Kızıl Ordu Korosu'nun Bağlamacısı Daria Teplova: Repertuvarında Yaylalar ve Çanakkale Türküsü de Var

 > -

2010 yılında Türkiye'yi ziyarete geldiğinde Fatih Kısaparmak'ın konserinde dinlediği bağlamaya aşık olan Daria Teplova, internet üzerinden ders alarak bağlama öğrendi. Moskova Devlet ve Kültür ve Sanat Üniversitesi mezunu olan 33 yaşındaki Daria Teplova şu anda Kızıl Ordu Korosu'nda bağlama çalıyor. 

21 gün boyunca günde 3-4 saatlik derslerle bağlama çalmayı öğrendi.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre, Teplova, 2014 yılında sosyal medyadan tesadüfen Bartınlı müzisyen İlhan Ergül ile tanıştı. Ergül'den internet üzerinden bağlama dersi alan Teplova, ülkesinde çeşitli konserlerde bağlama çalarak, Türk kültürünü tanıttı, Kızıl Ordu Korosu’nda türkü söyledi.

Yaylalar, Sarı Gelin, Çanakkale Türküsü...

Repertuvarında 'Sarı Gelin', 'Sevdan Olmasa', 'Yaylalar' gibi eserler olan Teplova, Türk yöresel kıyafetiyle Kızıl Ordu Korosu'nda 'Çanakkale Türküsü' nü çaldı. Kendisine koro da eşlik etti.

Teplova, ayrıca Moskova Sosyal Bilimler Üniversitesi Türk Dili Bölümü Konferans Salonu'nda da konserler verdi.

Daria Teplova, kendisine bağlama çalmayı öğreten İlhan Ergül'ü ziyaret etti.

Daria Teplova, tatilini geçirmek için Bartın'a geldi. Kendisine bağlama çalmayı öğreten Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Çalgı Yapım ve İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Resim Konstrüksiyon Bölümü mezunu İlhan Ergül'ün evine misafir olan Teplova, boş zamanlarında bağlama çalarak, kendini geliştirmeyi sürdürdüğünü söyledi.

'Türkiye ve bağlama aşığıyım'

Türkiye'ye ve bağlamaya aşık olduğunu söyleyen Teplova şöyle konuştu; ''Çocukluk zamanımda ailem ile birlikte Antalya'ya tatile gelmiştim. O zamanlarda Türkiye'ye hayran kalmıştım. Müzikle hep iç içe oldum. Ve sürekli dünyada çalınan enstrümanlarla ilgili merakım vardı. 2010 yılında Fatih Kısaparmak'ın konserinde bağlamayı dinledim. Bunu öğrenmeyelim dedim. Bundan 4 yıl sonra sosyal medya üzerinden İlhan Ergül hocamla tanıştım. Kendisine bağlamayı öğrenmek istediğimi belirttim. Yine sosyal medya üzerinde bağlamayı öğrendim. Şimdi Rusya'da çeşitli konserlerde bağlama çalıp, türküler söylüyorum. Ben Türkiye ve bağlama aşığıyım.''

'Teplova, bizim elçimiz oldu'

Teplova'nın Türkiye'yi Rusya'da başarılı bir şekilde temsil ettiğini söyleyen Ergül, ''Kendisine bağlama kursu verdim. Çok kısa zamanda bağlama çalmayı öğrendi. Zaten müzik altyapısı olan Teplova, kısa sürede bağlamaya adapte oldu. Ve ülkemizi Rusya'da temsil ederek çeşitli konserlerde bizim elçimiz oldu. Bu noktadan hareketle iki ülke arasındaki sıcak ilişkinin de kuvvetlenmesine katkı sağlıyor'' diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir