Kriz Ameliyathaneye Girdi: 'Hayati Olmayan Operasyonlar Ertelensin'

 > -
Abone ol

Yükselen döviz kurunun yarattığı ekonomik kriz sağlık sistemini de vurdu. Gazi Üniversitesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Demircan imzasıyla, hastanenin bütün birimlerine gönderilen yazıda “Malzeme eksikliği nedeniyle hayati olmayan ameliyatları yapmayın” denildi. 

BirGün'den Ekin Akyaz'ın haberine göre, kur artışı nedeniyle yayımlandığı belirtilen yönergede 'hayati öneme sahip işlemler' ve 'elektif işlemler' ayrımı yapıldı.

Karara uymayanlara ‘devleti zarara uğratacağı’ uyarısı yapıldı

Sağlık malzemelerinin bu ayrıma göre istenileceği ifade edilen yazıda buna uymayanların ‘devleti zarara uğratacağı’ uyarısında bulunuldu. Ayrıca tasarrufun uygulanmasının Sayıştay Başkanlığı, Maliye Bakanlığı gibi denetleyici kurumlara hesap vermek için de önemli olduğu kaydedildi. 

Böylelikle olası bir, 'devleti zarara uğratmak' 'kamu zararına sebebiyet vermek' gibi suçlamalar karşısında kanıt oluşturabileceğinin de altı çizildi.

'Hayati öneme haiz' belgesi

Yönergede, malzemelerin satın alma sürecini hızlandırmak için yapılacak ameliyatın zorunluluğu ve hayati önem arz ettiğini anlatan gerekçeli raporun satın alma istemlerinin altına eklenmesi diğer malzemelerin ise alımının erteleneceği bildirildi.

İşte o yazı:

Kılıçdaroğlu: "Türkiye bu hale geldi"

Gazi Üniversitesi Hastanesi'ndeki acil olmayan ameliyatların ertelenmesini talep eden yazı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da gündemindeydi. Kılıçdaroğlu grup toplantısında "Hayati zorunluluk olmadığı sürece ameliyat yapmayın" diyor. "Para yok" diyor. Türkiye bu hale geldi. Dolar, fiyatlar aldı başını gidiyor. Faizler uçuyor. Enflasyon rakamlarını açıklayan kurumun başındaki kişiyi görevden alıp Berat Bey'in arkadaşını göreve getirdi. Sonra ekim ayından sonra enflasyon rakamları düşecek" dedi.

Ameliyatları erteleme talebi sosyal medyanın da gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir