KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: 'Ankara Seçimlerimize Müdahale Ediyor'

0PAYLAŞIM

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Bugün Yüksek Seçim Kurulu kararları hiçe sayılarak tamiratı tamamlanan su borusu ve kapalı Maraş konusunda yapılan törenler, demokrasimiz açısından yüz karasıdır. Sırf adaylardan birine avantaj sağlamak amacıyla Ankara’da ve Kıbrıs’ta yapılan bu düzenlemeler seçimlerimize yapılan müdahalenin bir başka boyutunu oluşturmaktadır" dedi.

Geçen Ocak ayında patlayan Kıbrıs su hattı borularının tamiratı ardından Saray’da tören düzenlendi. Törende konuşan KKTC Başbakanı Ersin Tatar, BM gözetiminde kapalı tutulan Maraş'ın sahil bölümünün halka açılacağını duyurdu.

KKTC Başbakanı Tatar: '1974 Yılından Beri Kapalı Olan Maraş'ın Kıyıları Perşembe Günü Açılıyor' - onedio.com
KKTC Başbakanı Tatar: '1974 Yılından Beri Kapalı Olan Maraş'ın Kıyıları Perşembe Günü Açılıyor' - onedio.com

"Ankara’da ve Kıbrıs’ta yapılan bu düzenlemeler seçimlerimize müdahale"

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yıllardır kapalı durumda olan Maraş'ın bir bölümünün açılacağı açıklamasını ve Türkiye'den KKTC'ye içme suyu sağlayan boru hattının tamirinin seçimlere kısa süre kala tamamlanmasını "seçimlere müdahale" olarak yorumladı.

Akıncı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Bugün Yüksek Seçim Kurulu kararları hiçe sayılarak tamiratı tamamlanan su borusu ve kapalı Maraş konusunda yapılan törenler, demokrasimiz açısından yüz karasıdır. Sırf adaylardan birine avantaj sağlamak amacıyla Ankara’da ve Kıbrıs’ta yapılan bu düzenlemeler seçimlerimize yapılan müdahalenin bir başka boyutunu oluşturmaktadır.

Su konusunda her zaman söylediğimi tekrar etmek isterim: Türkiye’den gelen suya elbette her Kıbrıs Türkü teşekkür etmektedir. Ancak topraklarımıza düşen her damla suyun değerini bilmeli ve onu muhafaza edecek koşulları yaratmalıyız, asıl olan budur. Bir ayda tamir edileceği söylenen borunun ancak 9 ayda tamir edilebildiği de unutulmamalıdır. Bunların ötesinde açılışı 4 yıl önce yapılan bir sistemin seçime 4 gün kala yeniden törenle hizmete sunulmasının amacının ne olduğunun da her Kıbrıslı Türk farkındadır.

Kapalı Maraş ile ilgili olarak yapılanlara gelince; o konuda da öteden beri söylediğim BM ile çatışma içine girmeden, uluslararası hukuk içinde kalarak ve Maraş konusunu çözüme bir engel oluşturacak şekilde değil, çözüme katkı yapacak şekilde değerlendirmek gerekir.

BM Genel Sekreteri, seçimlerimizden sonra gayri resmi 5+1 toplantı çağrısı için hazırlıklarını yaparken, yine seçimlere ramak kala kapalı Maraş konusunda yapılmaya çalışılanlar Kıbrıs Türk halkını uluslararası alanda zor durumda bırakacak hatalı bir davranış anlamındadır.

Cumhurbaşkanlığının sorumluluk alanına giren Maraş gibi önemli bir konunun seçimlerimize çok kısa bir süre kala açıkça seçim malzemesi yapılmış olmasının son derece yanlış olduğunu belirtmeyi görev biliyorum.

Öyle inanıyorum ki, Kıbrıs Türk halkı bu yapılanlara özgür iradesiyle gereken cevabı verecektir."

Seçimler 11 Ekim'de

KKTC'de Cumhurbaşkanlığı seçimleri 11 Ekim'de yapılacak. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı seçime bağımsız aday olarak giriyor.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) lideri, Başbakan Ersin Tatar ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) lideri Tufan Erhürman da seçimde öne çıkan adaylar arasında.

Hükümet ortağı olan Halkın Partisi'nin (HP) lideri, Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve Rauf Denktaş'ın oğlu Serdar Denktaş da bağımsız aday oldular.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir