Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

22 Farklı Ülkede ve Kültürde 'Bir Bardak Çay' İşte Böyle Gözüküyor

 > 
6.2bPAYLAŞIM

Çayınızı nasıl alırdınız?

Kaynak: http://www.buzzfeed.com/chelseypippin/22...

1. Japonya

Matcha, iyice çekilmiş güçlü bir Japon yeşil çayıdır. Yüksek kalite çay yaprakları kullanılan ve genellikle Japon geleneksel çay seremonilerinde servis edilen bir çay türü.

2. Hindistan

Hindistan zengin ve çeşitli bir çay kültürüne sahip. İngiliz koloni zamanında çay endüstrisi patlamadan bin yıl önce Güney Asya'da servis edilen ''masala'' çayının yeri bambaşkadır. Fotoğrafta bitkisi sadece Hindistan'da yetişen Darjeeling çayını görmekteyiz.

3. İngiltere

Gün boyunca, tek başına ya da yanında süt ve ya şekerle ikram edilen siyah çay İngiltere'nin simgesi haline gelmiştir. Süt konulmasındaki amaç altın rengini oluşturmaya çalışmakmış.

4. Tibet

Tibet po cha ya da tereyağlı çay, tuz ve Tibet öküzünün yağıyla birleştirilip servis edilir. Çay, acı bir tat elde etmek için saatlerce demlenir. Sonra tereyağı ve tuz ile karıştırılır.

5. Fas

Nane ile yeşil çayın mükemmel kombinasyonu. Fas'ın daha doğrusu Kuzey Afrika'nın en popüler içeceğidir.

6. Hong Kong

Hong Kong'ta meşhur olan sütlü ve buzlu çay, çorap ya da ipek çorap çayı olarak da biliniyor. Şaka değil gerçekten adı bu şekilde tanınıyor, çünkü rengi ten rengi çoraba benziyor. Hazırlamak için kaliteli donmuş siyah çay ile, yoğunlaştırılmış sütü buzla beraber karıştırmak gerekiyor.

7. Tayvan

Sütlü inci çayı ya da köpüklü çay, bütün dünyada doğa harikası bir şey haline geldi. Kökeni Tayvan'a dayanır. Soğuk ve ya sıcak servis edilebilir. Şeker şurubu ile tapyoka incilerinin pişirilmesiyle hazırlanır. Temelde köpüklü bir çayınız olur. Bu çayla artık Frappuccino'u aramayacaksınız.

8. ABD

Amerika'nın güneyine hayat veren buzlu çay. Genellikle Lipton çayıyla ve şekerle hazırlanır. İsterseniz limon ve yumuşaklık hissi için de çok az karbonat ekleyebilirsiniz. Pek çok versiyonu da mevcuttur.

9. Rusya

Rusya'da pek çok siyah çay ayrı ayrı demlenip, sonradan karıştırılıp servis ediliyor. Türkiye'deki gibi Rusya'da da semaver kültürü bulunmakta.

10. Pakistan

Chai sadece Hindistan'a özel değil. Baharatlı ve kremalı masala çayı, Pakistan'da öğlen çayı olarak oldukça meşhur.

11. Tayland

Cha yen, Tayland'a ait buzlu bir çay. Yoğunlaştırılmış süt ve demlenmiş Thai çayının kombinasyonundan oluşuyor.

12. Çin

Çinliler çaylarına aşıktırlar. Pek çok aromada ve renkte çayları mevcuttur. Fotoğraftaki çay sarı yapraklı pu-erh çayına ait. Top haline getirilmiş çay parçacıkları bardağa ufalanır ve sıcak suyla buluşturulur.

13. Mısır

Mısır, çay ithalatında ön sırayı tutuyor. Yaygın içeceklerinden biri tatlandırılmamış siyah çaydır. Hibiskus çayı genellikle düğünlerde ikram edilir.

14. Moğolistan

Suutei tsai geniş bir tavada süt ve tuz ile pişirilir. İştah açıcı bu çay, yaygın yemeklerle birlikte metal bir tasın içinde servis edilir.

15. Kenya

Kenya kendi çayını ihraç etmeyi ve ona sahip çıkmayı çok iyi başarıyor. Ülke aslında siyah çay üretiyor ama ona iyi bakıyor.

16. Arjantin

Yerba mate, Güney Amerika'da yetişen vitamin yüklü bir yeşil çaydır. Portekiz, Lübnan ve Suriye'de de bulunmaktadır. Önemli bir özelliği olan dumanlı bir tat olarak adlandırılan bu çay, soğuk veya sıcak servis edilir.

17. Güney Afrika

Rooibos bitkisi, pırıl pırıl bir kırmızı çay üretiminde kullanılır, Aynı zamanda Güney Afrika'ya özgüdür. Sütle ya da şekerle servis edilir. Yumuşak ve tatlı bir aroması vardır.

18. Katar

Katar, kaliteli ve sütlü bir çay olan Karak Chai'ye sahiptir. Siyah çay yaprakları suda kaynatılır. Koyulaştırılmış süt ve şekerle karıştırılıp bir kez daha kaynatılır.

19. Moritanya

Kuzey Afrika naneli yeşil çayının Moritanya'ya özgü versiyonu kendine ait bir sunuş şekli ile karşımıza çıkıyor. Çayı içecek her bir kişi 3 bardak alıyor. İlk olarak acı yani şekersiz içiliyor sonra tatlılık seviyesi git gide artırılıyor.

20. Malezya

Malezya çayda mükemmelliği yakalamış ve çayı bütün tatlılar ve atıştırmalar için ihtiyaç duyulan bir içecek haline gelmiş. Teh Tarik köpüklü siyah çay, süt ve şekerle servis edilen bir çay türü. Kremalı tadı tam da yemek sonrası ya da öğlen vakti için oldukça cazip.

21. Kuveyt

Kuveyt'te tipik bir öğlen vakti içeceği olan çay, siyah çay yaprakları, kakule ve safranın birlikte demlenmesiyle hazırlanıyor.

22. Türkiye

Türk kahvesi ülkemizin yurt dışında en çok bilinen sıcak içeceği olmasına rağmen, çaysız yapamadığımız bir gerçek. Hemen hemen çoğu yemekte ya da muhabbet zamanlarında ikram edilir. Tabii ki de kendimize özgü çaydanlıkla demlenir.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
iremaltundas

Çayı sevemiyorum ama bu sene yine içtim biraz

Gizli Kullanıcı

10-13-14-15-17-18 iyi görünüyor

barisakyol13

Ben terasta kitap okurken İzmir'e karşı içtiğim çayı bilirim gerisi teferruat.

koreangirl

Masala Chai, kesinlikle denenmesi gereken bir çay. Adı daha çok Hindistan'da geçse de Pakistan ve İngiltere çayından pek bir farkı yoktur.

ecegece1

Ne güzel demiş şair; "Gelseydin bir çay içimi ,Sen 'çay' dökerdin, Ben de 'içimi'" Çaysız sohbet ,aysız gökyüzü gibidir. Hangi içecek bu kadar samimi be..

Görüş Bildir