Görüş Bildir
Haberler
Mansur Yavaş'tan Sinan Aygün Hakkında Suç Duyurusu

Mansur Yavaş'tan Sinan Aygün Hakkında Suç Duyurusu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kendisiyle ilgili rüşvet iddialarını ortaya atan Sinan Aygün hakkında FETÖ'ye yardım iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ankara'daki Togo Kuleleri'nin mühürlenmesinin ardından inşaatın sahibi Sinan Aygün, Mansur Yavaş ve bazı belediye meclis üyelerine yönelik rüşvet iddialarını ortaya atmıştı.

Mansur Yavaş'ın, Sinan Aygün hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına 'Terörizmin Finansmanı Hakkındaki Kanuna Muhalefet ve Terör Örgütüne Yardım Etmek' nedeniyle suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

Suç duyurusu dilekçesinde neler var?

Suç duyurusu dilekçesinde neler var?

BBC Türkçe'nin aktarığına göre Mansur Yavaş suç duyurusu dilekçesinde, 17/25 Aralık süreci ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin büyük şehirlerinde Fethullah Gülen yapılanmasının finansmanını sağlayanlara yönelik operasyonlar yapılırken, şimdiye kadar Ankara'da imar rantı operasyonu yapılmadığına dikkat çekti.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yurt dışına kaçan Ömer Akgül'ün, 'FETÖ'nün en büyük finansörü' olduğunu kaydeden Yavaş, bu kişinin ticari ortaklıkları ve büyükşehir belediyesinde geçmiş dönemde yapılan imar artışlarından elde ettiği imar rantları soruşturulduğunda, 'FETÖ'nün finansmanında Ankara'da elde edilen imar rantının ne kadar büyük ve önemli bir rol oynadığının ortaya çıkacağını' ifade etti.

Bu kapsamda Ömer Akgül'ün, Sinan Aygün'le kurduğu ticari ortaklıklar ve belediyece sağlanan imar artışlarıyla elde ettikleri ölçüsüz rantın boyutlarının Fethullah Gülen yapılanmasının finansmanında nasıl kullanıldığının savcılık makamınca araştırılmasını isteyen Yavaş, dilekçede şu iddialarda bulundu:

"Sinan Aygün FETÖ'ye finansman saǧladı"

"Sinan Aygün FETÖ'ye finansman saǧladı"

'Şüpheli Sinan Aygün, ortaǧı olduǧu Alan Taahhüt Inşaat A.Ş'ye ait parsel üzerinden hain terör örgütü FETÖ'ye finansman saǧlamış olup bu yolla 'Terörizmin Finansmanı Hakkındaki Kanun'a muhalefet ve TCK M.220/7'de öngörülen 'Terör Örgütüne Yardım Etmek' suçlarını işlemiştir. Şöyle ki, şüpheli, 15 Temmuz gününde Fethullahçı Terör Örgütü yöneticiliǧinden aranan ve hain darbe girişimi sonrası Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliǧi tarafından malvarlıǧına el konulan firari Ömer Akgül'ün aǧabeyi olan Mehmet Akgül ile birlikte Alan Taahhüt Inşaat AŞ'nin ortaǧı konumundadır.

'Alan Taahhüt Inşaat A.Ş'nin geçmişi ve ortaklık yapısı incelendiǧinde ise ortaya çok net olarak şirket ismi deǧiştirmek suretiyle aynı ortaklar üzerinden Ömer Akgül, gizli ortak olduğu ve şirketin muvazaalı bir hisse yapısına kavuşturulduğu görülmektedir. Ekte sunulan şemada görüldüǧü üzere Alan Taahhüt Inşaat A..Ş, aslında Kule Yap Sat İnşaat Taahhüt Ticaret Anonim Şirketi'ne Unvan değiştirerek aynı hisse yapısıyla Ömer Akgül ve FETÖ bağlantısını gizlemek için yapılmış muvazaalı bir değişikliktir.'

İddiasını Ticaret Sicil gazetesinde sözkonusu şirketlerde Ömer Akgül ve Sinan Aygün'ün hisselerine ilişkin bilgilere dayandıran Yavaş, Aygün'ün Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınıp, serbest bırakıldığını, hemen 1 yıl sonrasında ise Akgül ile ortaklık kurduğu iddiasında bulundu. Yavaş ayrıca şu görüşlere yer verdi:

'Şüphelinin ortaǧı olduǧu Alan Taahhüt Inşaat A.Ş'nin 12 bin 82 metrekare yüzölçümlü 13911 ada 16 nolu parselin mülkiyetinde bulunan arazinin inşaat alanı aşaǧıda detaylı şekilde anlatılacaǧı üzere yapılan plan deǧişiklikleri ile Melih Gökçek döneminde artırılarak tam da 15 Temmuz 2016 tarihindeki meclis oturumunda kabul edilerek emsal artışı yoluyla artırılmıştır. Bu sayede kararın ekindeki 13 ayrı plan notuna gizlenen ve işbu imar deǧişikliǧiyle dahi yaklaşık 25.000 metrekare olması gereken inşaat alanı gizli artışlarla 120.000 metrekareye çıkartılmıştır.'

Belediye Meclisi'nin bu konudaki kararlarını da dilekçesinde anlatan Yavaş, emsal artışı ile sözkonusu şirketin 100 milyon liralık rant elde ettiği, 'ortakları FETÖ ile ilişki içerisinde olan şirkete saǧlanan bu finansmanın örgütle mücadeleye engel olduğu' görüşüne yer verdi.

Mal varlığına tedbir istemi

Yavaş başvuru dilekçesinde, Sinan Aygün hakkında, sözkonusu iddialar nedeniyle kamu davası açılması, terörizmin finansmanında kullanıldığı gerekçesiyle de mal varlığı üzerinde ihtiyati tedbir dahil tüm hukuki önlemlerin alınması taleplerine yer verdi.

Yavaş'ın suç duyurusunda bulunduğu sıralarda Sinan Aygün basın toplantısı düzenleyerek uzun bir konuşma yaptı 👇

Yavaş'ın suç duyurusunda bulunduğu sıralarda Sinan Aygün basın toplantısı düzenleyerek uzun bir konuşma yaptı 👇

Ankara'daki ofisinde basın açıklaması yapan Aygün, MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) tarafından incelenmiş bir insan olduğunu ve bugüne kadar hakkında bir tek çizik dahi bulunmadığını ifade etti.

'Tam piyasalar düzeldi ve inşaat sezonu açıldı ki böyle bir iddia ortaya atıldı' diyen Aygün, 'Bu Mimarlar Odası denen kurumun önüne gelene dava açması. Müşterilerin büyük çoğunluğu artık burada mahkemelik durum var mı diye soruyor insanlar. Şu anda Ankara'da Mimarlar Odası'nın açtığı 500'e yakın dava var.Sayın Yavaş bu 79 proje ve 79 rantçıyı açıklamak durumunda. Köylünün arsasını alıyorlar diyor. 100 dairelik yeri 1000 daire yapıyorlar diyor Mansur. Böyle bir şey varsa bunu çıkarsın ortaya. Bütün Ankara'daki müteahhitler şu anda zan altında' diye konuştu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

“Ben “Rüşvet istedi” diyorum o “Sinan Aygün FETÖ’cü” diyor”

“Ben “Rüşvet istedi” diyorum o “Sinan Aygün FETÖ’cü” diyor”

Kendisinden para istendiğini ve gündeme getirdiği tüm iddialarının arkasında olduğunu aktaran Aygün, şöyle konuştu:

'Ben benden para istediler. Rüşvet istediler diyorum. O da bana diyor ki Sinan Aygün FETÖ'cü. Ya sen önce bir buna cevap ver. Bana 11 sene çektiren alçak FETÖ mensuplarıyla bir ilgimin olmadığını o bilmiyor mu? ATO'yu basan bir örgüte beni bağlamaya çalışıyor. Parayı FETÖ'cülere verdi. Gizli ortak yurt dışına kaçtı diyor vs. Bakın benim 40. yılım bu sene. Hayatımın hiçbir devresinde yurt dışına 1 lira para yollamadım. Bir gayrimenkul bile almadım yurt dışından. Yurt dışında kimin evi var bunu araştırın bir de bakalım. O yüzden FETÖ'cülükle suçlanacak en son insan benim.'

“FETÖ’cüler bana 2019’da bile dava açtı”

“FETÖ’cüler bana 2019’da bile dava açtı”

'Bunu da ilk kez söylüyorum bu Ergenekon hakimleri denen alçaklar yargılanıyorlar' diyen Aygün, 'Biz de oraya müdahil olarak gidiyoruz. Bunların yakasını bırakmadık bırakmayacağız. 1 Temmuz 2019 tarihinde bana bir yazı geldi. Şüpheli Sinan Aygün ifade ver diye. Bana FETÖ'cü diyor ya. FETÖ'cülere hakaretten beni yeniden yargılamaya başlamışlar! 950 milyon diyor. Böyle bir iddia olur mu? Bu adam Ankara için mahsurlu. 950 milyon (trilyon) diyor. Böyle bir iddia olur mu? Gelsin 550'ye alsın benden çok hayırsever biri ise. Zaten söylediğine göre 950 milyon rantı varmış onun hesabına göre!' diye konuştu.

“25 milyonu okul için istedik diyor, e hani okul 1 milyondu”

“25 milyonu okul için istedik diyor, e hani okul 1 milyondu”

Kendisinden para istendiğini defalarca tekrar eden Aygün, şunları kaydetti:

'Mansur Yavaş okul için istedik parayı diyor. 25 milyonluk pazarlığı okul için yapmaya gittiler diyor. E hani okul 1 milyondu? Okul için bu kadar parayı nereden biçtin sen? 25 milyon da yanlış 1 milyon da yanlış. 7 milyon okulun değeri. Arsa dahil. Şimdi 25 milyon nereden çıktı o zaman? Benimle okul pazarlığı yapmaya geldiyseniz ki o da yok. Bunların buraya giriş görüntülerini de göstereceğim. Bu Mansur'dan Ankara'nın çekeceği var diye düşünüyorum. 2019 seçimlerinde Mansur Yavaş CHP'ye mi geliyor oraya mı gidiyor, buraya mı geliyor anneme sorayım babama sorayım oyaladı durdu. Benim onur ve gururuma dokundu. Gidiyorsan gidersin. Gitmeyeceksen gitmezsin. Yine bir Cumartesi günü Genel Başkan mı aradı ben mi aradım önemli değil. Gittim. Ne yaptı dedim? 'Bilmiyorum' dedi. 'Dışarıdan görüntümüz çok kötü' dedim. Çok zor durumda kalırsanız beni gösterin dedim. Bunu bir arkadaşımız duymuş bir haber yapmış. Ertesi gün CHP adayını buldu diye bir haber yapıldı. Bu adam da daha o güne kadar bir cevap veremedi. Sonra öğrendim ki meclis üyelerini ben tayin edeceğim. Bütçemin şu kadarını parti karşılayacak falan şartlarını görüşüyormuş. Ertesi gün eller yukarı ben geldim adayım dedi. Baktı ki CHP'nin bir çaresi var. Bakın ben CHP'den istifa etmedim hiç. Bu aday oldu kazanamadı hemen istifa etti. Bu adam partide. Üzülüyorum yani ne diyeyim. Koca koca sosyal demokratlar twit atıyorlar destekliyoruz Mansur Yavaş'ı diyorlar.

“Yanlış bir imza atar, Ankara’yı zorda bırakır bu adam”

“Yanlış bir imza atar, Ankara’yı zorda bırakır bu adam”

Daha önce her şeyi anlattığını, aynı şeyi hem savcı hem de müfettişlere aktaracağını dile getiren Aygün, 

'Her şeyi anlattım. Savcı beye de anlatacağım. Müfettişler sorarsa onlara da anlatacağım. Prgoramın başında 1 milyon dedi. 2 saat süren programın sonunda okul 25 milyon dedi. Devlet müdahil olsun arkadaşlar yanlış bir imza atar bu adam. Yanlış bir borçlanma yapar. Bu adam Ankara için Mahsurlu.' dedi.

Yavaş'tan Aygün'ün açıklamalarına videolu yanıt

Yavaş'tan Aygün'ün açıklamalarına videolu yanıt
İçeriğin Devamı Aşağıda

Mansur Yavaş ise açıklamaların ardından, Aygün'e yöneltilen 'O kişiler sizden 25 milyon lirayı kendi ceplerine indirmek için mi istediler?' sorusuna 'Hayır öyle birşey yoktur' yanıtını verdiği anın görüntülerini paylaştı.

Yavaş'ın o paylaşımı 👇

Aygün'ün iddiaları sonrası İçişleri Bakanlığı müfettiş görevlendirmişti 👇

CHP'li meclis üyeleri de Aygün'ün iddialarına böyle yanıt vermişti 👇

Yavaş'a özellikle CHP'li vekiller ve belediye başkanlarından destek mesajları gelmişti 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
122
19
9
4
2
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Baba Voss

KİŞİ KENDİNDEN BİLİR İŞİ.

sensizsinema

O kadar iyi yapmış ki! Yolsuzluk bilen alsın belgesini suç duyurusunda bulunarak resmi işlem başlatsın, medya önünde maymunluk yapmasın.

Bozkurt

Bakalım biatçı putperestler "Sen kimsin de senden 25 milyon TL istenebildi?" diye sormayı ne zaman akıl edecek.