LinkedIn Kullanırken İşletmenizin Tanıtımını Yapmanızı Sağlayacak Birbirinden Etkili 10 İpucu

0PAYLAŞIM

LinkedIn, işletmelerin dijital pazarlama yapması için harika bir platform!

Kaynak: https://vtldesign.com/digital-marketing/...

LinkedIn, dünyanın dört bir yanındaki profesyonellerin iş aramak, işletmelerini tanıtmak ve sektörlerindeki diğer kişilerle iletişime geçmek için kullandığı bir platform.

Ayrıca, işletmeler bu platformu içerik paylaşmak ve ürünlerini pazarlamak için de sıkça kullanıyor. Bu da LinkedIn'de içerik oluşturmanın ve paylaşmanın şirketinizin dijital pazarlama stratejisinin bir parçası olarak kullanılabileceğini gösteriyor. LinkedIn'de harcadığınız zaman ve emekten en iyi geri dönüşü elde etmek içinse bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken noktalara ve uygulayabileceğiniz ipuçlarına bir göz atalım...

1. LinkedIn algoritmasının nasıl çalıştığını öğrenmelisiniz.

LinkedIn algoritmasının amacı her kullanıcının ana sayfasında onların ilgi alanlarına en uygun içeriklerin görünmesini sağlamaktır. LinkedIn, platformdaki etkileşimin artmasını ve alakasız içeriklerin kullanıcıların ana sayfalarında görünmesini engellenmesini de amaçlar. Bunun için LinkedIn algoritması kullanıcıların beğenilerini, yorumlarını ve paylaşımlarını dikkate alarak ana sayfalarında görülen içerikleri şekillendirir.

LinkedIn algoritmasını anlamanız, hedef kitlenize yönelik içerikler yapmanızı ve daha çok etkileşim almanızı kolaylaştırır.

LinkedIn'de ulaşmaya çalıştığınız kitleyi net bir şekilde belirledikten sonra hedef kitlenizin ilgi alanlarını araştırmanız gerekiyor. Ayrıca, bu platformda satış yapmak, yeni çalışanlar bulmak veya sektörünüzdeki diğer işletmelerle iletişime geçmek gibi bir veya birden fazla hedef belirlemelisiniz. Böylece paylaşacağınız içerikleri şekillendirmeniz kolaylaşacaktır.

2. İşletmenizin LinkedIn profilini özenle hazırlamalısınız.

LinkedIn algoritması, paylaşılan içeriklerin yanında içerikleri kimin paylaştığını da dikkate alır. Tamamlanmamış ve yeterince bilgi içermeyen profillerin gönderileri kullanıcıların ana sayfalarında çok daha az görünür. Yani, dijital pazarlama stratejinizin bir parçası olarak içeriklerinizin daha çok insana ulaşması işletmenizin profiline giren insanların yeterli bilgi alabilmesi için profilinizi özenle hazırlamanız gerekir.

LinkedIn profilinizde kesinlikle bulunması gerekenlerin listesi şu şekildedir:

  • İşletmenizin fotoğrafları

  • Logonuz

  • İşletmenizin konumu

  • İletişim bilgileri

Bunların yanında profilinizi daha ilgi çekici hale getirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

  • Profilinize işletmenizi tanıtan bir video ekleyebilirsiniz. Video içerik en çok ilgi çeken içerik türlerindendir.

  • Anahtar kelimeler belirleyerek bunları profilinizin Hakkında bölümüne ekleyebilirsiniz. Doğru anahtar kelimeleri kullanırsanız  Google aramalarında profiliniz daha üst sıralamalarda görülebilir.

3. Kullanıcıların ilgisini çekebilecek içerikler oluşturmalısınız.

İlgi çekici içerikler oluşturmak için uzun gönderileri maddelere bölmeyi, yazılarınızın sonuna emoji eklemeyi, etiket kullanmayı ve içeriklerinize fotoğraf eklemeyi deneyebilirsiniz.

4. Video gönderileri paylaşabilirsiniz.

Video, dijital pazarlama stratejinizde kullanmanız gereken bir araçtır. YouTube veya başka bir video içerik sitesine yüklediğiniz videoların linkini LinkedIn'de paylaşabilirsiniz. Ayrıca, kullanıcıların platformdan ayrılıp farklı bir siteye gitmeleri gerekmeden video izlemeleri için LinkedIn videoları doğrudan platforma yüklemenize olanak veren bir özelliğe sahiptir. LinkedIn'e doğrudan yüklediğiniz videolar en fazla 10 dakika uzunluğunda olabilir.

LinkedIn'de paylaştığınız videoların daha fazla kişiye ulaşması için bu videonun linkini diğer sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı deneyebilirsiniz.

Videonun daha çok ilgi çekmesi ve anlaşılması için açıklama kısmına kısa bir özet ekleyebilirsiniz. Video içerikler için ideal uzunluğun 3 dakika olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Bu süre izleyenlerin dikkatini kaybetmeden videonun tamamını izlemesi için uygundur.

5. Yazılarınızı LinkedIn'in Blog Platformu Pulse'da yayınlayabilirsiniz.

Pulse'ı dijital pazarlama tekniğinizin bir parçası olarak kullanmak için şirketiniz için daha önce yazdığınız yazıları ve blog gönderilerini Pulse'da yeniden paylaşabilirsiniz. İlgi çektiğini bildiğiniz içerikleri farklı bir platformda yayınlanarak birçok kullanıcıya ulaşmış olursunuz. Bunu yaparken yazıları LinkedIn kullanıcılarının ilgi alanlarına göre düzenlemeyi unutmamalısınız.

6. LinkedIn'de paylaşacağınız içerikler için en doğru zamanı bulmalısınız.

Nasıl içerikler yayınlayacağınıza karar verdikten sonra içerikleri paylaşacağınız zamanı belirlemelisiniz. LinkedIn'de zamanlama önemlidir ve içeriğinizi ne zaman yayınlayacağınıza karar verirken hedef kitleniz hakkında biraz araştırma yapmak, mümkün olduğunca çok kişiye ulaşabilmenizi sağlar.

Peki, hangi saatlerde içerik paylaşmak gerekir?

İçerik paylaşmak için en doğru saatleri belirlerken sektörünüzdeki insanların çalışma saatleri gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Genel olarak içerik paylaşmak için en uygun saatlerse hafta içi öğleden sonra 5 ila 6 arasıdır.

7. LinkedIn içeriklerinizin diğer sosyal medya platformlarında tanıtımını yapabilirsiniz.

LinkedIn içeriklerinizden en iyi şekilde yararlanmak için bu içeriklerin tanıtımını diğer sosyal medya platformlarında tanıtabilirsiniz. LinkedIn'de paylaştığınız gönderilerin linklerini işletmenizin diğer sosyal medya hesaplarında paylaştığınızda daha fazla etkileşim alabilirsiniz.

8. LinkedIn'i aktif bir şekilde kullanmalı ve sektörünüzdeki kullanıcılarla iletişime geçmelisiniz.

Sektörünüzdeki gelişmelerden haberdar olmak ve profesyonel bir çevre edinmek için LinkedIn'i aktif olarak kullanmalısınız. Sektörünüzdeki gelişmelerle ilgili içerikler oluşturabilir ve paylaşımlara yorum yaparak diğer kullanıcılarla iletişime geçebilirsiniz. Sektördeki gelişmeler hakkında araştırma yapmanız ve diğer kullanıcılarla bu konuları tartışmanız hem bir çevre edinmenize hem de sektörünüz hakkında daha çok bilgi edinmenize yardımcı olur.

9. LinkedIn'in Gruplar özelliğini kullanabilirsiniz.

Profesyonel LinkedIn Grupları'na katılmak, sektörünüzdeki insanlarla tanışmanızı ve işiniz hakkında birçok bilgi edinmenizi sağlayacaktır. LinkedIn'de profesyonel grupları bulmak kolaydır. Bir gruba katıldıktan sonra, iletişim kurmak için gruptaki paylaşımlara yorum yapabilir veya siz yeni paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

10. Çalışanlarınızdan işletme hesabınıza katkıda bulunmalarını isteyebilirsiniz.

Çalışanlarla LinkedIn hesabınızda nasıl içerikler paylaşabileceğinizi konuşabilirsiniz ve onlardan fikir alabilirsiniz. Çalışanların fikirlerini alarak işletmenizi daha iyi yansıtan içerikler oluşturabilirsiniz. Bu takım çalışmanızı da güçlendirebilir.

Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz. 👇

Birbiriyle Sıkça Karıştırılan CV ve Öz Geçmiş Arasındaki Farkları Biliyor musunuz? - onedio.com
Birbiriyle Sıkça Karıştırılan CV ve Öz Geçmiş Arasındaki Farkları Biliyor musunuz? - onedio.com
Facebook İşletme Hesabı Açmanın ve Bu Hesabı Etkili Bir Şekilde Kullanmanın Tüm İnceliklerini Açıklıyoruz - onedio.com
Facebook İşletme Hesabı Açmanın ve Bu Hesabı Etkili Bir Şekilde Kullanmanın Tüm İnceliklerini Açıklıyoruz - onedio.com
Ünlü Milyarder Sorduğu Soruyu Doğru Cevaplayan 3 Kişiye 1 Milyon Dolar Vereceğini Açıkladı! - onedio.com
Ünlü Milyarder Sorduğu Soruyu Doğru Cevaplayan 3 Kişiye 1 Milyon Dolar Vereceğini Açıkladı! - onedio.com
Toksik Bir Çalışma Ortamınız Olup Olmadığını Anlamak İçin Kendinize Sormanız Gereken 21 Soru - onedio.com
Toksik Bir Çalışma Ortamınız Olup Olmadığını Anlamak İçin Kendinize Sormanız Gereken 21 Soru - onedio.com
Hem Kısa Süreli Hem de Etkili: İşletmenize 1 Saat İçerisinde Sosyal Medya İçeriği Üretmeniz İçin Öneriler - onedio.com
Hem Kısa Süreli Hem de Etkili: İşletmenize 1 Saat İçerisinde Sosyal Medya İçeriği Üretmeniz İçin Öneriler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Teşekkürler.

Görüş Bildir