Koronavirüs İran'da Yayılıyor: Peki Sınır Kapılarında Durum Ne?

 > 
546PAYLAŞIM

İranlı bir yetkili bugün ülkedeki koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısının 10 kişi daha artarak 28'e, ölü sayısının ise 5'e yükseldiğini açıkladı. İran ile Türkiye arasındaki sınır kapıları ise hâlâ aktif durumda. Giriş ve çıkışların devam ettiği sınır kapılarında salgın tehlikesine karşı çeşitli önlemler alınıyor. Sağlık Bakanı hastalık belirtisi olanları sınırdan içeriye alınmadığını belirtirken, İran'a gitmek zorunda kalan TIR sürücüleri tedirginlik yaşadıklarını söylüyor. Türk Tabipler Birliği'nden yapılan açıklamada ise "Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs ile ilgili yaptığı çalışmalarda daha aktif önlem alma ihtiyacı olduğuna inanıyoruz.” denildi.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre İran Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, İran'da Kovid-19 vaka sayısının 28'e yükseldiğini, ölü sayısının 5'e çıktığını belirtti.

Sınır kapılarında durum ne?

İran ile Türkiye arasında aktif durumda 3 sınır kapısı bulunuyor. Bunlar;

  • Ağrı'da Gürbulak Sınır Kapısı, 

  • Van'da Kapıköy Sınır Kapısı 

  • Hakkari'deki Esendere Sınır Kapısı.

DHA, İran'daki ölümlerin ardından Gürbulak Sınır Kapısı'nda bazı tedbirlerin alınmaya başlandığını belirtti.

Çalışanların plastik eldiven, maske ve dezenfektan kullanmaya başladığı aktarıldı.

Türkiye'ye giriş yapmak isteyenler, pasaport kontrolünden önce sınır kapısında görevlendirilen 1 doktor ve 3 hemşire tarafından sağlık taramasından geçiriliyor. 

Sınırda ateş, öksürük, burun akıntısı gibi hastalık belirtisi olan yolcular içeriye alınmamaya başlandı. 

Gürbulak sınır kapısında benzer bir vaka önceki gün içeriye alınmadı.

Gürbulak'tan İran'a geçecek TIR şoförleri tedirgin. 🎥

Van'daki Kapıköy Gümrük Kapısı'na termal kamera kurulacak

Van Valiliği, acil bir toplantı düzenleyerek sınır kapısına termal kamera montajı yapılması, sağlık odası kurulması ve yabancılarla irtibat halinde olan personelin koruyucu maske ve ekipman kullanması konusunda karar aldı.

"Nevruz tatili için Van'a gelecek İranlı turistler koronavirüs taşıyabilir"

Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. Hamit Hancı, Türkiye'ye gelecek İranlılar konusunda uyarıda bulundu.

Hancı; 

"Van, nevruzda tatil için İranlıların en çok tercih ettiği ilimizdir. Ülkemize katkı sağlıyorlar. Ancak İranlı turistler aracılığıyla salgın Van’a ulaşırsa bütün Türkiye’ye yayılabilir. Çünkü Van bir merkez. Türkiye’nin her yerinden insan oraya gelip gidiyor. Bu nedenle sınır kapısındaki geçişlerde ciddi önlemler alınması ve kontroller yapılması gerekir." ifadelerini kullandı.

"Hastalık belirtisi olanları sınırdan almamaya başladık"

Dün İranlı mevkidaşı ile görüşen Sağlık Bakanı, İran'daki son duruma ilişkin bilgi almıştı.

Sağlık Bakanı Açıkladı: İran'da Koronavirüsten 5 Kişi Öldü! - onedio.com
Sağlık Bakanı Açıkladı: İran'da Koronavirüsten 5 Kişi Öldü! - onedio.com

Bakan Fahrettin Koca, İranlı bakanla yaptığı görüşmenin ardından "İran'dan gelen bütün yolcuları pasaport kontrolünden önce olmak üzere sağlık personelimiz sağlık kontrolünden geçirmeye başladı. Dünden bu yana özellikle hasta olan, ateşi olan veya öksürük, burun akıntısı, hapşırık, halsizlik, solunum sıkıntısı gibi hastalık belirtisi olan yolcuları sınırdan içeri almamaya başladık" açıklamasını yapmıştı.

Bakan Koca'nın sınır kapılarındaki önlemlere ilişkin açıklaması 🎥

"Biz bu hudut kapılarımızda 24 saat sağlık personeli bulunduruyoruz. Dün geceden itibaren İran'dan gelen bütün yolcuları pasaport kontrolünden önce olmak üzere sağlık personelimiz sağlık kontrolünden geçirmeye başladı. Dünden bu yana özellikle hasta olan, ateşi olan veya öksürük, burun akıntısı, hapşırık, halsizlik, solunum sıkıntısı gibi hastalık belirtisi olan yolcuları sınırdan içeri almamaya başladık. Ağrı sınır kapısında benzer bir vakayı dün içeri almamış olduk. Bu muayeneleri herkese mutlak yapmayı ve bu süreçte ülke içerisinde de adres ve iletişim bilgileri olmayan kişiyi de almamayı... Yani her birine bir kart doldurulup, hem iletişim ve adres bilgilerini almayı, Kum kenti veya son 14 günde Kum kentine uğramış kişileri de bu süreçte almayı düşünmediğimizi de ifade ettik."

"İranlı yolculardan sağlıklı olduklarını belirtir belge alınacak"

Koca, İranlı yolculardan sağlıklı olduklarını belirtir bir resmi bir belge talepleri olduğunu belirterek, "Bu talebimiz uygun görüldü, pazar akşamından itibaren devreye girmiş olacak. Bütün bunlara, bu belgeye rağmen yine 24 saat sağlık ekibimiz herkesi yine sağlık kontrolünden geçirerek uygulamamıza devam etmiş olacağız." dedi.

Türk Tabipler Birliği de İran'daki ölümlerin ardından alınacak önlemlere ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamada virüsün İran’da görülmesinin Türkiye’de de endişeye yol açtığı belirtti. 

Açıklamanın devamında şöyle denildi:

“Her ne kadar İran, söz konusu hastalık açısından endemik bir ülke olmasa da ölümlerin görülmesi İran’da çok sayıda enfekte kişi olduğu şüphesini doğurduğundan bir takım ciddi önlemlerin alınması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın Coronavirüs ile ilgili yaptığı çalışmalarda daha aktif önlem alma ihtiyacı olduğuna inanıyoruz.”

TTB virüse karşı önerilerini şöyle sıraladı:

  • *İran’a gidiş gelişlerde kontrollü bir geçiş sağlanmalıdır (sınır kapıları havayolu). İran’a gidip gelen, ateş ve hastalığın diğer belirtilerine sahip olan kişilerin izolasyonu gerekmektedir.

  • *Sağlık çalışanlarına yönelik koruma önlemlerine öncelik verilmeli ve bu çalışmalar Sağlık Bakanlığı eliyle yönetilmelidir (hastane yönetimlerine bırakılmamalıdır.)

  • *Hasta kişilerin bakımı sırasında özellikli işlemler yapılacağı zaman kullanılması şart olan N95 maskelerinin ve rutin sağlık bakımında kullanılması önerilen tıbbi maskelerin piyasada tükenmesi, maskeleri kullanması gereken riskli grupların ve özellikle sağlık çalışanlarının maskeye ulaşamaması ile sonuçlanabilir. Bu durumu önlemek için Sağlık Bakanlığı eliyle sağlık çalışanlarına maske temin edilmelidir.

  • *Toplumda yaygın olarak gözlenen tıbbi maske kullanımı hastalığın bulaşmasını önlemeyeceği gibi ayrıca risk oluşturduğunu belirtmeliyiz. Bunun nedeni aynı maskenin birden çok kullanılması ve bu maskelerin enfeksiyon odağı haline gelmesidir.

  • *Sağlık Bakanlığı tarafından üretilen mevcut bilgi materyalleri yerel yönetimlerin de sürece katılımıyla toplumun her kesimine yaygınlaştırılmalıdır.

İran'dan gelen haberler sonrası sosyal medyada İran'a açılan sınır kapılarının kapatılması çağırıları yapılmıştı. Açılan etiket TT listesine girmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir