Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Konya'da Üç Ayların Başlangıcında Düzenlenen "Şivlilik" Etkinlikleri Kovid-19 Nedeniyle Yapılamayacak

Anasayfa > Ajans

Konya'da Üç Ayların Başlangıcında Düzenlenen "Şivlilik" Etkinlikleri Kovid-19 Nedeniyle Yapılamayacak

KONYA (AA) - Konya'da, üç ayların başlamasıyla kutlanan 'şivlilik' etkinliklerinin, bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında yapılmamasına karar verildi.

Konya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, kültürel mirasın bir parçası olarak düzenlenen şivlilik etkinliklerinin, kalabalıklara sebebiyet vereceği ve Kovid-19 salgını için risk oluşturabileceği bildirildi.

Bu nedenle, bu yıl şivlilik etkinliklerinin yapılmasına müsaade edilmeyeceği, karara uymayanlara idari işlem yapılacağı ve suç teşkil eden davranışlara ilişkin de adli işlem başlatılacağı kaydedildi.

  • Şivlilik geleneği

Selçuklu Devleti'ne başkentlik yapan Konya'da, üç ayların başlangıcı, yüzlerce yıldır 'Şivlilik' denilen adetle kutlanıyor. Şivlilik kutlamaları, Regaip Kandili'nden bir gün önce gece saatlerinde başlıyor.

Akşam namazından sonra çocuklar, anne ve babalarıyla sokaklara çıkarak, mahalle büyüklerinin uygun bir alanda ateş yakmasını bekliyor.

Yakılan ateşin etrafında toplanan çocuklardan bazıları ateşin üzerinden atlıyor. Eğlence ve kutlamalar, gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam ediyor.

Çocuklar, Regaip Kandili günü ise sabah erkenden maniler okuyarak, kapı kapı dolaşıyor ve şekerle çikolata topluyor.

Kaynak: aa:text:20210209:23704587
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?