KKTC Başbakanı Tatar: '1974 Yılından Beri Kapalı Olan Maraş'ın Kıyıları Perşembe Günü Açılıyor'

11PAYLAŞIM

Geçen Ocak ayında patlayan Kıbrıs su hattı borularının tamiratı ardından Saray’da tören düzenlendi. Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, “Tabii kolay değil; deniz, dalgalı deniz…” dedi. Kuzey Kıbrıs Başbakanı Ersin Tatar, BM gözetiminde kapalı tutulan Maraş'ın sahil bölümünün halka açılacağını duyurdu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Temin Projesi'nde yaşanan arızanın giderilmesinin ardından Anadolu suyu yeniden KKTC halkıyla buluşuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve KKTC Başbakanı Ersin Tatar konuyla ilgili ortak basın toplantısında düzenledi.

"Doğu Akdeniz'de Türkiye ve KKTC'nin içinde olmadığı hiçbir senaryonun başarı şansı yok"

Toplantıda konuşan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bizim için Doğu Akdeniz meselesinin iki boyutu var. Birincisi Türkiye'nin kıta sahanlığındaki haklarının korunması, ikincisi de Kıbrıs Türk halkının Ada'nın etrafındaki doğal kaynaklarla ilgili hak ve çıkarlarının garanti edilmesidir. Bu ikisi aynı derecede öneme sahiptir. İnşallah Karadeniz'de keşfettiğimiz gazı Doğu Akdeniz'de de bulacağız. Doğu Akdeniz'de Türkiye ve KKTC'nin içinde olmadığı hiçbir senaryonun başarı şansı yok. Son yapılan AB zirvesinde Kıbrıs Türk halkının yine yok sayıldığını gördük. Türkiye bu adaletsizliğin sürmesine izin vermeyecektir. Önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi planlanan Doğu Akdeniz Konferansı'nda da Kıbrıs Türkü mutlaka hak ettiği şekilde temsil edilmelidir."

"Halkımız perşembe sabahından itibaren sahile gidebilecek"

Ersin Tatar'ın konuşmasından öne çıkanlar ise şöyle:

"Türkiye artık Libya'dan Azerbaycan'a kadar jeopolitik dengeyi yeniden kuran bir ülkedir. Pek çok ülkede faaliyette olan üsleriyle dostlarına güven veriyor. Her zaman bizi dinleyen destekleyen bir hükümet olduğunu biliyoruz. Kıbrıs'ta ikili anlaşmalardan kaynaklanan meşru haklarımızı kullanmakta kararlıyız. Halkımız perşembe sabahından itibaren sahile gidebilecek. Maraş meselesini milli bir dava olarak görüyoruz. Herkesi bu milli davaya sahip çıkmaya davet ediyorum."

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: "Güzel Maraş'ı hakkaniyete ve hukuka uygun bir şekilde açıyoruz"

Ayrıca bakınız👇

Akdeniz'in Las Vegas'ıydı: Marilyn Monroe ve Kraliyet Ailesinin Müdavimi Olduğu, 74'te Tamamen Boşaltılan Kapalı Maraş - onedio.com
Akdeniz'in Las Vegas'ıydı: Marilyn Monroe ve Kraliyet Ailesinin Müdavimi Olduğu, 74'te Tamamen Boşaltılan Kapalı Maraş - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir