Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Koronavirüs Salgını Nedeniyle Ülkeler Vatandaşlarına Nasıl ve Ne Tür Yardımlar Yapıyor?

362PAYLAŞIM

Koronavirüs salgını nedeniyle bazı devletler vakit geçirmeden sokağa çıkma yasağı ilan ederken bazıları da sıkı yönetim uyguluyor. Bu dönemde işletmesi kapanan veya işe gidemeyen, evinde kalan insanlara yönelik devletlerin nasıl yardımlarda bulunduğunu sizler için derledik.

ABD, gelir seviyesi düşük olan vatandaşlara tek seferlik 1000 dolar ödeme yapacak.

ABD tarihinin en büyük ekonomik destek paketi, Koronavirüs ile mücadele kapsamında toplum sağlık merkezleri, klinikler ve huzurevlerinin ihtiyaç duyduğu maske, solunum cihazları ve kişisel koruyucu ekipman tedarikinin yanı sıra ekonomik zarara uğrayan küçük işletmeler ve gelir kaybı yaşayan Amerikan vatandaşlarına kredi imkanı ve doğrudan ödeme yapılması öngörülüyor.

Bu kapsamda, gelir konusunda belli kriterlerin altında kalan vatandaşlara bir defaya mahsus 1000'er dolar nakit yardım yapılması öngörülürken; küçük ve orta ölçekli işletmelere ise 377 milyar dolarlık teşvik fonu dağıtılması ve öğrencilerin okul borçlarının 30 Eylül'e kadar ertelenmesi isteniyor. Trump toplamda 2.2 Trilyon Dolar büyüklüğündeki paketi onaylamıştı. Vergi borçları da destek kapsamında.

Almanya, küçük ve orta ölçekli şirketlere 3 aylık dönem için tek seferlik 15 bin Euro ödeme yapacak. Ayrıca büyük yerli şirketlerin yabancılara satılmasının da önüne geçildi.

Paket ile küçük firmalar ve sanatçı ve bakıcılar gibi serbest çalışan gruplarına mensup kişiler, 15 bin euroya kadar doğrudan yardım alabiliyor. Ayrıca ev sahipleri, koronavirüs krizi nedeniyle kirasını ödeyemeyecek durumda olan kiracıları evden çıkaramıyor.

Birleşik Krallık işe gidemeyen çalışanların maaşlarını %80 oranında ödeyecek.

İngiltere'de ekonomik paketin boyutu da yüzlerce milyar dolar ile hesaplanıyor. 342 milyar Sterlin piyasaya ve esnafa dağıtılacak. Ülkenin en küçük 700 bin firmasına hibe olarak 10’ar bin sterlin nakit para verilecek

Hükümet aynı zamanda serbest çalışanlara her ay, son üç yıldaki kârlarının ortalamasının yüzde 80'ı oranında ödeme yapılacağını duyurdu. Bununla birlikte şirketlere maaş desteği de verilecek.

İran da gelir seviyesi düşük olan ailelere 14 ile 40 dolar arasında yardımda bulunacak.

Bu yardım süresi Mart-Haziran aylarını kapsıyor.

Kanada çok sıkı ekonomik bir paketi devreye alarak vatandaşlarına tam güvence verdi.

İş yerlerine gidemeyen çalışanların maaşlarının yüzde 80'i, ayda 2 bin 500 sterline kadar hükümet tarafından karşılanacak. Bu, ortalama gelirin üzerinde ve elbette işverenler istedikleri takdirde maaşları artırabilirler. Bu, İngiltere'deki çalışanların, işverenlerinin onlara ödeme yapabilecek durumda olmasa bile işlerini koruyabilecekleri ve maaşlarının en az yüzde 80'inin ödenebileceği anlamına geliyor.

Yunanistan işten ayrılmak zorunda kalan çalışanlara tek seferlik 800 Euro ödeme yapacak. Devlet ayrıca sigortalarını da ödeyecek.

www.memurlar.net

Maliye Bakanı Christos Staikouras'ın açıklamasına göre; yaklaşık 600.000 kişiyi istihdam eden yaklaşık 200.000 işletme, 31 Temmuz'a kadar vergi ve sosyal güvenlik primlerini ödemekten muaf olurken, işletmelerin birçoğunun kapatılması nedeniyle işten ayrılan işçiler Nisan ayında 800 avro alacaklar ve devlet sosyal güvenlik ve sağlık sigortası masraflarını karşılayacak. Bu tedbirin 450 milyon avroya mal olacağı, yaklaşık 500.000 kişiye fayda sağlayacağı tahmin ediliyor.

Dünyanın en fakir ülkelerinden birisi olan Kongo'da elektrik ve su faturaları 2 ay boyunca bedava.

Devlet aldığı önlemlere arasına elektrik ve su faturalarını da ekledi.

Türkiye'nin aldığı ekonomik tedbirler hakkında ne düşünüyorsunuz? Dio'da buluşalım!

Tartışmaya özgür bir şekilde katılmak için aşağıdaki linke tıkla!

https://dio.onedio.com/baslik/devletin-yardim-kampanyasi-yapmasi-hakkinda-ne-dusunuyorsunuz-1001213?t=popular&f=all&p=1

Koronavirüs ile Mücadelede Hangi Ülke Ne Kadar Ekonomik Bir Bütçe Ayırdı? - onedio.com
Koronavirüs ile Mücadelede Hangi Ülke Ne Kadar Ekonomik Bir Bütçe Ayırdı? - onedio.com
Tuvalet Kağıdı, Kolonya, Makarna... Koronavirüs Salgını Sonrasında Ülkeler En Fazla Hangi Ürünlere Talep Gösterdi? - onedio.com
Tuvalet Kağıdı, Kolonya, Makarna... Koronavirüs Salgını Sonrasında Ülkeler En Fazla Hangi Ürünlere Talep Gösterdi? - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
koray-ozturk6

Yetim öksüz Türk milleti Dünyanın üvey evladısın sen

reshontheway

Ama hepsi için 1 şeyi unutmuşsunuz. Bu ülkelerin hiç biri yöneticiler tarafından ayrıştırılmıyor, yardım etmek isteyenlerin önüne set çekmiyor, yardımları siyasi rant merkezinde yapmıyor.

wolfox

Karar verdim Hiçbir MALa MALsın demiycem. Hiçbir AKKOYUNa KOYUNSUNda demiycem. Anlatmaya hiç uğrasmıycam. Nasılsa ha duvara anlatmısım ha bu mallara. Sabah sabah bogacaktım. Sozde zatı muhteremin biri hiç ÇALMAMIŞ. Çevresi kötüymüş. Sinirlendiğimle Kalıyorum. Almanya Abd bizim kadar rusya bize imrenmeliymiş. Akşam açıyorlar goygoy haberi. Sonra fabrikya gelip biz niye az zam alıyoruz. Seneye patrona sordugunda bunlara zam yapma ulkede rnflayon yok de ZATIMUHTEREM oyle diyor de diycem.

bulentdogan11

bu ulkenin insani umarim bu islerin oyle dinle bismillah demekle olmadigini anlar dicem de gercekten cok umutsuzum

oldest

Kanada kismi eksik. Kanada issizlere haftalik 834$ verecek ve %30 zarar eden sirketlerin TUM giderlerinin %75 ni karsilayacak. Geliri olmayanlara aylik 2500 dolar kadar da yardim yapacak. Toplamda 83 milyar dolarlik bir yardimdan bahsediliyordu onu da arttirmak icin gorusmeler yapiliyor. Bu arada her isverene (diye biliyorum) 10bin dolari hibe olabilecek sekilde 40bin dolar FAIZSIZ kredi kullandirilacak galiba da 1 sene odemesiz. Burada ekranlara cikip para istemiyorlar her ekrana ciktiklarinda ya tesekkur ediyolar yada yeni paket acikliyorlar...

Görüş Bildir