Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Lüks Bildiğimiz Otomobilleri Para Üstü Niyetine Alacak Dünyanın Yeni En Pahalı Otomobili: La Voiture Noire

-

Türkiye'de milyon liralık otomobiller görmeye alışsak da milyon dolarlık otomobillere dünyada öyle sık rastlanmıyor. Hele 18 milyon dolarlık olanlarına hiç rastlanmıyordu zira dünyanın en pahalı otomobili tanıtılmamıştı.

Lüks tanımımızı güncellememiz gerekecek.

Bugatti'nin La Voiture Noire adıyla ürettiği yeni modeli artık dünya üzerindeki en pahalı otomobil.

18 milyon dolarını banka hesaplarında aramaya başlayanlarınız varsa uyaralım, böyle bir paraya sahip olsanız bile bu otomobile sahip olma şansınız yok zira kendisinden sadece ve sadece bir tane üretildi.

Ve o da satıldı.

Otomobil Bugatti'nin kuruluşunun ve kurucusu Jean Bugatti'nin kaybettiği Type 57 SC Atlantic'in 110. yılına özel olarak tasarlandı.

Tasarım ekibi Type 57'den aldıkları ilhamı modern çizgilerle birleştirmek istedi, üzerine bir de 110. yılın gururu eklendiğinde ortaya adeta bir şaheser çıktı.

Aslında diğer Bugatti'lerden çok büyük bir farkı yok, alameti tekniğinde değil, tasarım ruhunda.

Diğer Bugatti'lerden farkı yok dediğimize bakmayın, herhangi bir otomobilden ya da 1.6 turbo dizel bir motordan bahsetmiyoruz, 1500 beygir gücüne ve 1600 Nm tork üretebilen 4 turbolu 8.0 litrelik motor Bugatti motorundan bahsediyoruz. 6 egzoza sahip olmasının sebebini anlamak zor değil.

Bu haliyle ona dört tekerli bir uçak da diyebiliriz.

Tamamen el yapımı olduğunu belirtmemize gerek var mı?

Bu otomobili dünyanın en pahalı otomobili olarak görmemizi ne sağlıyor?

Tasarımcılarına göre bu otomobil insanlığın hafızasına kazınacak, asırlar boyu hatırlanacak bir sanat eseri olarak üretildi.

Ayrıca bu karakteri oluştururken dört Bugatti bileşeni ve karakter özelliği kullanıldı.

İlki, otomobil tutkunlarının aşina olduğu Bugatti logosunun yani 'at nalının' otomobilin ön kısmına işlenişi.

İkinci özellik aracın ön kısmından başlayıp arkasına doğru ilerleyen çizgisel karakter.

Üçüncü özellik 110 yıl önce üretilen Type 57'ye selam niteliğindeki yüzgece benzeyen detayları,

Dördüncü özellik ise arabanın yan kısımlarını boydan boya izleyen ve daha seçkin bir görünüm katan 'Bugatti'nin imza çizgileri'.

Hakkında çok fazla detay olmasa da, referans olması açısından La Voiture Noire'la benzer özellikler taşıyan Chiron'un iç mekanı şöyleydi; 👇

Yüksek güçten ziyade güvenlik ve konfor için üretilen La Voiture Noire'ın iç mekanını da önümüzdeki günlerde görebilmeyi umuyoruz.

Merak edenler için fiyatıyla ilgili bir detay da verelim, 11 milyon avroya satılan aracın toplam maliyeti vergilerle birlikte 16,7 milyon avro.

En azından adı saklı olan alıcısı da bu fiyata satın aldı. Bir de olası yanlış anlaşılmayı düzeltelim, dünyanın en pahalı yeni aracı olarak kayıtlara ve tarihe geçen La Voiture Noire en yüksek fiyata satılan otomobil değil. Rekorun sahibi 80 milyon dolar civarına satılan Ferrari 250 GTO.

Siz La Voiture Noire hakkında ne düşünüyorsunuz, parasının karşılığını (!) veriyor mu? Yorumlarda buluşalım.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jr.aykut

Benzin olmuş 6.55, motorin 6.45. Siz neden bahsediyorsunuz burada ya? Sabancı, Koç, Yıldız vs aile üyelerinin Onedio'da takıldığını sanmıyorum. Sondaki soru için de; aracı aldık biz test sürüşü falan yaptık. İzlenimlerimize göre parasının karşılığını vermiyor. Kime, neyi soruyorsunuz siz la kafanız mı güzel a.q editörler. Onedio'yu satsan alamazsın o arabayı.

tolciya

1.6 TDI dandik Passat bile 350 bin olmuş, Range Rover 2m olmuş memlekette bana çok pahalı gelmedi.

alp_er

buna para verilir mi?

darkbiyat

bi arabaya bu kadar para vermekte ne bilin

nostradamus

Yorumum ne mi? Yorumum dünyadaki gelir adaletsizliğine en güzel örneklerden biri olması. Ve yazık. Yazık ki buna bu parayı veren insana. O insan mutluluğu bilemiyor. O yüzden kamuculuk ile onları da kurtaracağız.

Görüş Bildir