Mahkemeden Şiddet Gören Kadın ile Dayak Atarken Eli Şişen Kocaya Aynı Ceza

 > -

Mahkeme, dayak yiyen kadının yanısıra dayak atarken eli şişen kocayı da zarar görmüş kabul etti, birlikte yargıladı. Koca dayak atmaktan, kadın dayak yerken kocasının elinin şişmesine yol açmaktan aynı cezayı aldı.

Kocasından yıllarca şiddet gören ve çocuğunun gözü önünde dayak yiyen kadın, komşusunun evine sığındı. O gün genç kadını komşusunun evinden polis kurtardı. Ancak bu olayda mahkeme, çok tartışılacak bir karara imza attı.

Milliyet'ten Gökçer Tahincioğlu'nun haberine göre Ankara’da kadına yönelik şiddet olaylarının çıkartılan onca düzenlemeye rağmen neden sonlandırılamadığını ortaya koyan bir yargılama süreci yaşandı. Uzun yıllardır kocasından şiddet gören ancak ekonomik gücü olmadığı, ailesinin de geri dönmesi halinde kendisini başkasıyla evlendireceklerini söylemesi nedeniyle çaresiz kalan kadın, geçen yıl Temmuz'da yeniden darp edildi. 

Dövülen kadın, çocuğunu alarak komşusuna sığındı. Burada kapıları kilitleten kadın, polisi aradı. Hem kadın hem de dayakçı koca Adli Tıp’a sevk edildi. 

Kadının kafa derisinde travmaya bağlı ödem, kollarında lezyon saptanırken, adam kendisinin şiddet gördüğünü belirtti. Bunun üzerine yapılan muayenede kocanın göğsünde çizik, sol el bileğinde şişme tespit edildi.

Kadın, soruşturma sürerken sığınmaevine yerleşti ancak kocasının çocuğu görme hakkı nedeniyle belli aralıklarla buluşmak zorunda kaldı. Bu buluşmalarda da dayak yiyen kadın, bir süre sonra tehditler nedeniyle evine döndü.

Bu süreçte, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da hem kadın hem de kocası hakkında yaralama suçundan dava açtı.

Evde tehdit altında yaşamını sürdüren, babasının yanına dönmek istediğinde, “Birisini buldum, onunla evlenirsin” yanıtını alan kadın, açılan davanın duruşmalarında da şikâyetçi olmadığını, kocasının kendisini tehdit ettiğini, ancak tehditlerden de korkmadığını söyledi.

Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesi, ayrıca bir araştırmaya gerek görmeksizin davayı karara bağladı. Mahkeme, olay günü aile içi tartışma yaşandığını, adamın karısını şişe ile darp ettiğini, kadının ise eliyle vurduğunu belirtti. 

Kocanın ayrıca eşini tehdit ettiğinin öne sürüldüğünü ancak buna ilişkin kanıt bulunamadığını belirten mahkeme, her iki sanığa da aynı cezanın verilmesi gerektiğini bildirdi.

Mahkeme, hem kadını hem de kocasını basit yaralama suçundan 120 gün adli para cezasına mahkum ederek, ceza miktarını 3 bin lira olarak belirledi. Mahkeme, her iki sanık için hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı da verdi.

Bu süreçte kadının kocasından şiddet görmeye devam ettiği ve yeniden polise başvurduğu ortaya çıktı. Son olarak sokak ortasında dayak yiyen kadının sığınmaevine yeniden yerleştiği ve çocuğunu görmek için geldiği zamanlarda şiddet görmeye devam etmesi üzerine bilinmeyen bir başka kente gönderildiği anlaşıldı. Kadının kocasından boşandığı ve tehdit altında yaşadığı için hakkında koruma kararı alındığı da ortaya çıktı. Buna rağmen, darp davasında kadın, kocasıyla eşit suçlu bulunmaktan kurtulamadı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir