemesi için söz konusu toplantı ve gösterinin yasaklanması valiliğimizce uygun görülmüştür."

'AKP binaları önünde gösteri yasaklandı'

17 Aralık'ın yıldönümünde dün AKP Diyarbakır il binasına yürümek isteyen sendikacılara polis müdahale ederek 22 kişiyi gözaltına aldı. 25 Aralık'a kadar kentte bazı grupların AKP il ve ilçe binaları önünde eylem yapacağı duyumları üzerine, polis daha önce de protesto gösterileri yapılan bu binaların çevresinde güvenlik önlemlerini artırdı.

Diyarbakır Valiliği de Emniyet Müdürlüğü'nün talebi üzerine AKP il ve ilçe binaları önünde ve yakınında toplumsal gösteri, basın açıklaması ve yürüyüş gibi faaliyetleri yasakladı. Valiliğin yasaklama kararının, 17- 26 Aralık tarihleri arasında AKP'nin il ve ilçe binalarının önünde yapılacak protesto gösterilerini önlemeye yönelik olduğu ileri sürüldü. Valilik yetkilileri ise AKP il ve ilçe binaları önünde ve çevresinde yasaklama kararının güvenlik gerekçesiyle alındığını ifade etti.

Yurt Gazetesi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir