Korkuya ve Gerilime Hazır Olun! İzlerken Koltuğunuza Yapışacağınız Yetişkinlere Özel 14 Anime

189PAYLAŞIM

''Çizgi film izlerken gerilir mi insan yaaa'' demeyin! Bu animeleri izledikten sonra tüm fikirleriniz değişecek...

1. İzleyicierden tam not alan: Monster!

Türü: Korku, Polisiye, Psikolojik, Gerilim, Seinen, Gizem, Dram

Bölüm Sayısı: 74

Naoki Urasawa’nın kaleminden aynı adlı manganın uyarlaması olan “Monster”, 80’li yıllarda Almanya’da yaşayan beyin cerrahı Kenzou Tenma’nın “Canavar’ın” peşinde geçen karar ve vicdan süreçlerini konu alır. işine ve erdemlerine oldukça bağlı olan doktor, hastanenin politikaları ve kendi doğruları arasında çelişkide kalır. Hastanede yaşanan gizem dolu cinayetler, ölümler doktoru etkilemeye başlar.

Avrupa’daki azınlıkların topluma etkilerinden tutun da, Berlin Duvarı’nın yıkılması, ülkenin bağımsızlığını ilan etmesine kadar tarihi ayrıntılarla gerçekçi bir kurguda ilerler Urasawa. Gizem dolu olaylar ve gerilim unsurlarının tarihten beslenerek kullanılan Monster’de hikayenin sürükleyiciliği izleyiciden tam not almıştır.

2. Terror In Resonance

Türü: Psikolojik, Aksiyon

Bölüm Sayısı: 11

Tokyo’da bulunan “Sphinx” adlı terör örgütünün kaos dolu olaylarını konu alan anime, gizemli kurgusu ve garip kişilikleriyle sürükleyici bir yapıya sahip. Sphinx üyelerinin dışında bu gizemli çözmeye çalışan Dedektif Kenjirou Shibazaki karakteri de izleyiciye ipucu verirken aynı zaman da kendisi de bilmecenin bir parçası haline gelir. Shinichiro Watanabe’nin psikolojik gerilim türündeki animesi, başarılı isimlerden oluşan yapımcı kadrosuyla kendi kitlesini oluşturmayı başarmıştır. Bu animeyi izlediğinizde, diken üstünde ve sürekli gerilim dolu bir tedirginlik üzerinizde olacak…

3. Yaşayan son vampir Saya ile tanışın: Blood-The Last Vampire

Türü: Doğaüstü Güçler, Vampir, Korku, Askeri

Bölüm Sayısı: 50

Yaşayan son orijinal vampir Saya ile tanışın. Kendisi bir lise öğrencisi gibi gözükebilir. Esasen kendisi hükümet için çalışan ve genetik mutasyonla vampir olmaya çalışıp ancak yarasa kılıklı canavarlara dönüşen Chiropterans adlı varlıkları avlayan bir samuray! Bu harika anime filmin gerçek oyuncularla çekilen bir sinema filmi de var. Ama esas mevzu animede kopuyor!

4. Cehennem Kızı ile ilgili ortalıkta bazı dedikodular dolaşıyor: Jigoku Shoujo (Hell Girl)

Türü: Korku, Doğaüstü Güçler, Psikolojik, Gizem

Bölüm Sayısı: 26

Ortalıkta ilginç bir dedikodu dolaşmaktadır; söylenene göre sadece gece yarısı girilebilen bir siteye kin duyduğunuz birinin ismini yazarsanız o kişi "Jigoku Shoujo" (Cehennem Kızı) tarafından cehenneme götürülmektedir... Anime çeşitli karakterlerin Jigoku Shoujo (Enma Ai) ile karşılaşma öyküsünü anlatıyor.

5. Korku hikayeleri dinlemeyi ve anlatmayı seviyorsanız bu dizi tam size göre: Ghost Hunt!

Türü: Komedi, Drama, Doğaüstü Güçler, Korku

Bölüm Sayısı: 25 

Mai Taniyama ve arkadaşlarının en sevdiği şeylerden biri, birbirlerine korku hikayeleri anlatmaktı. Bir gün yine birbirlerine hayalet hikayeleri anlatırlarken, birden yanlarına 17 yaşındaki hayalet avcısı Kazuya Schibuya geldi ve bir dahaki hayalet hikayesi anlatışlarında kendisini de çağırmalarını istedi. O gün okuldan sonra, okulun hemen yanındaki ıssız evin önünden geçen Mai, merakına yenik düşerek eve girdi. Ancak Schibuya'nın asistanının onu ürkütmesi ile başlarına gelen ufak kaza sonucu Mai, Schibuya'nın yeni asistanı olmak zorunda kaldı. O güne dek hayaletleri sadece hikayelerde bilen Mai artık bir hayalet avcısı olacaktı.

Ghost Hunt, Fuyumi Ono'nun Akuryou Series adlı 8 ciltlik roman serisinden uyarlanmıştır.

6. Klasik ama oldukça etkileyici bir Japon korku hikayesi: Mononoke!

Türü: Tarihi, Korku, Drama

Bölüm Sayısı: 12

Mononoke, Ayakashi'nin Bakeneko isimli hikayesinin bir yan ürünüdür - Klasik Japon Korku Hikayesi. Konu, feodal Japonya'da çeşitli ruhlarla ya da bilinen adı "Mononoke"lerle ilgilenen İlaç Satıcısı'nın etrafında gelişir. Bakeneko hikayesinde olduğu gibi bir dizi araç kullanarak dövüşür ve doğaüstü güçlerle ilgili engin bilgileri onun lehinedir. Ancak Mononokeleri yalnızca onun Form'unu (Katachi), ortaya çıkışındaki Hakikat'i (Makoto) ve normal olmayan davranışının ardındaki Gerekçe'yi (Kotowari) ortaya çıkardıktan sonra öldürebilmektedir.

7. İnsan evriminin bir sonraki basamağı olarak kabul edilen Diclonius'ların gizemli dünyası sizi bambaşka alemlere götürecek: Elfen Lied!

Türü: Korku, Aksiyon, Romantizm, Doğaüstü Güçler, Psikolojik, Seinen, Dram

Bölüm Sayısı: 14 + 1 OVA

İnsan evriminin bir sonraki basamağı olarak kabul edilen Diclonius'ların en ayırt edici özellikleri başlarındaki iki boynuzdur. Dicloniusların yüksek derecede telekinetik güçleri olduğundan, insan ırkına zarar vermemeleri için yakalanıp laboratuarlarda saklanıyorlardır. Bir gün bir kaza olur ve bir diclonius geride bir çok insanı katlederek laboratuardan kaçmayı başarır. Kaçışını tamamlayacağı sırada başından vurulur ve denize düşer. Kaçmayı başaran dicloniusu iki kuzen kurtarır. Diclonius hafıza kaybı yaşamaktadır ve tek diyebildiği şey Nyuu'dur.

8. Ölüme çok yakın olan bir okul, öğretmenler ve öğrenciler hayal edin: Another!

Türü: Korku, Okul, Doğaüstü Güçler, Gerilim, Gizem

Bölüm Sayısı: 13 + 1 OVA

Orta okul son sınıf öğrencisi olan Mei Misaki, güzelliğiyle, zekasıyla ve kişiliğiyle okulun en popüler kızıdır. Fakat mezun olamadan bir kaza sonucu ölür. Bunun üzerine arkadaşları ve öğretmenler Misaki hala yaşıyormuş gibi hareket etmeye başlarlar. Hatta mezuniyet töreninde Misaki için de kutlama yapılır. Bu olaydan 26 yıl sonra Sakikabara Kouichi aynı okula transfer öğrenci olarak gelir. Okulda yine Mei Misaki adıyla ve bir gözü bantlı esrarengiz bir kız öğrenci vardır. Diğer öğrenciler bu kız hakkında konuşmaktan kaçınırlar.

Kouichi, Misaki ile konuşmak için yanına gittiğinde Misaki, bu okuldaki öğrencilerin ölüme çok yakın olduğunu, yakında her şeyi öğreneceğini söyler ve uzaklaşır.

9. Bir gece parazitler olarak adlandırılan yaratıklar dünyayı istila edip insanların kulaklarından girip onları kontrol etmeye başlar: Kiseijuu-Sei No Kakiritsu!

Türü: Korku, Aksiyon, Bilim Kurgu, Psikolojik, Seinen, Dram

Bölüm Sayısı: 24

17 yaşındaki Izumi Shinichi Tokyo’nun sakin bir kesiminde ailesi ile birlikte yaşamaktadır. Bir gece parazitler olarak adlandırılan yaratıklar dünyayı istila edip insanların kulaklarından girip onları kontrol etmeye başlar. Shinichi uyurken bir parazit kulağından girmeye çalışır lakin Shinichi’nin kulağında kulaklık olduğundan son çare olarak sağ kolunun içine girer ve sağ kolunu kontrol etmeye başlar.

10. Vampir hikayelerine ilgi duyanlar için: Shiki

Türü: Korku, Vampir, Doğaüstü Güçler, Gerilim, Gizem

Bölüm Sayısı: 24

Sotobamura 1300 nüfuslu küçük bir kasabadır. Kasabanın doğru düzgün bir yolu bile yoktur. Dünyadan kopuk bu kasabada insanlar hala ölüleri gömmektedir. Bir gün üç ceset bulunur. Kasabanın doktoru Ozaki Toshio, ölümlerden şüphelense de kasabalılara doğal yollarla öldüklerini söyler. Bunun hemen ardından ise kasabalılar tek tek ölmeye başlar.

11. Bir başka muhteşem vampir hikayesi: Hellsing!

Türü: Korku, Aksiyon, Vampir, Doğaüstü Güçler, Seinen

Bölüm Sayısı: 13

Avrupa’da vampirlere karşı verilen savaşta en önde savaşan Hellsing Institude ve onun gizli silahı Alucard son görevde bir köyü neredeyse tamamen zombiye dönüştürmüş bir vampir ile savaşmaya giderler. Aynı köye bir süre önce gönderilen polislerden sadece acemi polis memuru Seras Victoria sağ kalmıştır. Tam vampirin eline düşmüşken Alucard gelir. Dövüş sırasında Seras yaralanır. Alucar ona öleceğini söyleyip iki seçenek sunar. Ya ölecektir ya da Alucard’ın kanını içerek yeniden doğacaktır.

12. Hadi şimdi de 18. yy'a doğru anime eşliğinde gidelim: Consette No Shouzou!

Türü: Korku, Büyü, Romantizm, Doğaüstü Güçler, Psikolojik, Dram

Bölüm Sayısı: 3

Amcasının antika dükkanında çalışan Eiri aynı zamanda yetenekli bir resim öğrencisidir. 18. yy dan kalma bir bir kadeh bulduğunda birden genç ve güzel bir kız olan Cossette’yi görür. Kendisinden başka kimsenin göremediği Cossette D’Auvergne 250 yıl önce kendisine tutkun olan bir ressam tarafından öldürülmüş bir genç kızdır. Cossette yıllarca kadehin içinde kendisini görüp aşık olacak kişiyi beklemiştir. Böylece ruhu tekrardan serbest olabilecektir. Fakat Cossette’yi sevecek olan kişinin onun özgürlüğü için kendi canından vazgeçmesi gerekmektedir.

13. Ölemeyen insanlar olan Ajin'lerle tanışmaya hazır mısınız: Ajin!

Türü: Korku, Aksiyon, Doğaüstü Güçler, Seinen, Gizem

Bölüm Sayısı: 13 + 3 OVA

Ajinler ölemeyen insanlardır. İlk kez 17 yıl önce ortaya çıkan bu insanlar yıllar içinde daha fazla insanın içine karıştı. Nadir olduklarından dolayı Devlet onlardan bir tane getirene büyük bir ödül vermeye hazır.

14. Birinin hayatını kurtarırken 2 kere düşünün: Zetman!

Türü: Korku, Aksiyon, Romantizm, Bilim Kurgu, Doğaüstü Güçler, Seinen, Dram

Bölüm Sayısı: 13

Evsiz bir adam ve torunu gözlerden uzak bir yerde birlikte yaşamaktadır. Jin yardım karşılığı insanlardan para alan bir çocuktur henüz. Bir gün kendini köprüden atmaya çalışan birini görür. Bu kişi sürekli ”çok geç olmadan“ diye mırıldanıp duruyordur. Jin dedesinin itirazlarına rağmen adama yardım etmek için harekete geçer. Lakin bu olay Jin'in bilmediği bir gerçeğin kapısını açar ve hayatını sonsuza kadar değiştirir. Kurtarmaya çalıştığı sıradan bir insan değildir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sertmert0969

Corpse Party nerde ulan?

sosyopatit

ya animeye çizgi film diyen kaldı mı? saçma sapan içerik üretiyorsunuz çizgi film yazıyorsunuz bravo biraz insan içine çıkın

blue_psychopath

birçoğunu izledim ve korkunç değil, görsel ve ses efekti olarak shiki iyiydi , aynı şekilde kalite olarak ona benzeyen corpse party i listeye koymamışsınız. elfen lied, parazit ve another da en iyiler arasında

hestia

Hani nerede corpse party

furkan-demir44

aynen en güzelini unutmuşlar

gunesliler

Death Note yok muydu? Üzdü...! Bu arada aynı otarzda zeka dolu anime bilen varsa, bi parlatsın yanıtla kısmını bakiim. :))

Görüş Bildir