Görüş Bildir

Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye'yi Tanıtacak 19 Şefi Belirledi!19 İsimden Biri Olan Somer Sivrioğlu Kimdir?

Anasayfa > Güncel

Kültür ve Turizm Bakanlığı yurt dışında ülkemizi tanıtacak birbirinden ünlü şefleri belirledi. Go Turkey web sitesinde Türk Ünlü Şefler başlığı adı altında açılan sayfada, belirlenen 19 şef hakkında bilgiler verildi. Aralarında yemek programları ile tanıdığımız Arda Türkmen, köşe yazarı Refika Birgül, fenomen haline gelmiş Nusret Gökçe ve Masterchef yarışması jürisi Somer Sivrioğlu gibi birbirinden özel isimler yer alıyor. Peki Kültür ve Turizm Bakanlığının ülkemizi tanıtmak için belirlediği isimler arasında yer Masterchef yarışması jürisi Somer Sivrioğlu Kimdir? Detayları haberimizde sizler için derledik...

Belirlenen İsimler Arasında Kimler Var?

Belirlenen İsimler Arasında Kimler Var?

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yurt dışında Türkiye'yi tanıtma kapsamında 19 Türk şefi belirledi. Listede saltbea hareketi ile adını dünyaya duyuran Nusret Gökçe, Aylin Yazıcıoğlu, Yemek programları ile ekranlarda yerini alan Arda Türkmen ve Masterchef yarışmasının jüri üyesi Somer Sivrioğlu yerini alıyor.

Bu isimlerin yanı sıra; Maksut Aşkar, köşe yazarı Refika Birgül, Musa Değdeviren, Fatih Tutak, Doğa Çiftçi, Osman Sezener, Osmanlı mutfağı araştırmacısı Ömür Akkor, Türk ve İskandinav mutfağı şeflerinden Mehmet Gürs, Civan Er, İsmet Saz, Şemsa Denizsel, Serkan Güzelçoban, Ali Güngörmüş, Vedat Başaran gibi ünlü isimler de listede yer alıyor.

Somer Sivrioğlu Kimdir?

Somer Sivrioğlu Kimdir?

25 Mayıs 1971 tarihinde İstanbul, Kadıköy'de dünyaya gelen Somer Sivrioğlu, 1996 yılına kadar Türkiye'de yaşadı. Uzun yıllar annesi ile birlikte çalışan usta şefin annesi restoran ve bar işletmeciliği yapmıştır.

1995 yılında 25 yaşında yüksek lisans yapmak için Avustralya'ya giden Sivrioğlu, Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümünden mezun olmuştur. Daha sonra yüksek lisans da yapan Sivrioğlu, 2001 yılında Aslı Sivrioğlu ile hayatını birleştirmiştir. Somer Sivrioğlu'nun 2 çocuğu bulunmaktadır. Çift daha sonra boşanmıştır.

Somer Sivrioğlu Kariyeri

Somer Sivrioğlu Kariyeri

Somer Sivrioğlu, Sydney'de kuzeni ile birlikte 'Efendy' isimli bir Türk restoranı açmıştır. Menüsünde pek çok türk lezzeti bulunan restoran yurt dışında Türk lezzetlerini temsil eden bir marka haline gelmiştir.

Bir dönem Lezzet Yolculuğu isimli bir radyo programını sunan Sivrioğlu, ayrıca köşe yazarlığı da yapmıştır.

Geçmişten günümüze, en iyi restoran, en iyi et ve en iyi lezzet ödülü gibi çok dalda ödül sahibi olmuştur. Efendy isimli restoranı Sydney'de en iyi bilinen lezzet duraklarından biri olmuştur.

'Anatolia: Adventures in Turkish Cooking' isimli bir kitabı da bulunan Somer Sivrioğlu alanında takip edilen isimlerden biri.

Masterchef Türkiye isimli programda Hazer Amani ve Mehmet Yalçınkaya ile birlikte hem sunuculuk hem de jürilik yapmaya devam ediyor.

ÖDÜLLERİ:

  • 2010 İç Batı'nın En iyi Türk Restoranı Ödülü

  • 2010 ve 2011 RCNSW Mükemmellik Ödülü

  • İç Batı'nın En İyi Restoranı 2012 En İyi Lezzet Ödülü

  • 2013 Yerel İşletme Ödülü

  • GQ Türkiye Ödül Töreni - Yılın Şefi Ödülü (2018)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?