Görüş Bildir
Haberler
Maden Şirketinin Çalışması Köylüleri Susuz Bıraktı: 'Dışarı Çıkana Cezarı Yazarız Diye Tehdit Ediyorlar'

Maden Şirketinin Çalışması Köylüleri Susuz Bıraktı: 'Dışarı Çıkana Cezarı Yazarız Diye Tehdit Ediyorlar'

Bursa'nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla köyünde maden şirketi, salgın nedeniyle alınan sokağa çıkma yasağı kararıyla birlikte köyün içerisinde yüksek gerilim hattı çalışmaları başlattı. Su ve kanalizasyon boruları çalışmalar sırasında patladı. Ramazan ayında susuz kalan köylüler duruma isyan etti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yenişehir'e bağlı Kirazlıyayla köyünde yapımı süren Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı'na karşı köylülerin hukuk mücadelesi sürerken şirket, köyün içerisinde yüksek gerilim hattı geçirmek için kazı başlattı. 

Kirazlıyaylalılar, su borularının zarar gördüğünü belirterek tepki gösterdi. CHP Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Kirazlıyayla'ya giderek köylülerin mücadelesine destek oldu.

"Köylüler perişan"

Kayışoğlu, çalışmalarda boruların patlaması nedeniyle Ramazan ayında köylülerin susuz kaldığını belirterek, 'Köylüler tehdit ediliyor. 'Dışarı çıkarsanız ceza keseriz' diye. Bu evlerin suyu kesik. Evinden çıkacak, su yok çünkü içmek için, buradan atlayacak, buraları aşacak, gidecek çeşmeden su getirecek. Maalesef Kirazlıyaylalılar perişan. Seslerini duyurmaya çalışıyorlar' dedi.

Kadınlar, Kayışoğlu'na akşamdan beri sularının olmadığını, kepçelerin su borularını kopardığını, jandarmanın ise kepçeleri beklediğini söylediler.

"3 aylık bebeğimin çamaşırları makinede kaldı"

"3 aylık bebeğimin çamaşırları makinede kaldı"
İçeriğin Devamı Aşağıda

CHP'li Kayışoğlu ile birlikte çalışmaları inceleyen kadınlar, 'Makinede çamaşırlarımız kaldı. Vekilim, ana vanayı kapattılar. Hepsi patladı ne gider kaldı ne sularımız. Bulaşıklar, çamaşırlar makinede kaldı. 3 aylık bebeğimin çamaşırları kaldı makinede' dedi. 

'En adi plastiği kullanmışlar'

Çalışmalar sırasında kesilen boruyu gösteren Kayışoğlu, 'Yanlarında yenilemek için boru bile getirmemişler. Şu su patlamış, aparat eklemişler güya. Görüldüğü gibi o aparat da su kaçırıyor' dedi. 

Recep isimli bir yurttaş ise 'Bu aparatlar bahçe sulamak için kullanılıyor. Ana şebekeye, basınçlı suya dayanabilecek bir aparat değil. Toprağın baskısıyla bile kırılabilecek bir plastik. En adi plastik bu. Renkli plastiklere bir şey koymayın derler ama renkli plastikten su geçirecekler. Antibakteriyel boru olması gerekiyor' diye eleştirdi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
72
20
6
6
4
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Öteye Giden

Hayat artık beni faşist yaptı . Humanizmin de amk .İnşallah açlıktan susuzluktan geberirler

Erhan Armada Ozsoy

vasıfsız çöplüğüne döndü iiyice ülke okumuş meslek ve bilgi sahibi adamlrı bir bir kaçırdık yakında sırf köle pazarına döneceğiz amk

Uyuşuk adam

Yazarlar kardeşim burası Türkiye mağara adamlarının yönettiği orman kanunlarının geçerli olduğu ülke...