Kobani'ye Ağır Bombardıman

 > 
30PAYLAŞIM

IŞİD, Kobani’nin güneyindeki stratejik Tel El Münteze tepesini ele geçirdi. Örgüt, Kobani'ye kuşatma başladığından bu yana en büyük saldırıyı düzenliyor. Kentten yükselen dumanlar Türkiye'den de görülüyor.

Irak Şam İslam Devleti IŞİD, iki haftayı aşkın bir süredir kuşatma altında tuttuğu Kürt kenti Kobani'ye kuşatma başladığından bu yana en büyük saldırıyı düzenliyor. Saldırısı sırasında yükselen dumanlar, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinden de görülüyor.

Al Jazeera'nin ulaştığı Kobani'deki kaynaklar, IŞİD'in kent merkezini bombaladığını, kentin doğu girişinde de şiddetli çatışmalar yaşadığını söyledi.

Al Jazeera muhabiri Can Hasasu'nun haberine göre aynı kaynaklar, bombardıman sonrası yükselen dumanların, vurulan bir yakıt istasyonu veya deposundan geldiğini belirtiyor.

Al Jazeera'nin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, IŞİD, Kobani’nin merkezine 7 kilometre mesafede bulunan Tel El Münteze Tepesini (Park Tepesi) ve buradaki YPG savunma noktasını ele geçirdi. YPG güçleri bu tepeyi kaybettikten sonra iki kilometre geriye çekilmek zorunda kaldı. Stratejik öneme sahip tepe, çatışmalardan önce lunapark ve bahçe olarak kullanılıyordu.

IŞİD, Kobani'de PKK'nın Suriye kolu PYD'nin askeri kanadı YPG üyeleri ve gönüllü Kürtlerle çarpışıyor.

Kentte sivillerin büyük bölümü tahliye edilmiş durumda. 150 binden fazla Kürt Türkiye'ye sığındı.

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir