Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Konya'da ‘Mevlana Haftası’ Fırsatçılığı

 > 
49PAYLAŞIM

Mevlana Haftası, Konya’daki fırsatçıları harekete geçirdi. Gecelik fiyatını 11 bin TL’ye kadar çıkaran bazı oteller Konyalıların tepkisini çekti. Turizmciler şehre kötülük yapıldığını belirtti.

Milliyet'ten Hanife Baş'ın haberine göreKonya otellerinde Mevlana Haftası ve Şeb-i Arus fırsatçılığı yaşanıyor. Mevlana’nın Kandil yakma ve sevgi yürüyüşü ile başlayan 742. Vuslat Yıldönümü törenleri devam ediyor. 7-17 Aralık tarihleri arasında süren sema törenleri nedeniyle şehre turist akını yaşanıyor. Törenlere 70 bin kişinin katılması bekleniyor. Bu durumu fırsat gören bazı otellerin gecelik fiyatlarını 11 bin TL’ye kadar çıkartması ise herkesi şaşkına çevirdi.

'Şehrimize zarar veriyor'

Konya TÜRSAB Başkanı Kazım Yanar

Konya TÜRSAB Başkanı Kazım Yanar, şehirde çok düzgün ve kurumsal oteller bulunduğunu ancak bazı fırsatçıların da bulunduğunu söyledi. Yanar, “Şehirde normal dönemde dört ve beş yıldızlı otellerde geceleme fiyatları 130-140 TL düzeyinde. Etkinlik dönemlerinde her şehirde olduğu gibi burada da normal oteller iki ya da en fazla üç katına fiyatlarını çıkartıyor. Ancak bu yıl bazı fırsatçı otellerde bir gecelik fiyatların 11 bin TL’ye çıktığını gördük. Bu odaları da bu fiyattan sattılar. Maalesef bu tarz işletmeler şehrimize zarar veriyor” dedi.

Şehirdeki kurumsal otellerin kesinlikle fırsatçılık yapmadığını ve günler öncesinde rezervasyonlarının dolduğunu dile getiren Yanar, “Özellikle Mevlana civarındaki oteller bu fırsatçılığı yapıyor. Geçen yıllarda 2 bin TL’lik geceleme fiyatlarını görmüştük ama bu yıl ilk kez 11 bin TL’ye oda satan otel var. Serbest piyasa ekonomisi olduğu ve internet üzerinden bir online rezervasyon sitesi üzerinden satıldığı için bir müdahelede bulanamıyoruz. Yaptırım gücümüz yok” diye konuştu.

Kazım Yanar, yapılanları Konya’ya kötülük olarak nitelerken, bu yıl törenler için otellerde dolulukların yüzde 70’lerde bulunduğunu, geçen yılların doluluklarını da aradıklarını vurguladı. Yanar, fırsatçıların turisti kaçırdığının, geçen yıllarda otel doluluklarının yüzde 80’lerin üzerinde olduğunun altını çizdi.

'Restoranlar arasında da fırsatçılar var'

Kazım Yanar, sadece otellerin değil Mevlana civarındaki restoranlar arasında da bazı fırsatçıların bulunduğunu, onların da turistlere yüklü fatura çıkartmak için uğraştığını aktardı. Yanar, bu fırsatçıların şehri temsil etmediğini çok düzgün esnafın da bulunduğunu dile getirerek, şehre bu yıl yurtiçi yanında İran ve Afganistan’dan da ciddi oranda turist geldiğini, gelecek yıl Hindistanpazarına da açılmak istediklerini belirtti.

Mevlana Haftası ve Şeb-i Arus gecesi dolayısıyla fiyatını artıran oteller için Konya’daki sivil toplum örgütleri harekete geçti. Bu abartılı fiyatların hiçbir mantık ve ticari ahlaka sığmayacağı belirtilirken, bu oteller hakkında boykot başta olmak üzere bazı yaptırımlar uygulanacağı da açıklandı.

Milliyet

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir