Görüş Bildir
Haberler
Makedonya'da Protesto: 55 Yaralı

Makedonya'da Protesto: 55 Yaralı

FreiGeist
06.05.2015 - 12:32 Son Güncelleme: 06.05.2015 - 13:07
İçeriğin Devamı Aşağıda

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te, bir gencin polis tarafından öldürülmesinin hükümet tarafından gizlendiği iddiası üzerine hükümeti protesto eden gruba polis müdahale etti. Olaylarda 55 kişi yaralandı, 20'nin üzerinde kişi de gözaltına alındı.

Muhalefetteki Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği Başkanı Zoran Zaev, düzenlediği basın toplantısında 2011 yılında emniyet görevlisi tarafından öldürülen Martin Neşkovski adlı gencin ölümüyle ilgili bazı telefon kayıtlarını kamuoyu ile paylaştı. Bunun üzerine yaklaşık 2 bin kişilik bir grup akşam saatlerinde Başbakanlık binası önünde protesto gösterisi düzenledi. Hükümet karşıtı slogan atan grup, uzun süre Başbakanlık binasına yumurta ve taş attı.

Protesto esnasında Başbakanlığın camlarını kıran gruba polis müdahale etti. Çıkan arbedede bazı polis ve protestocular yaralanırken, çok sayıda protestocu da gözaltına alındı. Polisin müdahalesinin ardından protestocuların büyük çoğunluğu dağıtıldı.

Yeni telefon kayıtları

Muhalefet lideri Zaev basın toplantısında, Neşkovski'nin ölümünün ardından Başbakan Nikola Gruevski, İçişleri Bakanı Gordana Yankulovska ve İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İvo Koteski ve Gruevski'nin Özel Kalem Müdürü Martin Protugyer arasında geçtiği iddia edilen telefon kayıtlarını kamuoyuyla paylaşmıştı.

Martin Neşkovski isimli genç, 5 Haziran 2011'de yapılan genel seçimlerin ardından düzenlenen kutlamalarda sırasında, İçişleri Bakanlığı'na bağlı özel bir birliğin mensubu İgor Spasov tarafından öldürülmüştü. Spasov 14 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Spasov'un cinayet gecesi görevli olmadığını savunan İçişleri Bakanlığı olayın üstünü örtmekle suçlanmış, o dönemde ülke çapında protestolar düzenlenmişti.

Kaynak: AA ve DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0