Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Maaşlar Eşit, Evler 15 Euro ve Polis Yok! Gerçekleşmiş Bir Ütopya: Marinaleda

 > 
1mPAYLAŞIM

Biz terör, şiddet, kadın cinayetleri, kan, gözyaşı, ayrımcılık, ötekileştirme ve hukuksuzluklarla boğuşurken, dünyada bambaşka yönetim ve yaşam biçimleri de varlığını sürdürüyor. 

Bunlardan biri de İspanya'nın Endülüs Bölgesi'nde Sevilla şehrine bağlı Marinaleda beldesi. 3000'den az nüfusa sahip bu küçük yerleşim birimini farklı kılan ise yönetim şekli. 

30 yılı aşkın süredir sosyalist ideallere göre yönetilen belde, bizatihi belediye başkanı tarafından "barış için bir ütopya" olarak adlandırılıyor...

1. Marinaleda, İspanya'nın güneybatısında yer alan Endülüs Özerk Bölgesi'nin, Sevilla iline bağlı bulunan küçük bir belde. 25 km2'lik alana kurulan bu beldede, 2014 yılındaki nüfus sayımına göre sadece 2,748 kişi yaşıyor.

www.alux.com

2. Marinaleda'nın tarihi 5000 yıl önceye, geç Neolitik ve Kalkolitik dönemlere kadar uzanıyor.

andragheorghe.files.wordpress.com

Şimdi belediye kapsamında olan topraklarda, insan yerleşiminin ilk belirtileri yaklaşık 5000 yıl önceye gidiyor. 

Bölgede taş aletler ve tohumlar ve yerleşim yerlerinin izleri bulunmuş.

3. Ancak bu beldeyi diğerlerinden farklı, gerçekten farklı kılan bir özelliği var: Yönetim şekli!

4. Marinaleda, 30 yılı aşkın süredir Birleşik Sol Parti'li sosyalist belediye başkanı Juan Manuel Sánchez Gordillo tarafından yönetiliyor.

5. Marinaleda'nın bugünkü noktaya taşınan öyküsü faşist diktatör Franco'nun 1975 yılında devrilmesine kadar uzanıyor.

Franco rejiminin 1975 yılında devrilmesinden sonra kurulan Tarım İşçileri Birliği sosyalist belediyenin ilk nüvesini oluşturur. 

Demokrasiye geçişin ardından yapılan ilk yerel seçimlerde, 11 sandalyeli belediye meclisinin 9'unu İşçilerin Birliği Kolektifi kazanır.

6. Ardından açlık grevleri, eylemler, işgaller vs. yoluyla, yıllarca sürdürülen mücadeleler sayesinde El Humoso adlı 1200 hektarlık çiftlik 1991 yılında kamulaştırılır.

Mücadele "toprak, onu işleyenindir", sloganı ile yürütülür.

7. Kamulaştırılan ve işçi kooperatifine devredilen tarla ve çiftlikleri işçiler yönetiyor.

2,650 işçinin çalıştığı kooperatif, tarımsal üretiminin her türlü operasyonundan sorumlu.

8. Akdeniz iklimine uyacak biçimde zeytin ve turunçgiller ile birlikte, buğday, bakla, brokoli, biber gibi ürünler de yetiştiriliyor.

9. "Amacımız kâr değil, iş yaratmak."

Köydeki tarlalarda çalışan herkes günde 6 saat karşılığında 47 Euro (yaklaşık 158 TL) kazanıyor.

Elde edilen gelirlerin kalanıyla beldenin ihtiyaçları karşılanıyor. Spor tesisleri, yeşil alanlar ve "Kendin İnşâ Et" isimli ucuz konut projesinin yapımında kullanılıyor.

10. 1970'lerin sonlarında beldedeki işsizlik oranı %60 dolayındadır ve Marinaleda ciddi düzeyde bir yoksulluk vardır. Bugün ise tek bir işsiz dahi yok!

2008 yılında İspanya'yı da çok büyük ölçüde etkileyen küresel ekonomik kriz beldeyi hiç mi hiç etkilemez. 

Günümüzde ise Marinaleda işsiz kimse yok ve krizden sonra birçokları tarafından örnek bir model olarak gösterildi.

11. "Kendin İnşâ Et" programı ile aylık sadece 15.52 Euro'ya (Yaklaşık 52 TL) ev sahibi olmak mümkün. Tek şart evinizin inşaatında çalışmanız!

Belde sakinleri, evler için kira öder gibi aylık 15.52 Euro (yaklaşık 52 TL) ücret ödeyerek ev sahibi oluyorlar.

Evin yapımı için gerekli her türlü malzeme ve araç - gereç ise işçi kooperatifinin kasasından karşılanıyor.

Tek şart ev sahibi olacak kişinin evin inşaatında çalışması. Beldedeki birçok ev bu usulle inşâ edilmiş.

Evler fiyatına göre ise hayli konforlu: 92 m2, 2 katlı, 3 odalı evlerin ayrıca 100 m2 bahçesi ve garajı var.

12. Marinaleda eğitim, Endülüs Bölgesi'nin müfredatına göre işleniyor ancak ders dışı aktivitelerde "vatandaşlık eğitimi", "bahçecilik" gibi beldenin toplumcu idealine uygun eğitimler veriliyor.

13. Ve en ilginci: Marinaleda'da polis yok!

Belediye bir polis teşkilatına sahip değil. Buna karşın herhangi bir suç ve ayrımcılık da bulunmuyor...

Bu durumu "baskı"yı değil, "sivil hakları ve bilinci" önemsemeleri ile açıklıyorlar. Ayrıca bir polis teşkilatı kurmayarak senede 350.000 Euro (yaklaşık 1.2 milyon TL) tasarruf ediyorlar...

14. Karizmatik sosyalist başkan Gordillo, başardığı işlerden dolayı Robin Hood ve Don Kişot gibi lakaplar ile anılıyor.

Siyasal görüşünün oluşmasında Marx, Lenin, Che ve Gandhi gibi isimlerin etkisinin olduğunu belirten başkan Juan Manuel Sánchez Gordillo, başardığı işlerden dolayı Robin Hood ve Don Kişot gibi lakaplar ile anılıyor.

15. Marinaleda'da eğlenip hayatın tadını çıkaran belde sakinleri...

16. Özgür, huzurlu, eşitlikçi ve adil bir yaşam biçimi...

17. Marinaleda, birçok insan tarafından bir "ütopya" olarak görülüyor. Ancak gerçekleştirilebiliyorsa bir ütopya olmasa gerek değil mi?

Başkan Gordillo şu mesajı veriyor: 

Bizim değerlerimizi yeniden düşünmeye ihtiyacımız var. Tüketim toplumu, para, bencillik ve bireycilik üzerine yeniden düşünmeye ihtiyacımız var. Marinaleda sadece küçük bir örnek. Biz bu deneyimi dünya çapında genişletmek istiyoruz.

Bonus: Marinaleda'ki hayatı anlatan İngilizce alt yazılı bir video.

Marinaleda'ki yönetim biçimi ve yaşam tarzı hakkında ne düşünüyorsunuz? Orada yaşamak ister miydiniz?

Dünyayı böyle fikirler kurtaracak! Benim dünya görüşüme uygun. Yaşamak isterim.
Benim tercihim modern kent yaşamı ve kapitalizm. Dolayısıyla benim dünya görüşüme uygun değil. Yaşamak istemem.
Çekimserim.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dortyildizgs

Günlük 158 TL yevmiye ile haftada 8 gün tatil yapsa 3476 TL maaş eder yani bizdeki asgari ücretle kıyasladığında içler acısı haldeyiz.1300 liraya köpek gibi çalışan , ayda 4 gün izni olan , günde 8-12 saat arası çalışan personelin günlüğü 50 lira yazıktır gerçekten.Asgari Ücret 1300 lira en düşük memur maaşı 2400 lira ,öğretmen maaşı 2500 TL,Saygıdeğer milletvekillerimizin maaşı 24.000 lira bakarmısınız gelir adaletsizliğine ayrıca kadın cinayeti , hergün gelen şehit haberleri ,terör,bir gün bile huzur bulamadığımız yaşantımız da cabası.Bir de yaşamak ister misiniz diye sormuş onedio : Kim istemez ki burada yaşamayı.

steven-max

Merhaba, Sir Arnold kredi firma sadece yüzde 2'lik bir uygun faiz oranı ile $ 1000 iş erkek ve çiftçilere 100.000.000 $ arasında değişen kredi verme. Başvuran yaş onsekiz yıl üzerinde olmalıdır. ayrıntılar gerekli; 1) Aylık geliri 2) teminat kredi geri ödeme süresi beş yıl 5 (yıl) aşmayacak şekilde değil Şimdi uygulamak ve banka hesabının kredilendirilmesi kırk sekiz saate kadar sürebilir alışkanlık. Bize de temas; arnoldlexloanfirm@gmail.com Saygılarımızla efendim steven arnold

kaan-aytacoglu

Bahsedilen sistem güzel; yani herkes nerede yaşıyorsa, ne yiyorsa onun üzerinde çalışıyor, karşılığını da tam olarak alıyor. Ama bahsedilen yer 2.748 kişi, bu sistemi şimdi ki gibi en az milyon kişinin yaşadığı nüfusa yaymanız neredeyse imkansız, imkansız da demeyeyim ama bunu yapmak çok güç, bana gelip sakın "Sosyalist" Latin Amerika ülkelerini, SSCB'yi örnek göstermeye kalkmayın, oralarda ne rüşvetler döndüğünü, neler olduğunu gidin okuyun(kapitalist gazetelerden değil, o ülkelerin yerel gazetelerinden). Kaldı ki; galerinin sonundaki ankette "Yaşamak isterim" diyenlerin yarısı, hatta yarısından çoğu, daha ikinci haftadan pes etmeye başlar. Böyle bir sistemi ancak ve ancak dünyayı çok küçük komün bölgelere ayırırsanız belki uygulayabilirsiniz, bunun kısa vade de gerçekleşme ihtimalini de siz düşünün.

pirate_dolphin

İnsanın Dünyası Gönlü Kadardır .

ozdemircol

Yerli malı ovacık var işinize gelmez değil mi? Oradaki halk faşizme karşı savaşmış, sizler beleşe gidip yerleşin,yok öyle bir şey beleşçi kapitalist kafalılar.! Önce imana gelip sosyalist olun bakalım :) Pamuk eller işe !!

Görüş Bildir