Görüş Bildir

Sinan Aygün'ün Rüşvetle Suçladığı Mansur Yavaş TT Listesinde: #MansurYavaşYalnızDeğildir

Haberler
> Sinan Aygün'ün Rüşvetle Suçladığı Mansur Yavaş TT Listesinde: #MansurYavaşYalnızDeğildir

CHP'li eski milletvekili Sinan Aygün'ün rüşvet suçlamaları sonrası Mansur Yavaş'a Twitter'da destek mesajları yağdı. #MansurYavaşYalnızDeğildir etiketiyle 40 binden fazla tweet atıldı.

Eski CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün, Eskişehir yolundaki 'Togo Kuleleri' olarak adlandırılan inşaatının mühürlenmesinin ardından, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve ekibinin kendisinden 25 milyon lira rüşvet istediğini iddia etmişti. 

Aygün, Yavaş ve üç meclis üyesi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Bu gelişmelerin ardından bugün Twitter'da #MansurYavaşYalnızDeğildir etiketiyle 40 binden fazla paylaşım yapıldı.

O paylaşımlardan bazılar şöyle 👇

Neler yaşanmıştı?

Neler yaşanmıştı?

Sinan Aygün'ün imar planını yaptırdığı ve inşaat ruhsatını aldığı TOGO ikiz kuleleriyle ilgili tartışmalar 2016 yılında başladı.

BBC Türkçe'nin haberine göre Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 3 yıl önce Togo ikiz kulelerinin inşasına ilişkin imar planı değişikliğine karşı 'kamu yararına aykırı olduğu' gerekçesiyle dava açtı.

İmar planı değişikliği, Melih Gökçek'in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde onaylanmıştı. Gökçek'in 2017'de istifası sonrası göreve gelen Mustafa Tuna döneminde, inşaatın imar değişikliği mahkeme tarafından iptal edildi. Ancak inşaat mühürlenmedi.

Mansur Yavaş, 31 Mart'ta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Belediye söz konusu mahkeme kararına bir üst mahkemede itiraz etmedi, 16 Aralık 2019'da inşaat mühürlendi.

Aygün'ün iddiaları neydi?

Aygün'ün iddiaları neydi?

Sinan Aygün Cuma günü Beyaz TV'de katıldığı Dinamit adlı televizyon programında, rüşvet teklifinin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin iki üyesinden geldiğini öne sürdü:

'Kız kardeşimi iki tane meclis üyesi aradı, abinle görüşmek istiyoruz dedi. Ofisime geldiler, 'Abi sen bize bir şey söyle de biz bunu bağlayalım' dediler. 'Neyi bağlayacaksınız, siz ne istiyorsunuz' dedim. '25 milyon' dediler. Ben de ayağa kalktım, 'Ben hayatımda kimseye haraç vermedim, benden bu parayı isteyemezsiniz' dedim, çıkıp gittiler. 20-25 dakika kaldılar, gittiler. Bunların hepsinin kaydı var.'

Mansur Yavaş'ın yanıtı ne oldu?

Mansur Yavaş'ın yanıtı ne oldu?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise Sinan Aygün'ün iddialarına Cuma akşamı TELE 1 televizyonunda katıldığı ve gazeteci Uğur Dündar'ın moderatörlüğünü yaptığı Demokrasi Arenası adlı programda yanıt verdi.

Mansur Yavaş, 'Sinan Aygün'e verilen inşaat izninin değişmesiyle yeni ekler yapmasına, yeni kazanımlar yapmasına olanak sağlanıyor. 30 bin metrekare olması gereken yer 120 bin metrekareye çıkıyor. 95 bin fazlayı 7 bin ila 10 bin arası çarparsanız kazanılan rant ortaya çıkar' dedi.

Yavaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Bir konuşmada 'okul ne kadara olur' diyorlar. 1-2 milyon mu diye soruyorlar. Karşıdaki kişi 'Olur mu 25 milyon falandır' diyor. 25 milyon işi oradan çıkıyor. Savcıya verilen dilekçede benden para istediler demiş. Rüşvet dememiş. Okul yap demek para istemek midir? Üstelik beni de görmemiş. Olayla alakam bile yok. Bir kumpasın peşindeler, seçim öncesi yaşadık bunları. Parsel parsel Ankara'yı satanların hepsinden hesap soracağım.'

İçişleri Bakanlığı iddialar üzerine müfettiş görevlendirdi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
160
58
13
8
7
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Tıntın

Tabi biliyorlar Mansur Yavaş'ın boş beleş muhabbetlere, toplara girmeyeceğine. Yıllarca sadece laf dalaşı ile siyaset yapmaya o kadar alışmışlar ki Yavaş bü... Devamını Gör

enjektor

sinan aygün eskiden akepeyi en çok eleştiren adamdı ne olduysa 10 senedir ismi cismi yok oldu, ya herşey bir yana yukarıda ALLAH var yıllardır Melih Gökçek ... Devamını Gör

Bozkurt

Mansur Yavaş'ın açıklamasıyla öğrendiğim 25 milyon TL olayına benzer şakaları biz ilkokulda birbirimize yapardık. Tabi şaka olduğu için kimsenin canı yanmazdı.